Onur Yürüyüşü örnek bir direnişe sahne oldu: Susma haykır LGBTİ+'lar vardır!

26.06.2021 - 16:41
Haberi paylaş

İktidar Onur Yürüyüşü'nü yasaklamak istese de başaramadı. Polis şiddetine rağmen LGBTİ+'lar Beyoğlu'nun birçok noktasını eylem alanına çevirdi.

İstanbul'da 19. Onur Yürüyüşü büyük bir direnişe sahne oldu.

Eylem çağrısı saat 17:00'de Taksim'e yapılmıştı. 15:30'da Mis Sokak'ta sakince oturan aktivistler mekanlardan çıkarılmak istendi. Aralarında Onur Haftası Komitesi gönüllülerin de bulunduğu topluluk, bu muameleye direnince polisler saldırdı. 20'den fazla kişi gözaltına alındı. Eylemi takip eden AFP muhabirini yere yatıran polisler, dizlerini sırtına bastırarak saniyelerce eziyet etti.

Mis Sokak'ta ilk direnişin ardından aralarında DSİP üyelerinin de bulunduğu yüzlerce eylemci Tünel Meydanı'na yürüdü. Burada basın açıklamasını okuyan topluluk sloganlarla Karaköy'e yürüdü.

Aynı anda Odakule'de basın açıklaması yapan topluluğa polisler müdahale etse de eylemciler dağılmadı ve yürüyerek basın açıklamalarını okudular.

En kalabalık gösteri ise Cihangir'de gerçekleşti. Gökkuşağı, trans ve kuir bayraklarını taşıyan eylemciler Onur Haftası'nı mücadele çağrılarıyla kutladı.

Yasaklı Onur Yürüyüşü, tüm ezilenler için örnek bir deneyim oluştururken, bu aşağıdan mücadele ve LGBTİ+ kurtuluş mücadelesi geleneği sayesinde yasaksız Onur Yürüyüşleri yine mümkün olacak.

İstanbul 19. Onur Yürüyüşü komitesinin, bugün bir yerde okunan basın açıklamasının tam metni için tıklayın

Fotoğraf: Tuğçe Yılmaz

 

Bültene kayıt ol