Geçen hafta kura ilgisizdi, bu hafta müdahale etti ve bir Bakan daha gitti

03.12.2021 - 09:32
Haberi paylaş

Üç yılda üç bakanın koltuğuna oturduğu Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'nda neler oluyor?

Merkez Bankası (TCMB) yaptığı “Doğrudan Döviz Müdahalesine İlişkin Basın Duyurusu” başlıklı açıklamayla kura doğrudan müdahale ettiğini açıkladı. Müdahale öncesi 13,80 seviyelerinde olan dolar/TL, müdahale sonrası 12,50 seviyesinin altını gördü ancak kısa süre sonra kur tekrar 13,30’un üzerine çıktı.

2019-2020 döneminde yaklaşık 128 milyar dolarlık örtülü rezerv satışı yaparak kur artışını frenlemeye çalışan TCMB, en son doğrudan müdahaleyi 23 Ocak 2014 tarihinde, yani yaklaşık 8 yıl önce yapmıştı. 2014’teki son doğrudan müdahalede TCMB, 3 milyar 151 milyon dolar satış yapmıştı. Dün yaptığı müdahalede satılan döviz miktarı şimdilik 1 milyar dolar civarında.

Merkez Bankası geçen hafta kurla ilgilenmediğini açıklamıştı

Tarihi kur artışının olduğu Kara Salı’da (23 Kasım 2021) TCMB’den yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir” denmişti.

Merkez Bankası 1 hafta sonra dediğini yalanlayarak piyasaya müdahale etmiş oldu. Merkez Bankası, 128 milyar doların satışında kura müdahale ettiğini inkar etmiş, müdahaleyi kamu bankaları aracılığı ile örtülü olarak yapmıştı. 

Maliye Bakanı istifa etti

Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti, yerine eski Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın adamı olduğu belirtilen Nurettin Nebati atandı. Berat Albayrak, 128 milyar dolarlık rezervlerin buhar olması nedeniyle Merkez Bankası başkanı görevden alınınca geçen yıl Kasım ayında bakanlıktan istifa etmiş, yerine Lütfi Elvan atanmıştı. Merkez Bankası başkanlığına da Naci Ağbal getirilmişti. Bu atamalar sonrası faizler artırılmış, döviz kurunda gevşeme yaşanmış, kur 7 lira seviyesine kadar inmişti. 

Ancak henüz tam sebebi belli olmayan bir şekilde Şubat 2021’de MB başkanı Naci Ağbal görevden alındı. Yerine atanan Şahap Kavcıoğlu döneminde dolar 14 liraya kadar yaklaştı, TL yarı yarıya değer kaybetti.

Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan habersiz yapılan MB başkanı değişikliği sonrası Lütfi Elvan’ın istifası sürekli bekleniyordu, 9 ay sonra bakan istifa etmiş oldu.

Bültene kayıt ol