Ahmet Kuzik Tüm Yazıları

Boynumuzda klişeler zinciri

Hâlâ “Teröre lânet olsun” edebiyâtı! Bâzı siyâsiler Cumartesi gecesi twit atıyordu, “Teröre lânet olsun” diyorlardı. Bir köşe yazarı da dün makâlesine başlık yapmış bunu, “Teröre lânet olsun” diyor. Nasıl da düşünemedim efendim, demek ki teröre lânet olacakmış!


Akgün İlhan Tüm Yazıları

Su meselesi büyüyor: İzmir’de su gaspı

2016, İzmir için su gündeminin yoğun olduğu bir yıl oldu.


Alex Callinicos Tüm Yazıları

Küresel kıyametin ortasında sol nasıl kazanır?

Geçtiğimiz yıl dikkate değerdi. Bazı açılardan, ABD’de Donald Trump’ın başkan seçilmesi birçok eğilimi özetledi.


Ali Baydaş Tüm Yazıları

AKP için yol ayrımı

AKP en baştan beri kendi tabanı dışında hem dindar Kürtlerin hem milliyetçi-muhafazakâr Türklerin  oylarına talip olduğu için, aynı cümle içinde bile çelişen ifadelerle, yılan kıvraklığında bir esneklikle durumu idare etmeye çalıştı ve son seçime kadar bunu başardı da. 


Anıl Yüksel Tüm Yazıları

Soykırımı tanımak: “Goygoyculuk”

Önce Papa yaptı açıklamasını. 1915'te yaşananları soykırım olarak değerlendirdi. Ardından Şili*, Korsika ve Çek Cumhuriyeti ülkeleri de Ermeni Soykırımı'nı tanıdı. Çek Cumhuriyeti, Süryani, Rum ve Ezidilerin de soykırıma uğradığını vurguladı ve soykırımın inkârını kınadı. Son olarak ise Avrupa Parlamentosu'nda Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ve bütün soykırımları kınayan tasarı kabul edildi. Türkiye'ye bu konuda adım atması için birçok çağrı yapılmış oldu.


Arife Köse Tüm Yazıları

Kapitalizmde kim ne yiyebilir?

Uncle Ben’s pirinçleri ve Mars, Snickers çikolataları gibi markaların arkasında bulunan Mars Gıda Şirketi, bazı ürünlerinin yüksek tuz, şeker ya da yağ oranı nedeniyle haftada yalnızca bir kez tüketilmesi gerektiği uyarısında bulundu.


Aspurçe Gizem Kılınç Tüm Yazıları

Cinsiyetçilik ve ırkçılık

"İktidar sizi nerenizden yaralıyorsa orası kimliğiniz olur."

- Milan Kundera


Atilla Keskin Tüm Yazıları

Aslı Erdoğan kardeşime öneriler

Sevgili Aslı, seninle yaptığımız sohbette "Ben köşe yazısı yazmaya başlamadan önce Türk Ceza Kanunu'nu inceledim, nelerin suç teşkil edip etmediğini öğrendikten sonra yazmaya başladım" demiştin.


Atilla Dirim Tüm Yazıları

Ne şehidi yahu?

21 yaşında bir gariban.
Çelimsiz bir çocuk.
Çaresizlikten polis olmuş.
Birkaç kuruş maaşı var, aç kalmıyor.


Ayşe Demirbilek Tüm Yazıları

Kıyametten saraylar korksun

Kıyamet günü hep en korkunç gün olarak anlatılır bizlere. O gün herkes günahlarının hesabını verecek ve üstelik bunları herkesin önünde verecek ve bunlarla yüzleşecektir. Tüm çaresizliği ile.


Şenol Karakaş Tüm Yazıları

Demokrasi için “Hayır!”

15 Temmuz’dan sonra, AKP liderliğinin önünde iki yol vardı: Birisi, şimdi hepimizin yüz yüze kaldığı sorunlara neden olan güzergâh. OHAL’in fırsatçı bir şekilde kullanımından kaynaklı olan sorunlar yumağı her yandan fışkırıyor.


Şeref Işıldak Tüm Yazıları

Darbe, OHAL ve bu hâl

Askerlik, tıpkı diğer meslekler gibi insanoğlunun toplumsal işbölümü kapsamında yarattığı bir başka meslektir.


Özdeş Özbay Tüm Yazıları

Trump yönetimi iklim felaketine yol açacak

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump sıkı bir küresel ısınma inkârcısı olarak biliniyor. ABD ekonomisindeki gerilemeyi uluslararası kurallara uymayan Çin ve Meksika gibi ülkelere bağlayan Trump, küresel ısınma hakkında da geçen hafta Fox News’e verdiği röportajda “kimse gerçekten olup olmadığını bilmiyor” dedi. 


