İzmir Sosyalist Tartışma: Antikapitalist bir sol için birlik ve kararlılık

27.10.2019 - 07:52

İzmir'de düzenlenen Sosyalist Tartışma 2019 toplantılarının ikinci gününde kadınların özgürlük mücadelesi, iklim krizi ve antikapitalist bir sol ihtiyacı tartışıldı.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) tarafından bu yıl 5 şehirde düzenlenen Sosyalist Tartışma toplantılarının İzmir ayağı, 25 Ekim Cuma günü Karakedi Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Şimdi barış zamanı" başlıklı toplantıyla başlamıştı.

Sosyalist Tartışma'nın ikinci gününün ilk oturumunda ise kadınların özgürleşme mücadelesi ele alındı. DSİP'ten Alemşah Gün ve Antikapitalist Kadınlar'dan İnci Ercan, hem cinsiyetçiliğin kökenlerine ve nasıl işlediğine hem de günümüzde kadınların yaşadığı eşitsizliklere dair açıklamalar getirerek örnekler verdiler.

Toplantıda kreş hakkından nafakaya kadınların neler için mücadele ettikleri ve taleplerinin ne olduğu tartışılırken, bunları kazanmak için verilecek mücadeleler de planlandı. Oturumda, son yıllarda ortaya çıkan sosyal mücadelelerde ve toplumsal patlamalarda kadınların öncü rolü vurgulanarak, bunun neoliberal kapitalizmin kadınların haklarına yönelik artan saldırılarına doğrudan bir tepki olduğu hatırlatıldı.

Bu oturumda ayrıca, salondaki tüm katılımcılar DSİP'li kadınlar tarafından hazırlanan "Nafakama dokunma" broşürü ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

İkinci oturumda ise İEÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Bengü Aydın Dikmen, barış akademisyeni Nermin Biter, Antikapitalistler kampanyası aktivisti Ersin Damarsardı ve Sıfır Gelecek İzmir'den Rana Yılmaz'ın sunumlarıyla iklim krizi ele alındı.

Toplantıda IPCC'nin geçtiğimiz yıl yayımladığı raporun ardından başlayan mücadele dalgası, iklim krizinde bugüne gelinmesinde kapitalizmin ve şirketlerin rolü, iklim adaleti hareketinin seyri, bireysel çabaların çözüm olup olamayacağı konuşuldu.

Tüm aktivistler, kalan son derece sınırlı zamanda karbon salımlarını sıfıra indirmenin gezegeni kurtarmak için ne kadar önemli olduğu konusunda mesajlar vererek mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptılar.

Sosyalist Tartışma İzmir'in son oturumunda ise DSİP GYK üyesi Şenol Karakaş'ın sunumuyla AKP-MHP koalisyonunun krizi, AKP'nin çözülüşü ve buna yanıt olarak antikapitalist bir sol alternatifin inşası tartışıldı.

Karakaş, bir yandan Erdoğan'ın iktidarını sürdürmek için MHP'ye muhtaç olduğunu ama diğer yandan MHP ile işbirliği yapıldıkça AKP tabanında ciddi huzursuzlukların ve kopuşların yaşandığını hatırlattı.

Ekrem İmamoğlu, CHP, AKP'yi "fabrika ayarlarına" döndürmek isteyenlerin ve Saadet Partisi gibi seçeneklerin işçiler için çözüm olmadığını vurgulayan Şenol Karakaş, iklim için mücadele eden gençlerin, krizin faturasını ödemek istemeyen emekçilerin, barış isteyenlerin, göçmenlerle dayanışan ırkçılık karşıtı aktivistlerinin, LGBTİ+ hareketinin ve mücadele eden kadınların bir araya geleceği bir antikapitalist solu inşa etmek istediklerini dile getirdi.

Sosyalist Tartışma'da gün boyunca antikapitalist solu büyütmek isteyen DSİP'e yeni katılımlar oldu.

İzmir Sosyalist Tartışma bugün yapılacak film gösterimi ve göçmenlerle dayanışma toplantısıyla sona erecek. Pazar gününün programı şöyle:

13.00-14.30
Göçmen film gösterimi ve forum
İsmail Çapar, Nuray Pehlivan, Alla Arabi KatbiBültene kayıt ol