Opera sanatçıları ayaklandı

18.11.2020 - 16:45

Koronavirüs salgınına rağmen programları iptal edilmeyen Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçıları kendilerini Sağlık Bakanlığı'na ihbar etti.

Cumartesi sergilenecek “Operet Gecesi” provası için toplanan orkestra üyeleri, tüm talep ve çabalarına rağmen tedbir alınmaması ve yaklaşık 20 nefesli çalgının görevlendirilmesi üzerine isyan etti.

Prova sırasında Sağlık Bakanlığı İhbar Hattı'nı arayan sanatçılar, maske kuralının ihlal edildiğini bildirdi. Bakanlık ihbarı polise yönlendirdi. Polis provanın yapıldığı salona gitti ve çalışma durduruldu. Cumartesi günü 15:00'te planlanan konserin olup olmayacağı belirsiz.

Sözcü'nün aktardığına göre operaya yakın kaynaklar durumu şöyle anlattı:

“Dün Cumhurbaşkanlığı Kabinesi çok ciddi kararlar aldı. Sokağa çıkma kısıtlaması dahi getirildi. Tüm vatandaşların hayatı önemli sanatçıların değil mi… Cumartesi günü için 40 kişilik orkestra yapmışlar. Bu pekala tüm dünyada olduğu gibi birkaç nefesliyle halledilebilirdi.

Bir nefeslinin 4 metre ileriye üflediği ve etkilediği bilimsel olarak kanıtlandı. Arkadan nefesliler üflüyor. Kapalı ortamda diğer tüm sanatçılar tehdit altında kalıyor. Bu durum yöneticilere aktarıldı ancak hiçbir tedbir alınmadı. Sonuçta tüm sanatçılar ‘Biz bu şartlarda çalışmıyoruz” diyerek isyan etti.

Sağlık Bakanlığı İhbar Hattı arandı. Bunun üzerine polis binaya giderek müdahale etti. Yaz aylarında Aspendos'a da polis gelmişti.

Şimdi sanatçılardan sözlü olarak yaptıkları bu şikayeti yazılı olarak iletmesi istenmiş. Bütün dünya bu işi aylar önce çözdü.

Nefeslilerin önüne bir parça pleksiglas koyarak bu iş olmaz. En azından nefesliler orkestradan çıkarılarak bir çözüm sağlanabilir.”

Ankara Operası, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olarak etkinliklerini sürdürüyor.Bültene kayıt ol