Irkçılık soruşturması genişliyor: 'Kızılay'da Arap kanıyla duş alacağız'

02.12.2023 - 14:35
Haberi paylaş

Sosyal medyada örgütlenen ırkçıların dosyasından çıkan korkunç bilgiler basına sızdı. Tutuklu sanıklarla bağlantılı olan ırkçı Ümit Özdağ hakkında  soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Zafer Partisi Ümit Özdağ hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" ve "Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan soruşturma başlattı.

Sık sık Suriyeli mültecileri hedef gösteren video ve haberler paylaşan, bunların büyük çoğunluğunun yalan olduğu teyit edilen ırkçı Özdağ'ın, sosyal medyadaki ırkçı örgütlenme soruşturmasında tutuklu bulunan İran vatandaşı Ramin Saeidi ile yazışmaları ortaya çıktı

"05/07/2021 tarihindeki yazışmalar:

Ramin: Selam, Hocam ben malzemeleri yeniden gözden geçirip Bekir Ali beyle Whatsappdan atıp

değerlendireceğiz... Saygılar...

Ümit Özdağ: Tamam bekliyorum.

Ramin: Hocam bir video yaptım uygun bulduysanız yayınlayın.. değişiklik gerekirse yaparım.. Suriyelileri siyah beyaz yaptım... ayyıldız baştan eklemiyorum ki her kes izlesin... yoksa bazıları başta ayyıldız görünce izlemezler

Ümit Özdağ: Ramin bunu revize edelim, Benim konuşmamı en sona al. Kilis bölümünü çıkar, kalacağım diyen Suriyelileri çıkar, işsiz Türkler ile başlasın ve devam etsin.

01/08/2021 tarihindeki yazışmalar":

Ramin: ambargo.tv, ambargo.com, ambargo.org, ambargo.org.tr birini kapsak fena olmaz, ileride işimize yarar.

Ümit Özdağ: Sen al ben parasını veririm.

Ramin: Tamam hocam yarın hallederim.”

İnternetteki ırkçı örgütlenme sadece bu patron ve çalışanından ibaret değil.

Soruşturma dosyasında Süha Çardaklı, Hüseyin Dicle, Ramin Saeidi, Eray Ertürk, Ahmed Abdelaal, Adem Enes Gezer, Murat Erkek, Batuhan Çolak, Furkan Uludağ, Serkan Kafkas,  Serdar Sönmez, Ümit Yasin Perinçek, Efe Emirhan Konaşoğlu, Ali Derviş Antal, Kutluhan Erol, Kutsal Yusuftaş, Abdullah Aslan, Abdulrazak Çoban, Kemal Muhammet Karaçuka, Mahmud Elosman, Muhammed Elmuhammed, Furkan Güngör, Anıl Berkay Çetin, Adnan Özer Koş, Furkan Özbek, Harun Aytekin, Seval Göçer, Ayşe Toprak, Nilgün Tap ve Hikmet Kemal Köse gibi isimler yer alıyor.

Silah ve cephane temini, saldırı ve katliam hazırlığı

Şüphelilerden Hikmet Kemal Köse’nin konuşmaları soruşturma dosyasına yansıdı. Hikmet Kemal Köse’nin 15.09.2023 tarihli 20.23 saatli ses dosyasında şu ifadeler yer aldı:

“-Nerde oturuyorsun kardeşim.
-Tamam hali hazırda silahlı mısın?
-Var mi ekipmanın donanımın?
-Ne tedarik ediyorsun?
-Tamam cephane de tedarik et. Eğer eğitimin yoksa teorik eğitimlere burudan başla. Bende Antalya'dayım. Bir hafta içinde İstanbul'dayım. İstanbul'dan kendime yeni bir tabanca alacağım. Ondan sonra tekrar Antalya ya döneceğim. Geçerken Ankara'ya uğrarım. Sen hızlı trenle İstanbul'a gelirsin alem yaparız."

