Trump, Soğuk Savaş’ın sonunu hazırlayan nükleer anlaşmadan çekiliyor

21.10.2018 - 12:57

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile ülkesi arasındaki ‘Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceğini açıkladı.

Söz konusu anlaşma, 1987’de dönemin süper güçleri Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Michael Gorbaçov ve ABD Başkanı Ronald Reagan arasında imzalanmıştı.

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra anlaşmanın yükümlülüklerini, Sovyetler Birliği’nin mirasçısı olarak Rusya Federasyonu üstlenmişti. Rusya ve ABD’nin menzili 1,000–5,500 kilometre olan güdümlü nükleer başlıklı füze üretmesini ve test etmesini yasaklayan anlaşma, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dünyanın iki siyasi kutbu arasında başlayan başlayan Soğuk Savaş döneminin sonunu getiren en önemli adımlardan biri olarak kabul ediliyor.

ABD nükleer silah üretecek

Trump, Nevada’da yaptığı seçim konuşmasının ardından, gazetecilere anlaşmanın fiilen sonunu ilan ederken şunları söyledi: 

“Rusya yıllardır anlaşmayı ihlal ediyordu ve Başkan Barack Obama’nın neden bu konuyu müzakere etmediğini ya da neden anlaşmadan çekilmediğini bilmiyorum. Biz anlaşmaya saygı gösterdik ancak Rusya ne yazık ki bu saygıyı göstermedi bu nedenle anlaşmayı feshedeceğiz.” 

Trump, Rusya ve Çin’in yeni bir anlaşma yapmaması durumunda ABD’nin nükleer silah üreteceğini açıkladı.

Rusya’dan Trump’a yanıt: "Çok tehlikeli bir adım, askeri önlem alırız"

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ABD’nin şantaj girişimlerinden endişe duyduklarını dile getirirken, Washington’ın Moskova’yı stratejik istikrar konusunda taviz vermeye ikna etmeye çalıştığını öne sürdü.

“Çok Tehlikeli adım” diyerek açıklamayı kınayan Ryabkov, Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğine dair suçlamaların temelsiz olduğu, bu tavrıyla ABD’nin kendi ihlallerini örtbas etmeye çalışıyor izlenimi yarattığını savundu.

ABD’nin anlaşmalardan tek taraflı olarak çekilmesi hâlinde Rusya’nın askeri seçenekler de dahil bir dizi karşı önlem alacağını vurgulayan Rybakov, Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması ile ilgili sorunların çözülmesi için ABD ile diyalogda ısrarcı olacaklarını da belirtti.Bültene kayıt ol