Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

01.12.2019 - 09:39

8 milyon işçi ve ailesini doğrudan ilgilendiren ve tüm çalışanların ücretlerini de belirleyen 2020 yılı asgari ücreti konusunda görüşmeler başlıyor.

Asgari ücret tespit kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın evsahipliğinde 2 Aralık günü Ankara'da toplanıyor.

İşçi tarafını temsil eden Türk-İş'in başkanı Ergun Atalay, bir kişinin asgari yaşam maliyeti olarak hesaplanan 2 bin 578 liranın pazarlıklarda "göz önünde bulundurulmasını" istedi.

Önceki yıllardan farklı olarak Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'le asgari ücret konusunda ortak bir toplantı düzenlemişti. Tabanın desteğiyle karşılanan bu adımın gerisinin gelmeyeceği, ay sonuna kadar sürecek olan görüşmeler sırasında belli olacak. İşçi konfederasyonları henüz bir eylem programı ilan etmiş değil.

Pazarlıkların işçiler açısından bir diğer kritik gündemi, asgari ücretteki ağır vergi yükünün kaldırılması. Üç konfederasyon toplam gelirlerinin yüzde 65'ten fazlasının işçilerden kesilmesine karşı çıkmış ve bu yükün azaltılmasını istemişti.

Verginin "tabana yayılması" yani şirketlerin ve Hazine'nin zarar/borçlarının halka ödetilmesini temel alan bir vergi reformunu gündeme alan hükümet, 2020'deki asgari ücret konusunda henüz bir rakam önermiş değil.

Asgari ücret tespit kurulunda hükümet üyeleriyle birlikte çoğunluğu elinde tutan patronlar da henüz bir teklif dile getirmiş değil.

2019'da asgari ücret yüzde 26 oranında artışla aylık brüt 2.558,40 TL, aylık net 2.020,90 TL olmuştu. Her şeyin zamlandığı ve işçilerin alım gücünün daha da düştüğü bir yılın ardından 2020 için yüzde 8-yüzde 15 arası bir zammın uygulanacağı iddia ediliyor.

Asgari ücretin akıbetinin kamudaki enflasyon altında imzalanan toplu sözleşmeler gibi olmamasının yolu sendikaların birleşik mücadelesinden geçiyor.Bültene kayıt ol