Ahmet Kuzik Tüm Yazıları

Boynumuzda klişeler zinciri

Hâlâ “Teröre lânet olsun” edebiyâtı! Bâzı siyâsiler Cumartesi gecesi twit atıyordu, “Teröre lânet olsun” diyorlardı. Bir köşe yazarı da dün makâlesine başlık yapmış bunu, “Teröre lânet olsun” diyor. Nasıl da düşünemedim efendim, demek ki teröre lânet olacakmış!


Akgün İlhan Tüm Yazıları

Su meselesi büyüyor: İzmir’de su gaspı

2016, İzmir için su gündeminin yoğun olduğu bir yıl oldu.


Alex Callinicos Tüm Yazıları

Küresel kıyametin ortasında sol nasıl kazanır?

Geçtiğimiz yıl dikkate değerdi. Bazı açılardan, ABD’de Donald Trump’ın başkan seçilmesi birçok eğilimi özetledi.


Ali Baydaş Tüm Yazıları

AKP için yol ayrımı

AKP en baştan beri kendi tabanı dışında hem dindar Kürtlerin hem milliyetçi-muhafazakâr Türklerin  oylarına talip olduğu için, aynı cümle içinde bile çelişen ifadelerle, yılan kıvraklığında bir esneklikle durumu idare etmeye çalıştı ve son seçime kadar bunu başardı da. 


Anıl Yüksel Tüm Yazıları

Soykırımı tanımak: “Goygoyculuk”

Önce Papa yaptı açıklamasını. 1915'te yaşananları soykırım olarak değerlendirdi. Ardından Şili*, Korsika ve Çek Cumhuriyeti ülkeleri de Ermeni Soykırımı'nı tanıdı. Çek Cumhuriyeti, Süryani, Rum ve Ezidilerin de soykırıma uğradığını vurguladı ve soykırımın inkârını kınadı. Son olarak ise Avrupa Parlamentosu'nda Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ve bütün soykırımları kınayan tasarı kabul edildi. Türkiye'ye bu konuda adım atması için birçok çağrı yapılmış oldu.


Arife Köse Tüm Yazıları

Kapitalizmde kim ne yiyebilir?

Uncle Ben’s pirinçleri ve Mars, Snickers çikolataları gibi markaların arkasında bulunan Mars Gıda Şirketi, bazı ürünlerinin yüksek tuz, şeker ya da yağ oranı nedeniyle haftada yalnızca bir kez tüketilmesi gerektiği uyarısında bulundu.


Aspurçe Gizem Kılınç Tüm Yazıları

Cinsiyetçilik ve ırkçılık

"İktidar sizi nerenizden yaralıyorsa orası kimliğiniz olur."

- Milan Kundera


Atilla Keskin Tüm Yazıları

Aslı Erdoğan kardeşime öneriler

Sevgili Aslı, seninle yaptığımız sohbette "Ben köşe yazısı yazmaya başlamadan önce Türk Ceza Kanunu'nu inceledim, nelerin suç teşkil edip etmediğini öğrendikten sonra yazmaya başladım" demiştin.


Atilla Dirim Tüm Yazıları

Yerli ve milli bilinç değil, demokrasi!

Epeyce yıl önce, 2007 olmalıydı, sıradan bir günün sıradan bir saatinde, kim bilir hangi şeytanın dürtmesiyle, bir Cumhuriyet gazetesi satın almıştım. Gazeteye şöyle bir göz atıp, İlhan Selçuk'un "Hepimiz Ermeni'yiz" diyenleri eleştirdiği başyazısında, şu satırları okuyunca kanım donar gibi olmuştu:


Ayşe Demirbilek Tüm Yazıları

Kıyametten saraylar korksun

Kıyamet günü hep en korkunç gün olarak anlatılır bizlere. O gün herkes günahlarının hesabını verecek ve üstelik bunları herkesin önünde verecek ve bunlarla yüzleşecektir. Tüm çaresizliği ile.


