Kanlı işgal sona eriyor: NATO Afganistan’dan çekildi

29.12.2014 - 14:46
Haberi paylaş

11 Eylül saldırıları sonrasında ABD önderliğinde Afganistan’ı işgal eden NATO kuvvetleri çekiliyor. Emperyalizm, Afganistan’daki amaçlarına ulaşamazken, on binlerce insanın ölümüne sebep oldu. “Uluslararası Güvenlik Destek Gücü” adı altında devam eden “Taliban ve El- Kaide ile mücadele” görevi,1 Ocak 2015’ten itibaren ‘Kararlı Destek’ misyonuna dönüşecek.

13 yıl önce başlayan işgalin başarısızlığının kanıtı, olası bir Taliban saldırısına karşı, geri çekilme töreninin gizli yapılmak zorunda olmasıydı.

NATO Güçleri Komutanı General John Campbell, törende yaptığı konuşmada “NATO kuvvetleri büyük başarı ve özveri dolu 13 yıl süren ve binlerce Afgan polis ve askeri kuvvetle yaptığı ortak çalışmalarına bugün son veriyor. Savaşla ezilmiş bu topraklarda parlak bir gelecek inşa etmek için mücadele verdik” dedi.

ABD, 2001 yılında “terörizmle” savaş adı altında, El-Kaide’yi barındırdığı gerekçesi ile Afganistan’a NATO desteğinde saldırarak ülkeyi işgal etti. Afganistan’a barış, istikrar ve medeniyet getireceğini belirtmesine rağmen, tek getirdiği kan, gözyaşı, acı oldu.

Afgan halkının durumu, işgalin başladığı günden bu yana her geçen gün daha da kötüleşti. ABD, stratejik önemi çok büyük olan bölgede hakimiyet sağlamak ve hegemonyasını güçlendirmek amacındaydı. Ama Afganistan bir yandan da Obama’nın Vietnam’ı oldu.

NATO’nun saldırdığı Taliban ise hâlâ Afganistan’ın büyük bölümünde kontrol sahibi, üstelik artık Pakistan’ın kuzey batısındaki bazı bölgeleri de yönetiyor.

Bültene kayıt ol