Ahmet Kuzik Tüm Yazıları

Anadil böler(miş)

Kendi lîsânını hürmet etmemiş, şizofrenik bir lîsan ve toplum yaratmış bir sistem büyük bir rahatlıkla “anadil böler” diyor!


Akgün İlhan Tüm Yazıları

Su meselesi büyüyor: İzmir’de su gaspı

2016, İzmir için su gündeminin yoğun olduğu bir yıl oldu.


Alex Callinicos Tüm Yazıları

ABD'nin Suriye saldırısının arka planında ne var?

Donald Trump, ABD’de başkanlığı rakibi Hillary Clinton’ın ve eşi Bill’in şöhretini ayaklarının altına alarak kazandı. Ancak geçen hafta Suriye hava üssüne gerçekleşen Tomahawk seyir füzesi saldırısı tam da klasik Bill Clinton usülüydü.


Ali Baydaş Tüm Yazıları

AKP için yol ayrımı

AKP en baştan beri kendi tabanı dışında hem dindar Kürtlerin hem milliyetçi-muhafazakâr Türklerin  oylarına talip olduğu için, aynı cümle içinde bile çelişen ifadelerle, yılan kıvraklığında bir esneklikle durumu idare etmeye çalıştı ve son seçime kadar bunu başardı da. 


Anıl Yüksel Tüm Yazıları

Soykırımı tanımak: “Goygoyculuk”

Önce Papa yaptı açıklamasını. 1915'te yaşananları soykırım olarak değerlendirdi. Ardından Şili*, Korsika ve Çek Cumhuriyeti ülkeleri de Ermeni Soykırımı'nı tanıdı. Çek Cumhuriyeti, Süryani, Rum ve Ezidilerin de soykırıma uğradığını vurguladı ve soykırımın inkârını kınadı. Son olarak ise Avrupa Parlamentosu'nda Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ve bütün soykırımları kınayan tasarı kabul edildi. Türkiye'ye bu konuda adım atması için birçok çağrı yapılmış oldu.


Arife Köse Tüm Yazıları

Kapitalizmde kim ne yiyebilir?

Uncle Ben’s pirinçleri ve Mars, Snickers çikolataları gibi markaların arkasında bulunan Mars Gıda Şirketi, bazı ürünlerinin yüksek tuz, şeker ya da yağ oranı nedeniyle haftada yalnızca bir kez tüketilmesi gerektiği uyarısında bulundu.


Aspurçe Gizem Kılınç Tüm Yazıları

Cinsiyetçilik ve ırkçılık

"İktidar sizi nerenizden yaralıyorsa orası kimliğiniz olur."

- Milan Kundera


Atilla Dirim Tüm Yazıları

Herkes biliyor, geminin su aldığını…

Referandumdan çıkan sonuç, pek çok kimsenin aklına Leonard Cohen'in şu dizesini getirdi: "Herkes biliyor, geminin su aldığını…" 


Atilla Keskin Tüm Yazıları

Aslı Erdoğan kardeşime öneriler

Sevgili Aslı, seninle yaptığımız sohbette "Ben köşe yazısı yazmaya başlamadan önce Türk Ceza Kanunu'nu inceledim, nelerin suç teşkil edip etmediğini öğrendikten sonra yazmaya başladım" demiştin.


Ayşe Demirbilek Tüm Yazıları

Kıyametten saraylar korksun

Kıyamet günü hep en korkunç gün olarak anlatılır bizlere. O gün herkes günahlarının hesabını verecek ve üstelik bunları herkesin önünde verecek ve bunlarla yüzleşecektir. Tüm çaresizliği ile.


Şenol Karakaş Tüm Yazıları

“Hayır”dan barışa giden yol

Cumhurbaşkanı Erdoğan referandumdan sonra yaptığı konuşmada “idam” talebini gündeme getirdi.


Şeref Işıldak Tüm Yazıları

Darbe, OHAL ve bu hâl

Askerlik, tıpkı diğer meslekler gibi insanoğlunun toplumsal işbölümü kapsamında yarattığı bir başka meslektir.


