Çağrı: 21 Mart'ta ırkçılıkla mücadele ve göçmenlerle dayanışma için buluşalım

20.03.2023 - 12:55

"21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü’nde dünyanın birçok şehrinde ırkçılık karşıtları ve antifaşistler sokağa çıkacak. Türkiye’de de göçmenlerle ve ırkçıların hedefindeki tüm kesimlerle birlikte sokakta olmalıyız."

Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu ve Tarlabaşı Dayanışması'nın çağrısı:

21 Mart Uluslarlararası Irkçılıkla Mücadele Günü’nde dünyanın birçok şehrinde ırkçılık karşıtları ve antifaşistler sokağa çıkacak. Türkiye’de de göçmenlerle ve ırkçıların hedefindeki tüm kesimlerle birlikte sokakta olmalıyız.

20. yüzyılda İtalya, Almanya ve İspanya’da yaşanan faşizmlerin ardından bugünün dünyasında da yine birileri ezilenleri hedef alıyor. Türkiye’de en az on ili etkileyen depremde binlerce göçmen de yaşamını yitirdi, hayatta kalanlar ise ırkçılığın ve işkencenin hedefi haline getiriliyor, yardımlara eşit bir şekilde erişmeleri engelleniyor. Halkları birbirine karşı kışkırtarak yükseltilen ırkçılık, statlarda açılan beyaz toros ve kontrgerilla pankartlarından lisedeki nazi selamına toplumun ezilen farklı kesimlerini hedef haline getiriyor.  

Göçmenlere yönelik saldırıların tüm ezilenleri ve demokratik muhalefeti susturmayı ve yok etmeyi amaçladığını görüyoruz. Hem iktidar hem de muhalefet blokunda göçmen düşmanı temelli politikaların birer seçim vaadi olarak öne sürülmesi ırkçılığı derinleştirip olağanlaştırıyor.  

Göçmenlere yönelik saldırıların son bulması, göçmenleri siyasi koza indirgeyen anlaşmaların ve zorla geri gönderme başta olmak üzere ırkçı politikaların sonlandırılması için ırkçılığa ve faşizme karşı mücadeleyi büyütelim. 

Tüm ezilenlerin hak ettiği onurlu ve eşit koşullarda bir yaşamı birlikte kurabilmek için ırkçılık karşıtlarını, antifaşistleri ve göçmen dostalarını 21 Mart Salı günü 18:30’da Kadıköy Süreyya Operası önünde biraraya gelmeye çağırıyoruz.

Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu 

Tarlabaşı DayanışmaBültene kayıt ol