AKP-MHP ittifakı dökülüyor: İktidarın usulsüzlüklerine yenileri ekleniyor

20.04.2021 - 10:35
Haberi paylaş

Daha önce Merkez Bankası kasasındaki 128 milyar dolar gizli bir şekilde satılmış, bu durum iktisatçılar tarafından ortaya çıkarılmış, iktidar sözcüleri önce inkâr etme yoluna gitmiş, sonra da konu ile ilgili çelişkili açıklamalar yapmışlardı. 

Bu konuda son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan konuştu. Ortada bir yolsuzluk olmadığını, belki dövizlerin satılma yönteminin eleştirilebileceğini söyledi. Ama muhalefet ve iktisatçılar tarafından sorulan soruların odak noktası olan “dövizlerin kimlere, hangi değerden satıldığı” konusunda bir açıklama yapmadı.

Belediyeler para karşılığı yurt dışına çıkış organize ediyor

İktidar partisine ait bazı belediyelerde ortaya çıkan bir diğer yolsuzluk ise, insanları para karşılığında yurt dışına çıkarmak. Bu konuda önce Eylül ayında, Malatya'ya bağlı Yeşilyurt ilçesinin AKP'li belediyesinin 43 kişinin Almanya'ya kaçırılmasında gri pasaport temin ettiği ortaya çıktı. Ardından çok sayıda AKP'li belediyenin de para karşılığı insanları yurt dışına gönderdiği tespit edildi.

6 bin ile 20 bin euro arasında değişen ücretler ödeyerek belediye organizasyonlarına katılanların büyük çoğunluğunun gençlerden oluştuğu bildiriliyor. Türkiye’de gelecek görmeyen gençlerin oranı, her araştırmada yüksek çıkıyor.

Ticaret Bakanı kendi firmasının ürünlerini Bakanlığa satmış

Ortaya çıkan son yolsuzluk ise Ticaret Bakanlığında gerçekleşti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik firmalarının Ticaret Bakanlığı bünyesindeki kurumlara toplam 9 milyon TL'lik dezenfektan sattığı ileri sürüldü. 

Bakanlıktan henüz konu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Eski Devlet Bakanlarından Güler İleri, babasının cenaze ilan parasının bakanlık tarafından ödendiği ortaya çıkınca, istifa etmişti. Benzer davranışın Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından da yapılması bekleniyor.

Bültene kayıt ol