Çağla Oflas Tüm Yazıları

Küresel kriz hâli ve istikrarsızlık

Geçen hafta Alman kapitalizminin amiral gemisi Deutsche Bank’ın hisseleri rekor düzeylere düştü.


Can Irmak Özinanır Tüm Yazıları

KESK eylemi ve demokrasi için miting

KESK’in bir ay önceden duyurduğu Ankara Yürüyüşü başta ilan edildiği gibi bir mitingle değil bir basın açıklaması ile sonuçlandı.


Deniz Güngören Tüm Yazıları

Gerçekten laiklik mi istiyoruz?

Fazla söze gerek yok tabii, ama yine de biraz tarif etmek iyi geliyor: bir sene içinde, HDP’nin Ermeni soykırımı konusunda kaçak oynamasına kızdığımız günlerden; savaşın, üstelik uluslararası askeri rekabete eklemlenerek kaldığı yerden devam ettiği, Mehmet Ağar’ın demokrasi anlattığı, milletvekillerimizin tutuklandığı, tutuklu milletvekiliyle görüştüğü için örtülü casusluk suçlamalarıyla gözaltına alınan Levent Pişkin’in tutuksuz yargılanacak olmasına sevindiğimiz günlere geldik.


Erdal Bayraktar Tüm Yazıları

KHK’ların gör dedikleri

15 Temmuz’dan beri olağanüstü günler yaşıyoruz deniyor ya, bu eksik bir ifade. Yaşadığımız tam olarak olağanüstü hâlin olağanlaşmasıdır. 7 Haziran 2015’te başlayan sürecin adım adım buraya kadar geleceği, siyasi güç uğruna baskının ve kaosun tırmandırılacağı öngörülen bir gerçekti. Yaşadığımız tam da bu.


Eren Keskin Tüm Yazıları

Bu neyin üzüntüsü?

1997 yılından bu yana, devlet güçleri tarafından cinsel işkenceye maruz kalan kadınlara ve trans bireylere hukuki yardım amacıyla kurulmuş bir ofisimiz var.


Ersin Tek Tüm Yazıları

Pembe değil bıyıklı taksi

Taksici Gökhan Şimşek başvurmuş.

Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Koordinatörü Erdoğan Yuvacı onaylamış.


Faruk Sevim Tüm Yazıları

Barışçı kitlesel eylemler

Yeterince etkili olmasa da her yürüyüş, her eylem, her mücadele çok önemlidir. Kitle eylemleri etrafında dayanışmayı büyütmeye çalışmak gerekir. Barışçı kitlesel eylemler, iktidarlar ve egemenler üzerinde her zaman çok etkili olmuş, onları kitlelerin talepleri konusunda çok daha duyarlı kılmıştır.


Fatma Gökırmak Tüm Yazıları

Kutsal ailede hesap kitap işleri

Başbakan kısa bir süre önce 2015 seçimlerinden önce yasalaştırmayı planladıkları yeni bir paket açıkladı. Kadınlara yeni bir müjde! Biçiminde sunulan programın açıklaması Charlie Hebdo saldırısına denk geldiği için beklenen etkiyi pek yaratmadı. 


Ferhat Kentel Tüm Yazıları

Kendini “tanrı” zanneden modern insan

Dünyanın yeni hali, insanoğlunun kendini tanrı ilân ettiğinin işaretleriyle dolu.


Ghayath Naisse Tüm Yazıları

Suriye: Diplomatik gelişmeler eşliğinde askeri müdahale

26 Ağustos Cuma günü, medya, yaklaşık 700 savaşçı ve 3 bin sivilin ülkenin kuzeybatısında İdlip’e tahliyesine izin veren bir anlaşma sonrasında, Şam yakınlarındaki Daraya kentinin rejimin eline geçtiğini açıkladı. Halep de güçlü bir basınç altındayken Daraya’nın düşüşü, Suriyeli devrimciler için ağır bir darbedir.


Gonca Şahin Tüm Yazıları

Alakır’ın sesini duyun!

Son yıllarda kentlerde beyaz yakalılar arasında sırt çantasını alıp yollara düşenlerin sayısı artıyor. Kimi Hindistan yollarında kurtulmaya çalışıyor omuzlarındaki yüklerden kimi de köyüne ekolojik bir dönüş yapıyor. Plazalar, güvenlikli siteler, beş yıldızlı dünya seyahatleri yetmiyor kentli beyaz yakalıları mutlu etmeye.


Hakan Tahmaz Tüm Yazıları

Astana toplantısı ve barış

Hat safhaya ulaşan anayasa değişikliği-başkanlık sistemi tartışması ve geriliminde kimse barıştan söz edemez oldu. Anayasa değişikliğinin nasıl sonuçlanacağı ve Suriye savaşının gidişatı Türkiye’nin savaşa devam mı edileceğine yoksa yeni bir barış arayışına mı girileceğini ortaya çıkaracak.


