Myanmar'da darbeciler katliam yaptı

02.03.2021 - 18:08
Haberi paylaş

Myanmar’da iki aydır iktidara el koyan orduya karşı devam eden demokrasi eylemlerine ordunun müdahalesi giderek sertleşiyor. Pazar günü yapılan darbe karşıtı eylemlerde ordu ateş açarak en az 20 kişiyi öldürdü. Böylece devlet güçleri tarafından katledilen darbe karşıtlarının sayısı 30'a çıktı.

Sokağa çıkma yasakları, internet kesintileri, ordunun eylemcileri 20 yıl ile cezalandıracağını açıklaması ve gece baskınlarıyla aktivistlerin evlerinden alınması gibi uygulamalara rağmen her gün on binlerce kişi Myanmar’da darbeye karşı sokağa çıkmayı sürdürüyor.

20 Şubat Cumartesi yüzbinlerin katıldığı eyleme ordunun ateş açmasıyla iki kişi ölmüştü. Bunun üzerine 25 sendika ve muhalif platform bir araya gelerek Sivil İtaatsizlik Hareketini oluşturmuş, Pazartesi günü genel grev ilan etmişti. Genel greve özellikle kamu emekçileri katılım göstermiş ama ordu ateş etmese de çeşitli noktalarda müdahalede bulunmuştu.

Darbe karşıtı hareketin grevler organize etmeye başlaması darbecileri tedirgin etmiş durumda. 

28 Şubat Pazar günü sağlık emekçileri ile öğretmenlerin yoğun katılım gösterdiği eylemlerde artık hareketi ezerek iki aylık eylem ve grevler sürecine son vermeyi planlayan ordunun yaptığı katliamda 18 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişi de yaralandı.

Daha sabahın ilk saatlerinde eylem alanına beyaz önlükleriyle gelen tıp öğrencilerine saldıran polis 200 öğrenciyi gözaltına almıştı. Ardından olaylar daha da karıştı. Ülkenin farklı şehirlerinde gerçekleşen eylemlere ordu ve polis ateş açarak yanıt verdi.

Kasım seçimlerinde milletvekili seçilen Ulusal Demokrasi Birliği üyeleri de Şubat ayında Ulusal Meclisi Temsil Komitesi kurarak tüm uluslararası kurumlardan ülke yönetimi olarak kendilerini tanımaları çağrısı yapmıştı. 

Darbeciler, gösterileri engellemek için her gün 20.00- 04.00 saatleri arasında yani mesai dışı saatlerde sokağa çıkma yasağı ve internet kesintisi uyguluyor. Son katliamın ardından artık göstericiler de sokaklara kendilerini korumak için barikat kuruyor ama kitlesel ve barışçıl eylemler yapmaya devam ediyor. 

(Sosyalist İşçi)

Bültene kayıt ol