Şenol Karakaş Tüm Yazıları

Onların Hayır'ı, bizim Hayır'ımız!

Yılmaz Özdil, iki yıl önce HDP’yi hedef tahtasına oturtmuş ve HDP’ye verilen oyların kalaşnikofa şarjör olmak anlamına geldiğini yazmıştı. HDP lideri Demirtaş’ı ekranlara çıkartanlara liboş televizyonuclar diyordu. Geçtiğimiz günlerde, bu sefer sosyal medyada, HDP eğer referandumda hayır demekte samimiyse sesini çıkartmasın, HDP hayır diyor diye milletin evet diyeceğini yazdı.


Şeref Işıldak Tüm Yazıları

Darbe, OHAL ve bu hâl

Askerlik, tıpkı diğer meslekler gibi insanoğlunun toplumsal işbölümü kapsamında yarattığı bir başka meslektir.


Özdeş Özbay Tüm Yazıları

“Küresel ısınma yalandır” diyenlerin yönettiği ABD ve iklim krizi

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump göreve başladığı andan beri kürsel ısınma ile ilgilenmediğini açıkça söyleyerek bugüne kadar ABD’de atılan sınırlı adımları dahi geri almaya başladı.


Çağla Oflas Tüm Yazıları

Küresel kriz hâli ve istikrarsızlık

Geçen hafta Alman kapitalizminin amiral gemisi Deutsche Bank’ın hisseleri rekor düzeylere düştü.


Can Irmak Özinanır Tüm Yazıları

Trump karşıtlığı yeterince radikal değil mi?

Trump karşıtı gösteriler, AKP’li kalem erbabı tarafından ya görmezden gelindi ya da ikiyüzlülükle suçlandı.


Deniz Güngören Tüm Yazıları

Gerçekten laiklik mi istiyoruz?

Fazla söze gerek yok tabii, ama yine de biraz tarif etmek iyi geliyor: bir sene içinde, HDP’nin Ermeni soykırımı konusunda kaçak oynamasına kızdığımız günlerden; savaşın, üstelik uluslararası askeri rekabete eklemlenerek kaldığı yerden devam ettiği, Mehmet Ağar’ın demokrasi anlattığı, milletvekillerimizin tutuklandığı, tutuklu milletvekiliyle görüştüğü için örtülü casusluk suçlamalarıyla gözaltına alınan Levent Pişkin’in tutuksuz yargılanacak olmasına sevindiğimiz günlere geldik.


Erdal Bayraktar Tüm Yazıları

KHK’ların gör dedikleri

15 Temmuz’dan beri olağanüstü günler yaşıyoruz deniyor ya, bu eksik bir ifade. Yaşadığımız tam olarak olağanüstü hâlin olağanlaşmasıdır. 7 Haziran 2015’te başlayan sürecin adım adım buraya kadar geleceği, siyasi güç uğruna baskının ve kaosun tırmandırılacağı öngörülen bir gerçekti. Yaşadığımız tam da bu.


Eren Keskin Tüm Yazıları

Bu neyin üzüntüsü?

1997 yılından bu yana, devlet güçleri tarafından cinsel işkenceye maruz kalan kadınlara ve trans bireylere hukuki yardım amacıyla kurulmuş bir ofisimiz var.


Ersin Tek Tüm Yazıları

Pembe değil bıyıklı taksi

Taksici Gökhan Şimşek başvurmuş.

Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Koordinatörü Erdoğan Yuvacı onaylamış.


Faruk Sevim Tüm Yazıları

Sendikalar toplu çıkış örgütlemelidir

İşverenler krizden çıkmak ve bunun faturasını bir şekilde emekçilere ödetmek için çeşitli planlar yapıyorlar. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de bunlardan birisi.