Kemal Başak Tüm Yazıları

Gezegenimiz için “anti-kömürcülük”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında enerji sektörünün, Dünya sera gazı emisyonlarının %70’inden fazlasını oluşturduğu kabul ediliyor ve bu sektörün iklim değişikliği politikalarının ve müzakerelerinin başarıya ulaşmasında belirleyici olduğu vurgulanıyor.


Korhan Gümüş Tüm Yazıları

Beyoğlu’nda Levantenler nasıl buharlaştı?

Ulus-devlet seçkinleri temsil edilen değil, temsil edilmeyen topluluklar üzerinden iş gördü. Yeni yönetici elitin ise bütün taraflar dışında kendisini temsil edemeyecek bir kitle bulması gerekiyordu. Milli kimlik henüz teşekkül etmemiş bir kimlik üzerine kuruldu. Ulus-devletin modern veçhesini, bir yer değiştirme ile tam da bu “hiçliğin temsili” diyebileceğimiz, imparatorluk içinde inşa edilmiş olan kimliklerden sıyrılma ve yeni bir halk inşa etme ihtiyacı mı oluşturdu?


Mehmet Sezgin Tüm Yazıları

Tayyip Erdoğan’ın alacakaranlığı - 2

Türkiye’de Başbakanların -‘başvekil hazretleri’nin- serencamına baktığımızda ismini bilmediğimiz nice devlet büyüklerimiz varmış. Örneğin, 1960’ta Zincirlikuyu’da toprağa verildiğini bildiğimiz Hasan Saka nasıl bir siyasî figürdü? Suat Hayri Ürgüplü kimdi, bilen var mı? Ya Sadi Irmak veya Naim Talu’yu?


Mehmet Can Tüm Yazıları

İttihat Terakki ve Ermeniler

İttihat Terakki ve Ermeniler dediğimiz zaman şundan başlamak lazım: Öncelikle 1887 Hınçakların kuruluşundan. Hınçaklar başından beri parti programları itibariyle sosyalist bir örgütlenmeydi. Günümüze kadar da yani yaklaşık olarak 120-130 yıllık tarihlerinde de sosyalist olarak kaldılar. Bunun yanı sıra Hınçaklardan sonra 1890 yılında Taşnak Partisi (Ermeni Devrimci Federasyonu) kuruldu.


Meltem Oral Tüm Yazıları

Kadınlara saldırılar münferit değil

Geçen hafta metrobüsteki bir kadın yolcuya tekme atarak saldıran Abdullah Çakıroğlu, önce gözaltına alınıp serbest bırakıldı, ardından tutuklandı. Ancak mesele bu basitlikte değil. Bu gel-git arasında bir dizi tartışma ve elbetteki ‘rezalet’ yaşandı. Meselenin metrobüsteki münferit saldırıdan ibaret olmadığı ve toplumsal bir sorun olduğu benzer saldırıların sıklığından da görülebilir. Bu olaydan birkaç gün sonra İzmir’de sokakta kendisiyle tanışmak isteyen bir adamı reddeden kadının maruz kaldığı şey de şiddet oldu.


Memet Uludağ Tüm Yazıları

Brexit süreci başlıyor

Avrupa'da Brexit ile başlayan belirsizlik ve endişe büyüyerek devam ediyor.


Murat Erkman Tüm Yazıları

İrticayı beklerken…

“Türkiye laiktir laik kalacak” sloganı size ne anlatıyor bilmem, ama bana sanal bir kutuplaşmadan başka bir şey anlatmıyor.


Mustafa Çolak Tüm Yazıları

İnsanlarımın katilleriyle yan yana yürüyemem

SyRizA’dan ayrılma kararım –belki de– hayatımda aldığım en zor kararlardan biriydi. Geride, ömrümün en güzel anılarıyla birlikte, bir daha “Merhaba” deyip demeyeceğimi bile bilmediğim dostlarımı bırakarak ve ihanete uğramış hissederek gidiyorum.


Nuran Yüce Tüm Yazıları

Elektrik neden kesiliyor?

Kasım’da Türkiye genelinde toplam 72 bin 252 saat planlı elektrik kesintisi yaşanmış. Plansız kesintiler konusunda ise resmi bir veri yok. Aralık’ın son günlerinde ise İstanbul’da yaygın bir biçimde uzun saatler elektrikler kesildi.


Onur Devrim Üçbaş Tüm Yazıları

Metal grevinin gösterdikleri

Birleşik Metal-İş sendikasının aldığı grev kararı ve sonrasında yaşananlar, hem Türkiye işçi hareketi hem de sosyalistler için önemli dersler barındırıyor. Metal patronlarını temsil eden MESS, metal sektöründe örgütlü diğer iki sendikaya kabul ettirdiği taslağı Birleşik Metal-İş’e de dayatmaya çalıştı ancak başarılı olamadı.


