Faize 4 ayda 68 milyar, esnafa 15 ayda 4,6 milyar

18.05.2021 - 15:38

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından açıkladığı ve “müjde” diye sunulan "esnafa destek programı"ndan tek sefere mahsus 3-5 bin liralık hibe çıktı. Esnaf iki gruba bölündü ve birinci gruptakilere 5 biner lira, ikinci gruptakileri ise 3 biner lira hibe verileceği duyuruldu. Toplam hibe tutarı 4,6 milyar lira. Oysa sadece borçların faizi için her hafta bütçeden yaklaşık 5 milyar lira ödeme yapılıyor.

5 bin liralık hibenin, 15 aydır faaliyetleri kısıtlanan esnafın derdine derman olması mümkün değil. Bu para aylık ortalama 300 lira civarında. Aylık 300 lira; esnafın kira, vergi, SGK primi, elektrik, doğal gaz vb. sabit giderlerine asla çare olamaz.

Son bir yılda onlarca esnaf geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti, 2021 yılında 30 bin esnaf dükkânını kapattı.

İktidarın esnaf ve sanatkârlar için açıkladığı hibenin toplam miktarı 4,6 milyar lira. Ayrılan bu bütçeyle övünülüyor. Yurt dışındaki desteklerle ve Türkiye ekonomisinin gider kalemleriyle kıyaslandığında bu bütçe övünülecek bir bütçe değil.

Dünyada pek çok ülkede, Covid salgınından zarar gören esnafa her ay cirosunun belli bir miktarı düzenli ödeme yapılıyor. Kira ve faturalar devlet tarafından karşılanıyor. Bütün topluma milli gelirin ortalama yüzde 10’u destek veriliyor.

Türkiye’nin ayırdığı destek miktarı ise milli gelirinin yüzde 1,2’si.

Oysa büyük inşaat firmalarına milyarlarca lira kredi destekleri verildi, vergi borçları silindi. Sadece 2021 yılı ilk 4 ayında faiz ödemeleri için 68 milyar lira harcandı. Esnafa 15 ay için verilmesi planlanan ise 4,6 milyar lira.Bültene kayıt ol