İdil Ügüt Tüm Yazıları

Neden alternatif yaratmak zorundayız?


Özdeş Özbay Tüm Yazıları

Referandumda “Evet” istikrarsızlığı giderebilir mi?

25 Şubat’ta AKP referandum kampanyasını ilan etti. Kampanya ilan edilmezden önce AKP sözcülerinin tek yaptığı “teröristler hayır diyor bu nedenle evet de” argümanını dolaşıma sokmaktı. Eğer Hayır çıkarsa kaos gelir, istikrarsızlık hakim olur da deniyordu.


Çağla Oflas Tüm Yazıları

Küresel kriz hâli ve istikrarsızlık

Geçen hafta Alman kapitalizminin amiral gemisi Deutsche Bank’ın hisseleri rekor düzeylere düştü.


Betül Kasırga Tüm Yazıları

Şemsiyemin ucu kare

Babaannem 13 yaşında annesiz kalmış, 18’ine gelmeden münasip bir beyle baş göz edilmiş. Üvey anne elinde gördüğü zulüm karşısında, koca evi bir çıkış kapısı, belki bir kaçış gibi gelmiş. Onca zaman geçmesine rağmen hala birçok gencin evliliğe bakış açısı böyle maalesef. Gel zaman git zaman, umduğu gibi de olmamış hiçbir şey. Kaynana ve koca dayağı bazen dayanılmaz olmuş ama hele de babası öldükten sonra çalacak bir kapısı yokmuş. Zor zamanlar geçirmiş babaannem, ölene kadar da devam etti bu zorluklar.


Can Irmak Özinanır Tüm Yazıları

Milliyetçiliklerin tarih üzerine kavgası

Her iktidar kendisini bir tarih anlatısı ile birlikte var eder.  Milliyetçilik, “milletin üyelerine” ortak ve şanlı bir geçmiş sunmak ister. Ancak milliyetçiliklerin hepsi tornadan çıkmış gibi değildir. Rakip milliyetçilikler ve buna bağlı olarak rakip tarih anlatıları arasında bir rekabet de vardır.


Deniz Güngören Tüm Yazıları

Gerçekten laiklik mi istiyoruz?

Fazla söze gerek yok tabii, ama yine de biraz tarif etmek iyi geliyor: bir sene içinde, HDP’nin Ermeni soykırımı konusunda kaçak oynamasına kızdığımız günlerden; savaşın, üstelik uluslararası askeri rekabete eklemlenerek kaldığı yerden devam ettiği, Mehmet Ağar’ın demokrasi anlattığı, milletvekillerimizin tutuklandığı, tutuklu milletvekiliyle görüştüğü için örtülü casusluk suçlamalarıyla gözaltına alınan Levent Pişkin’in tutuksuz yargılanacak olmasına sevindiğimiz günlere geldik.


Erdal Bayraktar Tüm Yazıları

KHK’ların gör dedikleri

15 Temmuz’dan beri olağanüstü günler yaşıyoruz deniyor ya, bu eksik bir ifade. Yaşadığımız tam olarak olağanüstü hâlin olağanlaşmasıdır. 7 Haziran 2015’te başlayan sürecin adım adım buraya kadar geleceği, siyasi güç uğruna baskının ve kaosun tırmandırılacağı öngörülen bir gerçekti. Yaşadığımız tam da bu.


Eren Keskin Tüm Yazıları

Bu neyin üzüntüsü?

1997 yılından bu yana, devlet güçleri tarafından cinsel işkenceye maruz kalan kadınlara ve trans bireylere hukuki yardım amacıyla kurulmuş bir ofisimiz var.


Ersin Tek Tüm Yazıları

Pembe değil bıyıklı taksi

Taksici Gökhan Şimşek başvurmuş.

Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Koordinatörü Erdoğan Yuvacı onaylamış.


