Taha El Gazi: Antakya sokaklarında depremde ölen onlarca Suriyelinin cesedi belgelenerek gömülmeyi bekliyor

10.02.2023 - 15:31
Haberi paylaş

Deprem bölgesinde dayanışma için bulunan Taha El Gazi, Suriyeli mültecilerin yaşadıklarını ve acil ihtiyaçlarını anlatıyor:

Suriyeli tüm örgüt, organ ve komiteleri kurtarma ekipleriyle koordine olmaya, sahada olmaya, bağış toplama kampanyalarıyla yetinmemeye çağırıyoruz.

Türkiye'de deprem bölgesinde yeterince Suriyeli kadrolarımız yok, geçici hükümet nerede, sahada göremiyoruz. Antakya sokaklarında depremde ölen onlarca Suriyelinin cesedi belgelenerek gömülmeyi bekliyor.

Antakya ili Emek Mahallesi'nde (Salı Pazarı) molozların altından 5 Suriyeli mültecinin cesedi çıkarıldı. Cesetlerin isimlerini belgeleyemedik ve ailelerine ulaşamadık. Cesetler Şeyhoğlu camisine konuldu. Dördüncü günün sonunda enkaz altında insan bulma oranı azaldı, yarın defin işlemleri en önemli konu.

Antakya'da cesetleri kayıt altına alacak ve akrabaları ile iletişim kuracak Suriyeli çalışma gruplarına ihtiyacımız var.

Oturuma kapatılan mahalleler tekrar açılmalıdır

Kahramanmaraş, Antakya, Hatay ve Şanlıurfa'daki Suriyeli mülteci ailelerin çoğu evlerine dönemiyor. Depremde tüm mahalleler yıkıldı ve bu mahallelerin yeniden inşa edilmesi bir yıl sonra bitmeyecek, Suriyeli mülteci aileler de bu süre zarfında evlerine ve yerleşim alanlarına dönemeyecek.

Bu nedenle, Türkiye ve uluslararası kuruluşların işbirliğinde, İçişleri Bakanlığı tarafından geçen yıl Şubat ayında açıklanan programın iptal ederek, Suriyeli mültecilerin oturumlarına kapatılan mahallelerin tekrar oturumlara açılmasını istiyoruz.

Özellikle başka illere taşınmak zorunda kalan Suriyeli mülteci ailelerin üyelerinin sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlerden yararlanabilmesi için Göç Başkanlığının bir kararı bir an önce uygulayacağı insanlık görevidir.

Suriye’de de çok sayıda ölüm var

Suriye’de de sivil savunma ekipleri (Beyaz Kasklı), büyük zorlukların ortasında yüzlerce aileyi enkaz altından kurtarmaya çalışıyor. Ancak yeterli kurtarma ekipmanları olmaması nedeniyle ölü ve yaralı sayısının arttığı belirtiliyor.

Geri gönderme ve barınma merkezlerindeki mülteciler serbest bırakılmalıdır

Türkiye’nin güney illerinde pek çok geri gönderme ve geçici barınma merkezi bulunuyor. Bu merkezler depremden en çok etkilenen illerde, Hatay, Kahraman Maraş, Gaziantep’te bulunuyor.

Suriyeli mülteciler depremin ilk anlarından itibaren bu merkezlerde trajik ve vahim sorunlar yaşadılar. Deprem sonucu bu merkezlerde yaralanma ya da ölüm olmadı, ancak bu merkezlerde ikamet eden Suriyeli mültecilerin çoğunun ailesi var. Bu kişiler, depremden etkilenen illerdeki aile ve yakınlarına erişemediler, haklarında bilgi sahibi olmaları mümkün olmadı.

Türk örgütleri, yasal kuruluşlar ve uluslararası kuruluşlarla koordineli olarak, Göç Başkanlığının geri gönderme ve geçici barınma merkezlerindeki Suriyeli mültecilerle ilgili yeni idari prosedürler çıkarması, insani tedbirler alması gerekiyor. 

Geri gönderme ve barınma merkezlerinde tutulan Suriyeli mültecileri serbest bırakılmalıdır. Çünkü Suriyeli mültecilerin depremden etkilenen illerdeki ailelerini, akrabalarını kontrol etmesi, ulaşması gerekir. Bazıları bir ailenin reisidir, eşi ve çocukları bu felaket durumda desteksiz kalmıştır.

Bültene kayıt ol