Fatma Gökırmak Tüm Yazıları

Kutsal ailede hesap kitap işleri

Başbakan kısa bir süre önce 2015 seçimlerinden önce yasalaştırmayı planladıkları yeni bir paket açıkladı. Kadınlara yeni bir müjde! Biçiminde sunulan programın açıklaması Charlie Hebdo saldırısına denk geldiği için beklenen etkiyi pek yaratmadı. 


Ferhat Kentel Tüm Yazıları

Bir deney ve bir ruh inşa etmek

2010’dan bu yana doğru gelirken, memlekette olup bitenlere baktıkça, hayal kırıklıklarının epey ötesinde bir merhalede gibiyiz… Katiyen “çok korkunç”, “en kötü” gibi bir şeyden bahsetmiyorum; sanki gayri ciddi bir hava var ortalıkta ya da bir laboratuvarda gibiyiz adeta…


Ghayath Naisse Tüm Yazıları

Suriye: Diplomatik gelişmeler eşliğinde askeri müdahale

26 Ağustos Cuma günü, medya, yaklaşık 700 savaşçı ve 3 bin sivilin ülkenin kuzeybatısında İdlip’e tahliyesine izin veren bir anlaşma sonrasında, Şam yakınlarındaki Daraya kentinin rejimin eline geçtiğini açıkladı. Halep de güçlü bir basınç altındayken Daraya’nın düşüşü, Suriyeli devrimciler için ağır bir darbedir.


Gonca Şahin Tüm Yazıları

Alakır’ın sesini duyun!

Son yıllarda kentlerde beyaz yakalılar arasında sırt çantasını alıp yollara düşenlerin sayısı artıyor. Kimi Hindistan yollarında kurtulmaya çalışıyor omuzlarındaki yüklerden kimi de köyüne ekolojik bir dönüş yapıyor. Plazalar, güvenlikli siteler, beş yıldızlı dünya seyahatleri yetmiyor kentli beyaz yakalıları mutlu etmeye.


Hakan Tahmaz Tüm Yazıları

Referandum, Kürdler, ‘biz’

16 Nisan anayasa referandumu, 7 Haziran seçimleri sonrasında yaratılan korku rejiminin ömrünü ve niteliğini tayin edecek.


Kemal Başak Tüm Yazıları

Gezegenimiz için “anti-kömürcülük”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında enerji sektörünün, Dünya sera gazı emisyonlarının %70’inden fazlasını oluşturduğu kabul ediliyor ve bu sektörün iklim değişikliği politikalarının ve müzakerelerinin başarıya ulaşmasında belirleyici olduğu vurgulanıyor.


Korhan Gümüş Tüm Yazıları

Beyoğlu’nda Levantenler nasıl buharlaştı?

Ulus-devlet seçkinleri temsil edilen değil, temsil edilmeyen topluluklar üzerinden iş gördü. Yeni yönetici elitin ise bütün taraflar dışında kendisini temsil edemeyecek bir kitle bulması gerekiyordu. Milli kimlik henüz teşekkül etmemiş bir kimlik üzerine kuruldu. Ulus-devletin modern veçhesini, bir yer değiştirme ile tam da bu “hiçliğin temsili” diyebileceğimiz, imparatorluk içinde inşa edilmiş olan kimliklerden sıyrılma ve yeni bir halk inşa etme ihtiyacı mı oluşturdu?


Mehmet Sezgin Tüm Yazıları

Tayyip Erdoğan’ın alacakaranlığı - 2

Türkiye’de Başbakanların -‘başvekil hazretleri’nin- serencamına baktığımızda ismini bilmediğimiz nice devlet büyüklerimiz varmış. Örneğin, 1960’ta Zincirlikuyu’da toprağa verildiğini bildiğimiz Hasan Saka nasıl bir siyasî figürdü? Suat Hayri Ürgüplü kimdi, bilen var mı? Ya Sadi Irmak veya Naim Talu’yu?