Faruk Sevim Tüm Yazıları

Referandum bölünmesi değil işyeri örgütlenmesi

İşçi sınıfının karşı karşıya kaldığı sayısız ve ağır sorun var.


Fatma Gökırmak Tüm Yazıları

Kutsal ailede hesap kitap işleri

Başbakan kısa bir süre önce 2015 seçimlerinden önce yasalaştırmayı planladıkları yeni bir paket açıkladı. Kadınlara yeni bir müjde! Biçiminde sunulan programın açıklaması Charlie Hebdo saldırısına denk geldiği için beklenen etkiyi pek yaratmadı. 


Ferhat Kentel Tüm Yazıları

Bir deney ve bir ruh inşa etmek

2010’dan bu yana doğru gelirken, memlekette olup bitenlere baktıkça, hayal kırıklıklarının epey ötesinde bir merhalede gibiyiz… Katiyen “çok korkunç”, “en kötü” gibi bir şeyden bahsetmiyorum; sanki gayri ciddi bir hava var ortalıkta ya da bir laboratuvarda gibiyiz adeta…


Ghayath Naisse Tüm Yazıları

Suriye: Diplomatik gelişmeler eşliğinde askeri müdahale

26 Ağustos Cuma günü, medya, yaklaşık 700 savaşçı ve 3 bin sivilin ülkenin kuzeybatısında İdlip’e tahliyesine izin veren bir anlaşma sonrasında, Şam yakınlarındaki Daraya kentinin rejimin eline geçtiğini açıkladı. Halep de güçlü bir basınç altındayken Daraya’nın düşüşü, Suriyeli devrimciler için ağır bir darbedir.


Gonca Şahin Tüm Yazıları

Alakır’ın sesini duyun!

Son yıllarda kentlerde beyaz yakalılar arasında sırt çantasını alıp yollara düşenlerin sayısı artıyor. Kimi Hindistan yollarında kurtulmaya çalışıyor omuzlarındaki yüklerden kimi de köyüne ekolojik bir dönüş yapıyor. Plazalar, güvenlikli siteler, beş yıldızlı dünya seyahatleri yetmiyor kentli beyaz yakalıları mutlu etmeye.


Hakan Tahmaz Tüm Yazıları

Referandumun gösterdiği

Toplum tam ortadan ikiye bölünerek, aşırı derece kutuplaşmış halde yönetim sistemi değişikliğini gerçekleştirdi. Ağızlarda pelesenk olan “anayasalar toplumsal uzlaşma belgesidir” sözünün bir safsata olduğu görüldü. Artık kimse Yeni Türkiye’den söz edemez. Bir, Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si var, bir de ona yüksek sesle itiraz eden, öfke duyan, boyun eğmeyen, isyan eden Türkiye var. İkiye bölünmüş Türkiye gerçeği bütün çıplaklığı ile açığa çıktı. Bu saatten sonra, bu iki Türkiye’nin, bir Türkiye olması oldukça güç. Bu nedenle devletin dümenini eline geçirmiş olan, Recep Tayyip Erdoğan’ın işi düne göre oldukça zor.


Kemal Başak Tüm Yazıları

Gezegenimiz için “anti-kömürcülük”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında enerji sektörünün, Dünya sera gazı emisyonlarının %70’inden fazlasını oluşturduğu kabul ediliyor ve bu sektörün iklim değişikliği politikalarının ve müzakerelerinin başarıya ulaşmasında belirleyici olduğu vurgulanıyor.


Korhan Gümüş Tüm Yazıları

Sınıf siyaseti bildiğimiz siyasete pek benzemez

Cogito Dergisi’nin “Mekan ve Siyaset” sayısında Nikita Dhawan* protesto siyasetinin kendi başına iktidarı değiştireceği fantezisi belki ayrıcalıklı şehirlileri fazlasıyla tahrik edebileceğini ancak haklarından mahrum bırakılmış büyük yığınlarla eşitsizliği yeniden üretebileceğine işaret ediyor.  


