Afganistan ve boynu bükük NATO

07.01.2015 - 15:27
Yıldız Önen
Haberi paylaş

NATO, nihayet Afganistan’dan çekilme kararı verdi. Yeni yılın ilk günleriyle çekilmeye başlayacağını duyurdu NATO Güçleri Komutanı.

ABD öncülüğündeki koalisyonun NATO işgali, emperyalist saldırganlığın en başarısız örneklerinden birisi. Afganistan, ABD’nin intikam sahası oldu hepimizin bildiği gibi. 11 Eylül saldırılarından bir ay gibi kısa bir süre sonra, George W. Bush, ABD milliyetçiliğinin intikam naralarını atarak Afganistan’a hızlı bir saldırı düzenledi. 11 Eylül’ün şokunu yaşayan ve ne olduğunu korkuyla anlamaya çalışan diğer devletler, uysalca ABD’nin önünde eğildi ve Afganistan işgalini onayladı, bu işgale destek verdi. “Bir NATO ülkesine saldırı, tüm NATO ülkelerine saldırıdır” ilkesini hayata geçirdiler.

O gün bu gündür Afganistan’ı yakıp yıkıyorlar.

İnsanlık halı bombalarını, yani atıldığı yeri tüm canlı yaşamıyla silip süpüren bombaları, Afganistan’da hatırladı son kez.

Gökyüzünden düşen paketleri yiyecek ya da oyuncak doludur diye açan çocukların, paketlerin bomba yüklü olduğunu parçalanarak öğrenmesi, ABD’nin Afganistan işgalinin hafızlarımızda yer alan berbat bir örneği.

Şimdi defolup gidiyor ABD!

O kadar başarısızlar ki, Marksist.org’da konuyla ilgili yapılan haberde yazıldığı gibi: “13 yıl önce başlayan işgalin başarısızlığının kanıtı, olası bir Taliban saldırısına karşı, geri çekilme töreninin gizli yapılmak zorunda olmasıydı.” (http://marksist.org/icerik/Dunya/153/Kanli-isgal-sona-eriyor:-NATO-Afganistan%E2%80%99dan-cekildi)

Ama başarısızlığın açık kanıtı sadece bu ödleklik değil. ABD, Afganistan’a siyasal İslamı, Bush’un tabiriyle İslamofaşizmi temizlemek iddiasıyla saldırmıştı. El Kaide yerli yerinde. Temizlenmek bir yana, siyasal İslam Afganistan’ın büyük bölümünü kontrol ediyor. Taliban, Afganistan’daki en etkili siyasal güç.

Afganistan’ın ardından başlayan Irak işgalinin sonuçları daha da vahim. Tıpkı Afganistan gibi Irak halkı da ABD bombardımanlarıyla tahrip oldu, Irak da Afganistan gibi yakılıp yıkıldı. Sonuç, istikrarsız, parçalanmış ve her yerinde kaosun hakim olduğu bir ülke. Üstelik Suriye’de El Nusra ve IŞİD, Irak’ta IŞİD, El Kaide’ye rahmet okutacak düzeyde etkin bir durumdalar.

Hiçbir ABD işgali, işgalcilerin iddia ettiği medeniyet, barış ve insanlık için yapılmaz. ABD işgallerinin tek gerçek gerekçesi, 21. yüzyılın ABD’nin açık üstünlüğüyle belirleneceği bir çağ olup olmayacağını tayin etmektir.

NATO’nun Afganistan’da çekilmek zorunda kalması, “Yeni bir Amerikan yüzyılı projesinin” açık yenilgisidir.

Yıldız Önen

[email protected]

(Sosyalist İşçi)

 

Bültene kayıt ol