İnsafsız zamlar: Doğal gaz, elektrik, harçlar ve her şey...

01.07.2021 - 13:28
Haberi paylaş

Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına yüzde 15 zam yapıldı. Doğalgazda konut abone grubu tarifesine yüzde 12, sanayi abone grubu tarifesine ise yüzde 20 zam geldi. Öğrenci katkı paylarına yaklaşık yüzde 10 zam yapıldı.

Mayısta yüzde 16,6 olan resmi enflasyonun, son zam dalgasıyla birlikte daha da yükselmesi bekleniyor. Türkiye, dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler arasında yer alıyor. Gerçek enflasyon ise yüzde 40’lar düzeyinde.

Hükümet zamlar aracılığı ile topladığı paraları; inşaat firmalarına Kamu Özel Ortaklığı ile yaptırdığı, kullanmadığımız halde ödemek zorunda olduğumuz yol, köprü, havaalanı, hastane gibi yerler için harcıyor. Veya birden çok maaş alan bürokratların finansmanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayının şatafatı için kullanmaya devam ediyor.

Doğalgaza son 7 ayda 7 kere zam geldi

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) yayımladığı tarifeye göre, doğalgaz fiyatlarına ocak ayından bu yana 7 kez yani her ay zam gelmiş oldu.  BOTAŞ'ın internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.

Yeni tarifeyle konut tüketimi için yüzde 12, sanayi tüketimi ve elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise yüzde 20 artış yapıldı.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1 metreküp doğalgaz için 1,5 lira, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1,8 lira olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1 metreküp doğalgaz için uygulanan fiyat 2 lira oldu.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor. 2021'de Temmuz tarifesine kadar her ay yüzde 1 civarında artış yapılmıştı.

Elektriğe yüzde 15 zam

Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına yüzde 15 zam yapıldı.

EPDK'dan yapılan açıklamada, "Elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Temmuz 2021 itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 lira ödenecektir" denildi.

Uzaktan ve ikinci öğretimdeki öğrencilerin harçlarına zam

2021-2022 eğitim öğretim yılında yükseköğretim kurumlarında öğrenci katkı payları ve öğrenim ücretleri açıklandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre öğrenci katkı paylarına yaklaşık yüzde 10 zam yapıldı.

Bültene kayıt ol