Dünyada Filistin'le dayanışma eylemleri: Irkçılık karşıtları, sosyalistler, barış yanlıları sokakta

14.05.2021 - 11:39
Haberi paylaş

İsrail'in Gazze ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sürüyor. İsrail’in saldırıları nedeniyle ölenlerin sayısı 100’ü aşarken dünyanın birçok ülkesinde Filistinle dayanışma eylemleri gerçekleşiyor.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Mar İlyas Mülteci Kampı'nda toplanan Filistinli mülteciler, İsrail’e karşı sokağa indi. Suriye rejiminin neredeyse dümdüz ettiği İdlib’in Eriha ilçesinde de Filistinle dayanışma eylemleri gerçekleşti.

ABD'nin New York ve Washington şehirlerinde binlerce kişi yürüyüş gerçekleştirirken Alexandra Occasio-Cortez ve Bernie Sanders, Biden’ın İsrail’e yaptırım uygulamasını talep ettiler. Ancak Biden yöntemi değil yaptırım uygulamak BM Güvenlik Konseyi’nde önerilen İsrail’e yönelik ateşkes açıklamasını veto etti. Daha da ilginç olarak 11 Mayıs’ta çıkan bir haberde Biden yönetiminin yurt dışı yardım bütçesinde İsrail’e askeri harcamaları için yıllık 3,8 milyar dolar destek vereceği, aynı bütçe paketinde gelişmekte olan dünyaya iklim değişimiyle mücadele için 2,5 milyar dolar vereceği ortaya çıkmıştı. 

İngiltere’de de Londra’da 10 bin kişinin katıldığı büyük bir miting düzenlendi. Savaş karşıtları Birleşik Krallığın İsrail’e verdiği desteği kesmesini istediler. Mitingte İşçi Partisi’nin eski başkanı Jeremy Corbyn, Savaş Karşıtı Koalisyon kurucularından Lindsey German ve Ulusal Eğitim Sendikası Genel Sekreteri Kevin Courtney konuşma yaptılar. Londra’dan başka Brighton, Sheffield, Cambridge, Leicester, Chesterfield gibi şehirlerde de binlerce kişi sokaktaydı. Londra’daki eylemde Cumartesi günü için büyük bir gösteri çağrısı yapıldı.

Paris’te yapılmak istenen gösteriye polis pandemi gerekçesiyle saldırarak dağıttı. Bunun üzerine Cumartesi günü için büyük eylem çağrısı yapıldı ancak Fransa hükümeti, eylemlerin pandemi nedeniyle yasaklandığını duyurdu.

İsrail’de de savaş karşıtları sokakta

Filistin için yapılan eylemlerin en önemlisi ise İsrail’de gerçekleşti. Başkent Tel Aviv’de Arap ve Yahudi grupların birlikte düzenledikleri eylemde ortak bir açıklama okundu.

İsrail’de solu yeniden ayağa kaldırmak amacıyla Arap ve Yahudilerin birlikte mücadelesini savunan Standing Together hareketi 25’ten fazla yerde yüzlerce kişiyi biraraya getirerek İsrail’in saldırganlığını protesto etti. 

İsrail Komünist Partisi (Maki) ve Demokratik Görüş ve Eşitlik Partisi (Hadaş) İsrail’in Doğu Kudüs’teki ayrımcı uygulamalarına karşı açıklama yaptılar.

Aşırı sağcılar saldırıyor

İsrail’de gerçekleşen savaş karşıtı eylemlere rağmen aşırı sağcıların eylemleri de sürüyor. Haaretz yazarı Louis Fishman twitter’dan yaptığı paylaşımda İsrailli aşırı sağcı paramiliterlerin Bat Yam kentinde Araplara ait işyerlerine saldırarak zarar verdiklerini yazdı. Sosyal medyada paylaşılan bir videoda aşırı sağcılar Arap olduğundan şüphelendikleri bir kişiyi arabadan indirerek öldüresiye dövüyorlardı. 

Bat Yam’daki olaylardan bir gün sonra, İsrail devletinin yalan haberlerini ifşa eden İsrail merkezli Fake Reporter hesabı, uzun süredir whatsapp ve diğer sosyal medya gruplarında takip ettiği İsrailli aşırı sağcıların yazışmalarını yayınladı. Yazışmalarda aşırı sağcılar Araplara ait işyerlerini ve silah fotoğrafları paylaşıyor. Ramla, Lod, Bat Yam, Afula, Haifa, Tiberias, Kudüs ve Beersheba’da organize olan grupların saldırı hazırlığında olduğu görülüyor. Bu yazışmaların büyük bir tehlike içermesi sebebiyle yayınladığını söyleyen Fake Reporter, buna rağmen hiç kimsenin gözaltına alınmadığını duyurdu.

Bültene kayıt ol