Ozan Tekin Tüm Yazıları

Darbelerin önüne geçmek için yeniden çözüm süreci

Darbe yapmaya kalkan kim olursa olsun, orduda her zaman darbecilerin yetişmesine olanak sağlayan bir zemin var.


Panos Garganas Tüm Yazıları

Geçen yılın muhasebesi: Bütün çalınanları geri alabiliriz

Noel geldi. Yeni yıl yaklaşıyor ve her yerde geçmiş yılın muhasebesi yapılıyor. Hükümet, son çabalarına rağmen (emeklilere ikramiye vermesi ve Çipras’ın Berlin’deki Sol Parti’ni toplantısında yaptığı konuşma) her alanda düşüş gösteriyor.


Rıfat Solmaz Tüm Yazıları

Umutsuzluk pompalanıyor

5 Haziran 2015 gününden beri, her ay bir patlama yaşanıyor. Temmuz 2015’ten beri ise yıkıcı bir savaş hali devam ediyor. Kürt sorununda yeniden savaş politikalarının devreye girdiği zaman bu zaman.


Roni Margulies Tüm Yazıları

Erdoğan'ın işi zor

Anayasa değişikliği maddeleri Meclis'ten geçiyor. Belli ki zor geçiyorlar. AKP milletvekillerinin bu kadar sıkı markaja alınması ve buna rağmen ilk maddenin oylanmasına kadar parti yöneticilerinin fire vermekten korkuyor olması, bizzat AKP milletvekilleri arasında mutsuzların varlığını gösteriyor. Bunun pek bir önemi yok. Parti içi demokrasinin olmadığı, astığı astık, kestiği kestik bir liderin olduğu yerde, hiç kimsenin gık diyeceği yok.


Rumeysa Özüyağlı Tüm Yazıları

Benim Suriyeli arkadaşlarım da var

IŞİD geçen hafta ellerinde esir olan iki Türk askerini yaktığına dair bir video yayınladı.


Sennur Baybuğa Tüm Yazıları

Meclisimiz

Ülkenin sokaklarında bizi her gün kendimizden geçiren kabalığın, hoyratlığın en bilimsel deyişle ‘şiddetin’ membasını canlı olarak televizyonlarından izliyor insanlar bu ara.


Sibel Erduman Tüm Yazıları

CHP’nin tarihinde bir ilerleme var mıdır?

3 Aralık 1945 günü, CHP'nin sesi olan Vatan gazetesinde Hüseyin Cahit Yalçın imzasıyla "Kalkın ey ehl-i vatan" başlıklı bir makale yayınlandı. Yalçın, "memleketini sevenleri komünistlere karşı mücadeleye" çağırıyordu. Yalçın'ın hedef gösterdiği komünistler, Tan gazetesinin sahibi olan Sabiha ve Zekeriya Sertel çiftiydi.


Sinan Özbek Tüm Yazıları

Eti senin kemiği benim

Ebru Yalçın, geçen hafta Ağrı Diyadin’e bağlı Taşbasamak köyünde çantasında okula ait iki kitap bulunduğu için hırsızlıkla suçlandı. Hem de öğretmenleri tarafından. Zehir hafiye öğretmenler, hırsızlık suçlamasıyla yetinmeyip, babasını da jandarmaya teslim etmekle tehdit etti. Ebru Yalçın 12 yaşındaydı, nasıl bir korku saldılar ki o minicik yüreğe, çareyi canına kıymakta buldu.


Tolga Tüzün Tüm Yazıları

Soykırım ve Ergenekon

Yedi senedir devam eden ve “Ergenekon” diye anılan süreç, sebep olduğu siyasî yarılmalar ve hukukî çatışmalarıyla gündelik hayatımızın alttan alta işleyen dem sesi oldu. İddianameler, sorgulanan ve bazen tutuklanan muvazzaf subaylar, basın mensupları ve siviller kamuoyunda sürekli olarak dalgalanan kulaktan dolma bilgi, dedikodu ve komplo teorilerinin vazgeçilmez aktörleri oldular. Bu davanın Türkiye toplumunda yarattığı çatlak üzerine çok konuşuldu, daha da çok konuşulacak. Benim de çok özgün olduğundan emin olmasam da bu süregiden laf kalabalığına ekleyecek iki çift lafım var.


Volkan Akyıldırım Tüm Yazıları

Cihatçılık bombalarla yok edilebilir mi?

Baskı ve bombardıman, politik İslamcı akımları yok etmediği gibi daha da güçlenmesine yol açıyor.


Yıldız Önen Tüm Yazıları

Hrant için, adalet için!

10 koca yıl geçti. Ermeni sosyalist ve gazeteci Hrant Dink, Ermeni olduğu için katledildi. Kurucusu olduğu Agos gazetesinin önünde vuruldu.