Mehmet Sezgin Tüm Yazıları

Tayyip Erdoğan’ın alacakaranlığı - 2

Türkiye’de Başbakanların -‘başvekil hazretleri’nin- serencamına baktığımızda ismini bilmediğimiz nice devlet büyüklerimiz varmış. Örneğin, 1960’ta Zincirlikuyu’da toprağa verildiğini bildiğimiz Hasan Saka nasıl bir siyasî figürdü? Suat Hayri Ürgüplü kimdi, bilen var mı? Ya Sadi Irmak veya Naim Talu’yu?


Mehmet Can Tüm Yazıları

Başka deneyimlerden öğrenmek: Katalonya ulusal sorunu (2)

Türkiye’deki rejimin demokrasi mücadelesi verecek toplumsal sınıfları işin başında pasifize etmesi, yani rejimin, demokratik kanalları sakat bırakması, Kürt ulusal sorunu başta olmak üzere birçok meselenin geçmişten bugüne çözülmeden gelmesine sebebiyet vermiştir. Yazımın ilk bölümünde vurguladığım gibi İspanya yaşanmışlardan kısmi anlamda da olsa dersler çıkarmasını başarmış ve Katalonya ulusal sorunu başta olmak üzere tarihten, geçmişten gelen sorunları belli bir düzeye getirerek çözüm yolunda ilerici adımlar atmıştır.


Meltem Oral Tüm Yazıları

Kadınlar nasıl bu kadar çok ölüyor? Devlet ne yapıyor?

Yukarıdaki soru başlığının en kısa yanıtı: çünkü devlet hiçbir şey yapmıyor. 65. hükümet programında esas politika ‘aile kurumunun güçlendirilmesi ve çocuk sayısının arttırılması’ olarak açıklanmıştı.


Memet Uludağ Tüm Yazıları

ABD'de Trump ırkçılığına karşı yeni eylemler

Sevgili Marksist.org editorünü kızdırmamak için bu hafta bari yazıyı zamanında göndereyim diyordum ki, uluslararası haberler birbiri ardına internet sitelerini doldurmaya başladı. Bu hafta eylem yok, dinleniriz diye sevinirken sevincimiz kursağımızda kaldı.


Murat Erkman Tüm Yazıları

İrticayı beklerken…

“Türkiye laiktir laik kalacak” sloganı size ne anlatıyor bilmem, ama bana sanal bir kutuplaşmadan başka bir şey anlatmıyor.


Mustafa Çolak Tüm Yazıları

İnsanlarımın katilleriyle yan yana yürüyemem

SyRizA’dan ayrılma kararım –belki de– hayatımda aldığım en zor kararlardan biriydi. Geride, ömrümün en güzel anılarıyla birlikte, bir daha “Merhaba” deyip demeyeceğimi bile bilmediğim dostlarımı bırakarak ve ihanete uğramış hissederek gidiyorum.


Nuran Yüce Tüm Yazıları

Kimyasal sızıntı, nükleer sızıntı: Kapitalizmin fıtratında var

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde tekstil fabrikalarına kimyasal üreten reçine fabrikası Boytek’in kimyasal kazanlarından birinde patlama oldu.


Onur Devrim Üçbaş Tüm Yazıları

Sağcılıkta birleşmek: Donald Trump ve AKP medyası

Amerika Birleşik Devletleri, sağcı başkan adayı Donald Trump’în seçilmesinin ardından eylemlerle sarsılıyor.


Ozan Tekin Tüm Yazıları

Darbelerin önüne geçmek için yeniden çözüm süreci

Darbe yapmaya kalkan kim olursa olsun, orduda her zaman darbecilerin yetişmesine olanak sağlayan bir zemin var.


Panos Garganas Tüm Yazıları

Geçen yılın muhasebesi: Bütün çalınanları geri alabiliriz

Noel geldi. Yeni yıl yaklaşıyor ve her yerde geçmiş yılın muhasebesi yapılıyor. Hükümet, son çabalarına rağmen (emeklilere ikramiye vermesi ve Çipras’ın Berlin’deki Sol Parti’ni toplantısında yaptığı konuşma) her alanda düşüş gösteriyor.


