3 Nisan dijital grevi: İklimi değil sistemi değiştir!

02.04.2020 - 12:26

Dünya salgınla boğuşurken iklim krizi de geri dönülemez noktaya doğru gidiyor. İklim aktivistleri ve Antikapitalistler sokak eylemlerini dijital alana taşıdı.

İklim krizine karşı acil ve somut önlemler alınması talebiyle bir araya gelen Sıfır Gelecek kampanyası 3 Nisan Cuma günü gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni, koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda yapılacak.

Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) hareketinin çağrı yaptığı Türkiye’nin ilk dijital iklim grevinde bir araya gelecek iklim aktivistleri, dünyayla eş zamanlı olarak, hep birlikte “Bu evde iklim grevi var!” diyecek.

Antikapitalistler ve DSİP de grevin inşacıları arasında. Antikapitalistler "İklimi değil sistemi değiştir" sloganıyla sanal greve katılıyor.

Dijital İklim Grevi, saat 16.00’da yapılacak basın açıklamasının ardından konuşmaların gerçekleşeceği bir canlı yayın ile başlayacak. 17.00’de ise iklim aktivistleri bu çevrimiçi greve, pankartlarıyla katılacak.

Greve destek vermerk için aşağıdaki etiketleri kullanabilirsiniz;

#BuEvdeİklimGreviVar

#DijitalİklimGrevi

#iklimideğilsistemideğiştir

Saat 22.00’de ise, gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından yayınlanacak etiket üzerinden yürütülecek bir gündem kampanyası başlayacak. Sanatçıların da dahil olacağı bu sosyal medya çalışmasında mini konserler de izleyeceğiz.

İklim krizi beklemiyor

Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve atlatmak için, dayanışma içerisinde, acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa, iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerek. Bu hem kendimize, hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı sorumluluğumuz.

Tek başımıza ama birlikte

2020 yılının ilk büyük iklim grevine, bir kez daha çocukların ve gençlerin çağrısıyla çıkıyoruz.

Tek başımıza, ama birlikteyiz. Hep birlikte, Türkiye’nin ilk Dijital İklim Grevi’nde buluşacağız. Herkesi, 3 Nisan Cuma günü #BuEvdeİklimGreviVar demeye çağırıyoruz.

 

(Video) Aktivistler iklim ve salgın krizini tartıştıBültene kayıt ol