Mehmet Can Tüm Yazıları

İttihat Terakki ve Kürtler

İttihat ve Terakki ile Kürtlerin ilişkisi neydi? Ne kadardı? Kürtlerin Osmanlı'da, imparatorluk içinde gücü ne kadarsa İttihat ve Terakki ile ilişkisi o kadardır. Osmanlı'da devletin komuta kademesinde, bürokrasi içinde gayrimüslimler, Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler ile kıyaslandığında fazla bir gücü yoktu Kürtlerin, demek ki ilişkisi de o kadardı.


Meltem Oral Tüm Yazıları

Amerikalı kadınlar dünyaya ilham verdi

Donald Trump ilk iş gününü milyonlarca insanın protestosuyla geçirdi. Geçen hafta sonu zengin iş adamı, yeni ABD Başkanı Trump’a ve onda cisimleşen cinsiyetçiliğe, heteroseksizme, ırkçılığa ve islamofobiye karşı küresel direniş vardı.


Memet Uludağ Tüm Yazıları

ABD'de Trump ırkçılığına karşı yeni eylemler

Sevgili Marksist.org editorünü kızdırmamak için bu hafta bari yazıyı zamanında göndereyim diyordum ki, uluslararası haberler birbiri ardına internet sitelerini doldurmaya başladı. Bu hafta eylem yok, dinleniriz diye sevinirken sevincimiz kursağımızda kaldı.


Murat Erkman Tüm Yazıları

İrticayı beklerken…

“Türkiye laiktir laik kalacak” sloganı size ne anlatıyor bilmem, ama bana sanal bir kutuplaşmadan başka bir şey anlatmıyor.


Mustafa Çolak Tüm Yazıları

İnsanlarımın katilleriyle yan yana yürüyemem

SyRizA’dan ayrılma kararım –belki de– hayatımda aldığım en zor kararlardan biriydi. Geride, ömrümün en güzel anılarıyla birlikte, bir daha “Merhaba” deyip demeyeceğimi bile bilmediğim dostlarımı bırakarak ve ihanete uğramış hissederek gidiyorum.


Nuran Yüce Tüm Yazıları

Başkanlık ve çevre

#HayırÇünkü başlığı altında çevre hareketleri de başkanlığa neden itiraz ettiklerini açıklayan paylaşımlarda bulunuyor.


Onur Devrim Üçbaş Tüm Yazıları

Sağcılıkta birleşmek: Donald Trump ve AKP medyası

Amerika Birleşik Devletleri, sağcı başkan adayı Donald Trump’în seçilmesinin ardından eylemlerle sarsılıyor.


Ozan Tekin Tüm Yazıları

Darbelerin önüne geçmek için yeniden çözüm süreci

Darbe yapmaya kalkan kim olursa olsun, orduda her zaman darbecilerin yetişmesine olanak sağlayan bir zemin var.


Panos Garganas Tüm Yazıları

Geçen yılın muhasebesi: Bütün çalınanları geri alabiliriz

Noel geldi. Yeni yıl yaklaşıyor ve her yerde geçmiş yılın muhasebesi yapılıyor. Hükümet, son çabalarına rağmen (emeklilere ikramiye vermesi ve Çipras’ın Berlin’deki Sol Parti’ni toplantısında yaptığı konuşma) her alanda düşüş gösteriyor.


Rıfat Solmaz Tüm Yazıları

Umutsuzluk pompalanıyor

5 Haziran 2015 gününden beri, her ay bir patlama yaşanıyor. Temmuz 2015’ten beri ise yıkıcı bir savaş hali devam ediyor. Kürt sorununda yeniden savaş politikalarının devreye girdiği zaman bu zaman.


Roni Margulies Tüm Yazıları

Yeni bir hareket doğarken

Amerikan egemen sınıfı beni şaşırttı doğrusu. Trump’ın başkan olmasına izin vereceklerini hiç düşünmüyordum. Seçimlerde yasal bir yolunu bulup Cumhuriyetçi Parti adayı olmasını engellemelerini  ya da aday olduktan sonra adamın geçmişinde karanlık skandallar bulup seçilememesini sağlamalarını bekliyordum.


