BM: Ukrayna'da 5 bin 100 sivil öldürüldü

20.07.2022 - 15:51
Haberi paylaş

Rusya Devlet Başkanı Putin'in 24 Şubat akşamı Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş ve işgal 5 aydır sürüyor. Birleşmiş Milletler (BM), Rusya-Ukrayna savaşında 5 bin 100 sivilin öldüğünü 6 bin 700 sivilin de yaralandığını açıkladı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Farhan Haq, BM'nin New York'taki Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna- Rusya savaşına ilişkin bilgi verdi. Farhan Haq, "Moskova'nın Ukrayna'ya düzenlediği askeri harekâtın başından bu yana 11 bin 800'den fazla sivilin vurulduğunu, bunlardan hayatını kaybedenlerin sayısının ise 5 bin 100'ü geçtiğini" söyledi.

BM, Ukrayna genelinde şimdiye kadar hayatını kaybeden 5 bin 100 sivilin 346'sının çocuk olduğunu doğruladı. BM’ye göre sivil kayıpların gerçek sayısı çok daha yüksek. Sivilleri etkileyen ve ayrım gözetmeyen saldırı raporları giderek artıyor. BM, çatışmanın taraflarına, Ukrayna'daki sivilleri ve sivil altyapıyı korumak için uluslararası insani hukuk kapsamındaki yükümlülüklere uyma çağrısı yaptı.

Temmuz ayı içindeki Rus saldırılarında onlarca sivil öldürüldü

Ukrayna'nın doğusundaki Slovyansk kentine düzenlenen Rus saldırısında bir pazar yerinin vurulması sonucu en az iki kişi öldü, yedi kişi yaralandı.

Yine Rus füzelerinin saldırısı sonucu, cepheden uzak bir kentte, Vinnitsya'da aralarında üç çocuğun da bulunduğu 23 kişi öldü. Saldırıda üç Rus füzesi ofislerin bulunduğu bir apartmanı vurdu ve meskun binalar da hasar gördü. Donbas'ta süren çatışmaların çok uzağında bulunan Başkent Kiev'in güneybatısındaki kente yapılan saldırıda 100 kişinin de yaralandığı belirtildi.

21 bin savaş suçu iddiasıyla ilgili soruşturma açıldı

Ukrayna, işgalin başlamasından bu yana Rusya tarafından işlendiğini iddia ettiği 21 bin savaş suçu hakkında inceleme başlattığını açıkladı.

Askeri savcı General Irina Venediktova, BBC'ye yaptığı açıklamada, her gün makamına 200 ila 300 savaş suçu işlendiğine dair ihbarlar geldiğini, sivilleri öldüren, sivillere işkence ya da tecavüz eden Rus askerlerinin mahkeme önüne çıkmasının an meselesi olduğu uyarısında bulundu.

Duruşmaların çoğunlukla sanıkların gıyabında yapılabileceğini söyleyen Venediktova, kovuşturmaların yapılmasının bir adalet meselesi olduğunu savundu.

Ekibinin Ukrayna genelinde araştırmalar yaptığını söyleyen Venediktova, tüm iddiaların etkin ve düzgün biçimde araştırılmasının ise bazı bölgelere erişim olmadığı için mümkün olamadığını belirtti.

Irina Venediktova, Mayıs ayında yaklaşık 600 şüphelinin tespit edildiğini, 80 kişi hakkında da kovuşturmanın başladığını söylüyor.

Ukrayna'da yargılanan ilk Rus askeri olan Vadim Shishimarin, Mayıs ayında bir sivili öldürdüğü suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ukrayna; Buça'da, Borodyanka'da ve başkent Kiev yakınlarındaki kısa süre Rus işgali altında kalan diğer bazı kentlerde toplu mezarlar bulduğunu söylüyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna'yı bir "suç mahalli" olarak tarif etmiş, soruşturmalara yardımcı olmaları amacıyla dedektiflerden oluşan en geniş ekibini ülkeye yollamıştı.

Bültene kayıt ol