Roni Margulies

Roni Margulies son yazıları

Roni Margulies tüm yazıları

15.12.2017 - 16:44

Gargat ağacı ve Yahudiler

Yahudiler İsrail’de en çok hangi ağacı dikiyorlar ve bunun sebebi nedir, biliyor musunuz?

Ben bilmiyordum doğrusu. Yeni öğrendim.

Önce sizi meraktan kurtarayım. Sorunun cevabı, gargat ağacı.

Benim gibi siz de, "O da ne?" diyorsanız, anlatayım.

"Gargat ağacı Nisan-Mayıs aylarında beyaz çiçekler açan etli yapraklı bir ağaçtır. Yenilebilir meyveleri vardır. En çok bozkırlarda çöllerde görülür. İsrail'in bulunduğu coğrafyada gargat ağacına çok sık rastlanır. Dünyada bu bitkinin görüldüğü diğer yerler Pakistan, Irak, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Kuzey Afrika'dır."

Botanik konusuna durup dururken niye ilgi duyduğumu merak ediyorsanız, geçen gün izlediğim bir haber videosu nedeniyle. Amerika'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı haberinin ardından yapılan gösterilerden birinde genç bir adam, avazı çıktığı kadar bağırarak, Yahudilerin saklanacak yer bulamayacağını, arkasına saklandıkları ağaç ve taşların dile gelip onları ele vereceğini anlatıyordu. Önce, bu Yahudiler niye evlerine değil de ağaçların, taşların arkasına saklanacak diye merak ettim. Sonra adamın deli olmadığını varsayarak, belki bir bildiği vardır diye düşünerek, araştırdım.

Gargat ağacı hakkında Osman Özsoy diye birinin son derece aydınlatıcı bir yazısını buldum. Bu Özsoy bir zamanlar Fatih Üniversitesi'nde Prof. Dr. imiş, AKP-Cemaat işbirliğinin mutlu günlerinde yıldızı pırıl pırıl parlamış, televizyonlarda, gazetelerde şan şöhret kazanmış. Sonra da, tahmin edersiniz, yıldızı sönmüş. Ama ta 2009'da Haber7'de önemli bir yazı yazmış, nasıl olduysa benim gözümden kaçmış.

Demiş ki, "Tarım konusunda Yahudilerin birçok araştırmaya imza attığını biliyoruz. İsrail’in tarım sektörü, doğal kaynak azlığının üstesinden gelme üzerine kurulan yoğun bir sistemdir, özellikle su azlığı ve topraklarının yarısının çöl olması nedeniyle. İsrail firmaları sulamada, su tasarrufunda diğer ülkelere hizmet sağlamaktadır. İsrail tarıma bu kadar önem verirken, Yahudiler neden İsral'in her yanına Gargat ağacı dikiyor?"

Sorunun cevabı bir hadis-i şeriften kaynaklanıyormuş:

“Öyle ki Yahudiler taşların ve ağaçların arkasına saklanacak ama ağaç ve taş dile gelerek 'Ya Müslim! Ey Allah (c.c.) kulu! Gel, bak benim arkamda Yahudi var, buraya gizlendi, benim arkamda, gel onu cezalandır.' diyecek. Sadece 'Gargat Ağacı' bunu söylemeyecek, çünkü o Yahudi ağacıdır. (Kitab-ul Fiten H. 2239)”

Bu nedenledir ki, İsrailliler her tarafa konuşmayan ağaç dikiyormuş!

Prof. Dr. Osman Özsoy'un yapabileceği bir şey yok: "Hadis-i Şerif temel kaynaklarda böyle geçiyor. Birileri rahatsız olacak diye lafı eğip bükecek değiliz. Peygamber Efendi'miz söylüyorsa el Hak doğrudur. Bu kadar yalın bir gerçeklikle ifade edilen hadis-i şerif üzerinde ayrıca bir yorumda bulunma ihtiyacı duymuyorum. Her şey gayet açık ortada."

Sayın profesör göründüğü kadar aptal olmadığı için, Yahudilerin bir hadisi doğru kabul edip bu doğrultuda davranmasının çok makul bir iddia olmadığını anlamış, bunun da açıklamasını sunmuş:

"Yahudiler her ne kadar hadis-i şeriflere itibar etmiyor olsa da, tedbir olarak bu ağacı dikmekten de vazgeçmiyor."

Doğrudur. Bir türlü vazgeçemiyoruz. Ben Beşiktaş'ta bahçesiz bir apartmanın dördüncü katında yaşadığım için ağacım yoktu, uzun süre korumasız kaldım, çok endişeli günler geçirdim. Her Yahudi doğduğu gün MOSSAD tarafından eline tutuşturulan gargat ağacı tohumlarını saklamıştım, ama apartmanda nereye ekeceğimi bilemiyordum. Sonunda özel olarak kocaman saksılar yaptırıp balkonda birkaç gargat yetiştirdim. Hadis-i şeriflere itibar etmiyor olsam da, tedbirli davranmakta fayda var, n'olur n'olmaz. Üstelik, bir taşla iki kuş vurmuş oldum, artık hem saklanacak yerim var hem de ağaçların arasına bir ip çektim, çamaşırlarımı kurutmak açısından büyük kolaylık oldu.

Yahudi locaları ve MOSSAD

Gargat ağacını araştırırken internette bir de bildiri gördüm; birkaç sene önce seçimler sırasında Konya'da dağıtılmış imzasız bir bildiri. Bildiride şöyle deniyor:

"HDP logosunun Yahudilerin kutsal ağacı gargat ağacına benzemesi akıllarda soru işaretleri oluşturdu. BDP'nin de logosunda aynı ağaç figürünün kullanılması dikkatlerden kaçmadı. HDP logosunun içinde parlayan yıldızın da ağacın meyvesine benzemesi bir diğer dikkat çekici nokta oldu."

Bildiride Hasan Celal Güzel'den de güzel bir alıntı yapılmış: "HDP'nin arkasında Yahudi locaları da vardır, MOSSAD da vardır."

Bilgi ve ilim ne güzel şeyler! Bakın, bir ağaç hakkında bilgi ararken Yahudilerin Türkiye'de yüzde 13 oy alan bir partiyi de yönettiğini öğrenmiş olduk.

Üstelik bu gizli başarımız ortaya çıkarsa da kimse bize bir şey yapamayacak, çünkü bütün Yahudiler benim evin balkonundaki gargat ağaçlarının arkasına saklanıyor olacak, göremeyeceksiniz. Ağaçlarla uzun uzun sohbet edersiniz, sorarsınız. "Kardeşim, nerede bunlar?" dersiniz, "Söylesene, söyle diyorum sana!" diye bağırırsınız. I-ıh. Söylemezler. Hadis-i şerife aykırı davranacak değiller ya!

Roni Margulies


Bültene kayıt ol