Yıldız Önen

Yıldız Önen son yazıları

Yıldız Önen tüm yazıları

16.11.2022 - 12:58

Aşırı sağın göçmen düşmanlığı ve bombalı saldırı

Günlerdir İtalya açıklarında bekleyen ve göçmenleri taşıyan gemiler gündemde. Alman bayraklı Humanity 1 isimli gemide 179 göçmenin, Norveç bayraklı Ocean Wiking isimli gemide 234 göçmenin olduğu söyleniyor. Fransa ve Almanya Akdeniz’de insani yardım grupları tarafından kurtarılan ve bazıları iki haftadan uzun süredir denizde mahsur kalan 1000’den fazla kişiye güvenli bir liman vermesini İtalya’dan talep etti. Gemiler göçmenlerle dayanışan sivil toplum kuruluşları tarafından organize ediliyor. 

İtalya’nın yeni faşist başbakanı gemilerin İtalya limanlarına girişini yasakladı. 

Geçtiğimiz hafta Okyanus isimli gemiyi kabul eden Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, “İtalya bu olayda çok insanlık dışı davrandı. İtalyan makamları da profesyonel değildi. Bu gemiyi 20 gün boyunca bir karara varmadan bıraktılar ve bunun birtakım sonuçları olacağı açıktır” dedi.

Aşırı sağcıların, faşistlerin ve merkez sağcıların göçmenleri merkeze alarak birbirlerini suçladıkları bu tartışmalar, göçmenlerin Avrupa halklarının dayanışmasından başka hiçbir güvencesi olmadığını gösteriyor.

Göçmenlerin hayatını değersizleştiren, bir pazarlık konusu haline getiren faşist ve sağcı yöneticiler şu gerçeğe gözlerini kapıyorlar: “Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz şubesi, yaptığı açıklamada, Akdeniz’in orta kesiminde yaşanan ilk büyük felaketlerden biri olan hadisenin üstünden geçen 9 yılda Akdeniz’de hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının yaklaşık 25 bin olduğunu açıkladı.”

Sadece 2022 yılında bugüne kadar 1400 göçmen Akdeniz’de boğularak yaşamını yitirdi.

Irkçılar göçmen düşmanlığı yaparak örgütlenmeye çalışıyorlar.Göçmenlerle dayanışanlar da her fırsatta dayanışma ağlarını örmek, ırkçılıkla mücadele etmek ve göçmenlere güven vermek, birlikte direnmenin yollarını yaratmak zorunda. 

Türkiye’de yaşanan bombalı saldırının ardından ırkçılar bombayı İstiklal Caddesi’ne yerleştiren şahsın Suriyeli olduğunun ortaya çıkmasının ardından hızla #sınırlarkapatılsın sloganıyla sosyal medyada göçmenleri hedef göstermeye başladılar.

Bombacının-şimdiki bilgilerimizle-Suriye’den gelmiş olmasından yola çıkarak tüm Suriyeli göçmenleri hedef tahtasına oturtanlar; farkında olmadan göçmen düşmanı, ırkçı siyasal figürlerden dolayı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ırkçı olduğu gibi bir dogmayı savunuyorlar.

Bombalı eylemlerin yarattığı moral bozucu siyasal iklimi dağıtacak olan, göçmenlerle dayanışmak, ırkçılığı her açığa çıktığında teşhir etmek ve kitlesel kampanyalarla göçmenlere güven vermektir.

Yıldız Önen

(Sosyalist İşçi)

 

Bültene kayıt ol