İnsana, hayvana, yeryüzüne özgürlük!

31.01.2015 - 17:17
Haberi paylaş

Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Kuzey Ormanları Savunması, Sarıyer Kent Dayanışması ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği'nin de aralarında olduğu yaşam savunucuları ve hayvan dostları, Kısırkaya'da inşaa edilen ve toplama kampı olarak tasarlanan ve bölgenin ranta açılmasının önünü açan "Hayvan Barınağı" önünde protesto gösterisi yaptı.

Kısırkaya köylülerinin yanı sıra yüzlerce kişinin destek verdiği eylemde, tesisin önündeki tel örgüler kaldırıldı. Yürüyüş yapan kitle, "Barınak tiği ölüme hayır, Kısırkaya hayvan hapishanesini istemiyoruz" ve "Kısırkaya toplama kampını kapatın, yaşam hakkına dokunma" pankartlarının yanı sıra "Kısırkaya tecrit zülüm ve rant", "Binlerce sokak hayvanı tecrit edilecek", "Hayvan katliamı aklın katlidir, şuursuz devlet elini hayvanlardan çek" dövizleri taşındı.

Yapılan açıklamada Kısırkaya ile Kuzey Ormanları bölgesini "ranta" açacak olan İBB'nin dev hayvan toplama ve tecrit kampına karşı çıkılması gerektiği ifade edildi. Tesisin 100 sene önce İstanbul'da yaşanan ve tüm sokak köpeklerinin toplatılıp açlıktan katledildiği bir olacağını belirten hayvan dostları, tesisin hayvanların daha önce sürgün edildiği "modern" bir Hayırsızada vakasına dönüşeceğine dikkat çekti.

Açıklama şöyle devam etti: "Bu tesis usulsüzdür, yasadışıdır. Mahkemeler ne karar verirse versin, muktedirler yasaları ranttan yana istediği şekilde değiştirirse değiştirsin, bu ve benzeri tesisler, tecridin, imhanın ve rantın sembolüdür. Kent hayvanların tecride urağtıp soykırımına sebep olacak, yaban hayvanlarını yerinden yurdundan edecek zorunlu göçe tabi tutan yöre halklarını yaşanmaz bir çevre ile karşı karşıya getirecek olan ve İstanbul'un tüm değerlerini bozarak bölgeyi ranta açacak olan bu dev tesise hiçbir şekilde onayımız yok. İstanbul'un ne Kısırkaya toplama kampına ne 3. köprüye ne de 3. havalimanına ihtiyacı vardır. Yaşamın canlıların tam karşısında duran bu rant projelerine karşı herkesi harekete geçmeye çağırıyor, bu kentte vurdumduymazca yapılan mega projelerin, kentte yaşayan tüm canlıların hayatını etkileyecek her türlü girişimin takipçisi olacağımızı bir daha haykırıyoruz."

(ETHA)

Bültene kayıt ol