Rıfat Solmaz Tüm Yazıları

“Evet” çıkarsa diye bir günlük bir yazı

Referandumdan sonra nasıl bir siyasal süreç yaşayacağımızı referandumdan önce yazmaya çalışmak iki gün sonra “bakın, işte, doğrulandım” deme güdüsü kadar, bütünüyle çuvallama ihtimalini görmezden gelecek kadar önemli şeyler düşündüğüne kendini ikna etmekten kaynaklanıyor olabilir. Ama ortalık felaket tellalarıyla doluyken, referandum sonrası siyasal ihtimaller hakkında bazı öngörülerde bulunmak önemli.


Roni Margulies Tüm Yazıları

İstanbul, referandum ve Sovyet devrimi

Rusya'da 1917 yılının öncesinde iki büyük şehir vardır. Başkent Moskova ve adı sonradan Leningrad olacak olan Petersburg. Bu ikisinin toplam nüfusu üç milyonu ancak bulmaktadır.


Sennur Baybuğa Tüm Yazıları

Asit yanığı

İki türlü yanılır.


Sibel Erduman Tüm Yazıları

CHP’nin tarihinde bir ilerleme var mıdır?

3 Aralık 1945 günü, CHP'nin sesi olan Vatan gazetesinde Hüseyin Cahit Yalçın imzasıyla "Kalkın ey ehl-i vatan" başlıklı bir makale yayınlandı. Yalçın, "memleketini sevenleri komünistlere karşı mücadeleye" çağırıyordu. Yalçın'ın hedef gösterdiği komünistler, Tan gazetesinin sahibi olan Sabiha ve Zekeriya Sertel çiftiydi.


Sinan Özbek Tüm Yazıları

Eti senin kemiği benim

Ebru Yalçın, geçen hafta Ağrı Diyadin’e bağlı Taşbasamak köyünde çantasında okula ait iki kitap bulunduğu için hırsızlıkla suçlandı. Hem de öğretmenleri tarafından. Zehir hafiye öğretmenler, hırsızlık suçlamasıyla yetinmeyip, babasını da jandarmaya teslim etmekle tehdit etti. Ebru Yalçın 12 yaşındaydı, nasıl bir korku saldılar ki o minicik yüreğe, çareyi canına kıymakta buldu.


Tolga Tüzün Tüm Yazıları

Soykırım ve Ergenekon

Yedi senedir devam eden ve “Ergenekon” diye anılan süreç, sebep olduğu siyasî yarılmalar ve hukukî çatışmalarıyla gündelik hayatımızın alttan alta işleyen dem sesi oldu. İddianameler, sorgulanan ve bazen tutuklanan muvazzaf subaylar, basın mensupları ve siviller kamuoyunda sürekli olarak dalgalanan kulaktan dolma bilgi, dedikodu ve komplo teorilerinin vazgeçilmez aktörleri oldular. Bu davanın Türkiye toplumunda yarattığı çatlak üzerine çok konuşuldu, daha da çok konuşulacak. Benim de çok özgün olduğundan emin olmasam da bu süregiden laf kalabalığına ekleyecek iki çift lafım var.


Volkan Akyıldırım Tüm Yazıları

Belirleyici olan mücadeledir

Devleti egemen sınıfın tahakküm aygıtı, anayasaları bu azınlığın çoğunluk üzerindeki hakimiyetinin hukuki belgesi olarak gören sosyalistler için yönetim biçiminin ne olacağı tali bir sorundur. Parlamenter sistem ya da başkanlık, her durumda kapitalist sınıfın egemenliğine karşı üretenlerin doğrudan demokrasisi için mücadele ederiz.


Yıldız Önen Tüm Yazıları

Kürtler barış istiyor

Bu, sadece 16 Nisan referandumunda Kürtlerin verdiği oyların dağılımından çıkan bir sonuç değil.