Hikmet Kemal Köse’nin 15.09.2023 tarihli yazışmaları ise şöyle:

"Afiş asmak duvar boyamaktan başka şu an Suriyeli avcılığı yapıyorum, bu Araplaştırma politikası düzenleyen hükümeti uyarmak çok zor tamda bunun mücadelesini vermek uğruna sana yazdım, aynen öyle, ben silah çözüyorum bolca, tedarik kaynaklarım çok" şeklindeki yazışmalardan sonra uzun namlulu, kısa namlulu tüfek görselleri paylaştığı, "harika beraber bu yolda ilerleyelim dostum, şahsım adına da kaybedecek bir şeyim yok, hiç kimsem yok, tek başımayım. Ankara yarın olacak silah, tabanca kısaca bakacağım yarın konuşuruz."

Hikmet Kemal Köse’nin 06.07.2023 tarihinde Telegram uygulaması üzerinden yapıldığı anlaşılan yazışmalarda ise, şu diyalog dikkat çekti:

"-Bu kadar (tabanca görseli) yakında gelir
-Kimseyi öldürme de
-Öldürsem ne olur? Ben kimseyi öldürmem reis"

Hikmet Kemal Köse’nin 07.07.2023 tarihinde gerçekleştirdiği şu diyalog da soruşturma dosyasına yansıdı:

"-Dürbüne bıçak'a bir şey demedin lazere mi yasak diyon,
-Reis yani nerden aldin?
-Sen yaptın reis ya
-500 TL reis AŞTİ'den aldım
-Lazer mi?
-10 km gidiyor
-İslam olmasın
-Yok, ya budist ya hristiyan
-Reis karıştırmak gibi değil yanlış anlama beni ilgilendirmez sadece terörist olma diye
-İmkanı yok
-İslamdan nefret ediyorum reis
-Çok kötü
-2020de karar verdim"

“Sadece Korkutmak Lazım Bıçak Var Ama Silah da Güzel Olurdu”

Hikmet Kemal Köse’nin 05.09.2023 tarihinde yaptığı yazışmalarda ise şu konuşmalar dikkat çekti:

“-Reis şimdi sadece korkutmak lazım bıçak var ama silah güzel olurdu
-Reis no problem
-Eos adamsin sadece silah yaninda olsun
-Reis öldür de öldürelim sıkıntı yok
-Reis bunları hallederiz problem değil savcı adliye bizde problem değil anladıkları dil silah ise no problem ona da hakimiz. Onların yanlarına ben ve kendi dostlarım giderim. Sen asla gelme bizimle telefonla da konuşma artık nasıl ayarlarsın sana kalmış.”

Hikmet Kemal Köse’nin 09.09.2023 tarihinde yaptığı yazışmalarda ise tehditlerle dolu şu satırlar dikkat çekti:

"-Bunlar bu ülkeyi milyonlarca doldurdu iç savaş çıkacak
-Bence bilerekten yaptılar öyle
-İran'ı s***riz, araplar zaten s*****lerim Türk milletini ayağa kaldıracağım merak etme,
-B*k gibi buyuyolar
-Kızılay'da arap kanıyla duş alacaz"

Sahte haberler

Ajans Muhbir adlı hesabın editörleri Serkan Kafkas ve Süha Çardaklı'nın, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” etme soruşturmasının başlamasının ardından yaptığı yazışmalar da ortaya çıktı 

Süha: “Kardo bu ibn*ler baya üstüne düşmeye başladı bu mülteci mevzusuna. %100 teyit olmadan girmeyelim. Uğraşmayalım mk.

Serkan: Çok geniş operasyon düzenliyor ibn*ler sosyal medya trollerinden basın kuruluşlarına bakanlar makanlar herkes işin içinde. Kafaya koydular s*kecekler, istersen bir süre komple mülteci haberlerini es geçebiliriz bile aga fark etmez.

Süha: Kardo %100 doğru mevzuları girebiliriz ya etkileşimi iyi oluyor da.”

Soruşturulan ırkçıların bir kısmının Zafer Partisi ile bağlantılı olduğunu, bazılarının İYİP tarafından desteklendiğini ya da başka ırkçı örgütlere mensup gözüktüklerini belirtelim.

Irkçılığa geçit yok

Geç açılan bu soruşturmayı takip etmeye devam edeceğiz. Irkçılık yasaklanmalı, ırkçılar hak ettikleri cezaları almalı. Fakat ırkçılık soruşturmalarla yenilmez. Irkçılığa ve faşizme karşı mücadele etmeliyiz.

Suriyeli mülteciler, tüm göçmenler kardeşimizdir! 

Bültene kayıt ol