Hamburg'da öğrencilerden iklim eylemi

02.03.2019 - 08:45

Almanya'nın Hamburg kentinde binlerce öğrenci, küresel iklim değişikliği konusunda harekete geçilmesi çağrısında bulunmak için sokağa döküldü.

ETHA'nın haberine göre, yaklaşık üç bin öğrencinin katıldığı eylemde, "Buradayız, sesimizi çıkarıyoruz çünkü geleceğimizi çalıyorsunuz" sloganı atıldı.

Hamburglu öğrenciler, Almanya'da kömüre dayalı enerji üretimine son verilmesini istedi.

Alman Çevre Bakanı Svenja Schulze, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada,eylemleri etkileyici bulduğunu yazdı. Hamburg Eyaleti'nin Eğitim Bakanı Ties Rabe ise öğrencilerin dünyayı daha iyi bir yer hâline getirme çabalarını desteklese de, "Kimse okula gitmeyerek dünyayı iyileştiremez" dedi.

Eyleme destek verenler arasında İsveçli aktivist öğrenci Greta Thunberg de vardı. Geçtiğimiz Ağustos ayında İsveç parlamentosu önünde eylem başlatan 16 yaşındaki Thunberg, okul çağındaki öğrenciler arasında iklim değişikliği eylemlerine ilham veren isim olmuştu.

İklim için mücadele etmekten vazgeçmiyoruz!

Hamburg'daki eylemde konuşan Thunberg, politikacılar iklim değişikliği konusunda daha sert önlemler alana dek öğrencilerin eyleminin süreceğini söyledi. Thunberg, "Politikacılar ve iktidar sahipleri çok uzun bir süre iklim krizi ile savaşmamalarının bedelini ödemedi. Ancak artık böyle olmaması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

16 yaşındaki Thunberg, geçtiğimiz ay Belçika'daki eylemlere de katılmış ve Avrupa Birliği'nin iklim değişikliği ile mücadele için milyarlarca euroluk bütçe ayırması için taahüdde bulunmasını sağlamıştı.

İngiltere'de öğrenciler iklim için eylemdeydi

Belçika'da gençler iklim için sokakta​

Hollanda'da öğrencilerden eylem: “İklimi değil sistemi değiştir”​

Avustralya'da iklim değişikliği için okul boykotu

Brüksel'de 75 bin kişi iklim değişikliğine karşı sokaklardaydı​

Almanya'da on binler iklim için sokağa döküldü​Bültene kayıt ol