İzmir’de Suriyeli göçmenlere saldırı

01.10.2021 - 17:05
Haberi paylaş

Torbalı ilçesinde Suriyeli göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı bir siteye gerçekleşen saldırıda ev ve araçlar ateşe verildi.

İzmir'in Torbalı ilçesinde dün gece (29 Eylül) 3 kişinin Suriyeli M.A’nın yolunu keserek kavga etmesi sonucu Batuhan Barlak hayatını kaybetti. Olayda sol kolundan bıçakla yaralanan şüpheli M.A. gözaltına alındı, daha sonra tutuklandı.

Bunu fırsat bilen ırkçılar Torbalı'da Suriyeli avına çıktı. Bir siteye saldırı oldu, Suriyelilerin oturduğu bir ev ateşe verildi, çok sayıda ev de taşlandı. Suriyelilerin hurda toplamakta kullandığı araçlar yakıldı. Olaylar bütün gün sürdü.

İtfaiye ekipleri alevlere müdahale etti. Olay yerine gelen polis ekipleri saldırgan grubu dağıtırken, bölgede olayların kontrol altına alındığı belirtildi.

Benzer ırkçı saldırı Ankara Altıdağ’da da yaşanmıştı

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Battalgazi Mahallesi’nde bulunan bir parkta iki grup arasında çıkan kavgada Emirhan Yalçın’ın yaşamını yitirmesinden sonra, ırkçı gruplar göçmenlere ve evlerine saldırılarda bulunmuş, saldırılarda çok sayıda kişi yaralanmış, ev ve iş yerleri zarar görmüştü.

Ankara Valiliği daha sonra göçmenlerin evlerini yıkmış, Ankara yeni göçmen kaydına kapatılmış, Altındağ ilçesinde mevcutlar hariç göçmenlerin ev kiralaması yasaklamıştı.

Ümit Özdağ’ın twit’leri ırkçıları harekete geçiriyor

Altındağ olaylarında da, İzmir Torbalı’daki olayların başlamasında da ırkçı Ümit Özdağ’ın yayınladığı provokatif twit’lerin etkili olduğu görüldü. Irkçı provokasyonlar cezasız kaldığı sürece mültecilere yönelik linç girişimleri eksik olmaz.

Bültene kayıt ol