Kamuda toplu sözleşmeler: Türk-İş ile iktidar pazarlık masasına oturdu

12.04.2021 - 17:41
Haberi paylaş

Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla birlikte bu yıl yaklaşık 700 bin işçi için Türk-İş, toplu iş sözleşmesi için masaya oturdu. İlk talepler...

Görüşmelerde kamudaki yüz binlerce işçinin 2021 ve 2022 yıllarına ait zam oranları belli olacak, zamlı ücretler 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Gerçek yıllık enflasyon yüzde 40’larda olduğu için, işçiler ilk 6 aya en az yüzde 10 zam istiyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyonun baz alınmasına karşı çıkıyorlar. Geçici işçilere kadro, taban ücretlerde iyileştirme, işçiler arasındaki ücret eşitsizliğinin ortadan kaldırılması, eski işçiye kıdem zammı da toplu sözleşme görüşmelerinin diğer önemli başlıkları. 

Hükümet ile Türk-İş arasında Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü imzalanacak, tek tek işyerleri bu çerçeve protokole göre toplu sözleşmelerini imzalayacaklar. Bu yılki görüşmelerde Türk-İş ile Hak-İş birlikte hareket etme kararı almıştı. Bu kapsamda Türk-İş, Hak-İş’in taleplerini de görüşme masasına getirdi. Ancak hükümetle pazarlık görüşmelerine önceki yıllarda olduğu gibi Türk-İş tek başına oturuyor.

Türk-İş, görüşmeler öncesinde bünyesindeki sendikaların katılımı ile Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu oluşturdu. İşçilerin talepleri kurul aracılığı ile toplanarak netleştirildi. Görüşmelerdeki en kritik başlık yüzdelik zam oranı olacak.

İşçiler yüzdelik zam öncesinde, taban ücretlerde iyileştirme istiyor. İyileştirmenin ardından da yüzdelik zam ve refah payı talep ediliyor. İlk 6 aylık zam oranının en az yüzde 10 yapılmasından sonra, diğer 6’şar aylık dilimlerde de enflasyon artı refah payı talep ediliyor. Kıdem zammı da önemli parasal başlıklardan birisi.

Bültene kayıt ol