Rumeysa Özüyağlı Tüm Yazıları

Bir nesli böyle kaybettiniz

Şimdi 20'li yaşlarında olan bizler, aklımızın erdiği ilk andan itibaren Ak Parti iktidarından başka bir hükümet görmedik.


Sennur Baybuğa Tüm Yazıları

Beyaz saçlı anayasal düzenimiz

İki kelime arasına ülkenin ve kendimizin tüm kaderini sıkıştırdığımız günler yine geldi.


Sibel Erduman Tüm Yazıları

CHP’nin tarihinde bir ilerleme var mıdır?

3 Aralık 1945 günü, CHP'nin sesi olan Vatan gazetesinde Hüseyin Cahit Yalçın imzasıyla "Kalkın ey ehl-i vatan" başlıklı bir makale yayınlandı. Yalçın, "memleketini sevenleri komünistlere karşı mücadeleye" çağırıyordu. Yalçın'ın hedef gösterdiği komünistler, Tan gazetesinin sahibi olan Sabiha ve Zekeriya Sertel çiftiydi.


Sinan Özbek Tüm Yazıları

Eti senin kemiği benim

Ebru Yalçın, geçen hafta Ağrı Diyadin’e bağlı Taşbasamak köyünde çantasında okula ait iki kitap bulunduğu için hırsızlıkla suçlandı. Hem de öğretmenleri tarafından. Zehir hafiye öğretmenler, hırsızlık suçlamasıyla yetinmeyip, babasını da jandarmaya teslim etmekle tehdit etti. Ebru Yalçın 12 yaşındaydı, nasıl bir korku saldılar ki o minicik yüreğe, çareyi canına kıymakta buldu.


Tolga Tüzün Tüm Yazıları

Soykırım ve Ergenekon

Yedi senedir devam eden ve “Ergenekon” diye anılan süreç, sebep olduğu siyasî yarılmalar ve hukukî çatışmalarıyla gündelik hayatımızın alttan alta işleyen dem sesi oldu. İddianameler, sorgulanan ve bazen tutuklanan muvazzaf subaylar, basın mensupları ve siviller kamuoyunda sürekli olarak dalgalanan kulaktan dolma bilgi, dedikodu ve komplo teorilerinin vazgeçilmez aktörleri oldular. Bu davanın Türkiye toplumunda yarattığı çatlak üzerine çok konuşuldu, daha da çok konuşulacak. Benim de çok özgün olduğundan emin olmasam da bu süregiden laf kalabalığına ekleyecek iki çift lafım var.


Volkan Akyıldırım Tüm Yazıları

Belirleyici olan mücadeledir

Devleti egemen sınıfın tahakküm aygıtı, anayasaları bu azınlığın çoğunluk üzerindeki hakimiyetinin hukuki belgesi olarak gören sosyalistler için yönetim biçiminin ne olacağı tali bir sorundur. Parlamenter sistem ya da başkanlık, her durumda kapitalist sınıfın egemenliğine karşı üretenlerin doğrudan demokrasisi için mücadele ederiz.


Yıldız Önen Tüm Yazıları

Barış: Hem siyasi hem de siyaset üstü

Kolombiya’da gerillaların barış sürecinin bir parçası olarak şehir merkezlerine dönmeleri ve siyasi alanda mücadele etmek için ilk adımları atmaları oldukça heyecan verici. Dünyanın bir ucunda bu heyecan verici gelişmeler yaşanırken, Türkiye’de referandum sürecine kilitlenen siyasal alanda, barış sürecinin esamesi bile okunmuyor. İdris Baluken serbest bırakılıyor, seviniyoruz ama hemen ardından Meral Danış ve Ayhan Bilgen tutuklanıyor, Ahmet Türk serbest bırakılıyor ama uzun soluklu sevinemiyoruz, “acaba şimdi hangi HDP’li vekil tutuklanacak” diye kaygılanıyoruz.