Roni Margulies

Roni Margulies son yazıları

Roni Margulies tüm yazıları

05.06.2015 - 09:27

“Ya Hak”, Kuran, fetih ve yolsuzluk

Bilal Erdoğan, Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde ‘Uluslararası Türkoğlu Avasım Geleneksel Türk Oyunları Festivali’nde kaftan giyip ok atmış.

Erdoğan, gençlerin geleneksel sporlara ilgilenmesi gerektiğini belirterek şöyle demiş: “Ok atan gencimiz, oku atarken ‘Ya Hak’ diyecek. Ya Hak derken, kendisini yaratan, bu dünyaya kulluk için gönderen Allah’ı, Rabbi’ni düşünecek. Rabbi’ni düşünürken terbiyeyi düşünecek. Rabbi’nin rızasını kazanarak nasıl yetişirim diye düşünecek. Ya Hak derken, adaleti, doğruluğu düşünecek.”

Hak, terbiye, adalet ve doğruluk hakkında Bilal’den öğrenecek çok şeyimiz var. Ben kendi hesabıma okçuluk hakkında da kendisinden ders almak isterdim, vakti olursa.

Bütün bu konularda Bilal’in derin bilgisi olduğu kesin. Babası seçim meydanlarında Kuran-ı Kerim sallayan bir çocuk, adil ve doğru, dürüst ve namuslu olacak şekilde büyütülmüştür kuşkusuz.

Gerçi, babasının adalet ve doğrulukla da ilgili bazı sorunları olduğu söyleniyor. Bağımsız mahkemelerin verdiği tarafsız kararlar ve Meclis’teki tarafsız oylama hiçbir sorun olmadığını kanıtlamış olsa da, Bilal’le babasının üzerine bir gölge düştü.

Bu gölgenin kalkması için mahkeme ve Meclis kararları biraz yetersiz kaldı.

Oysa kaldırmak gerek. Ne yapmalı?

En önemlisi, “Ya Hak” demek ve “Ya Hak” derken Rabbi’ni düşünmek.

Sonra, Kuran sallamak. Üzerine gölge düşen kişilerin Kuran sallaması çok önemlidir.

Kuran sallamanın hem fiziksel hem sözel yolları vardır. Bazen bizzat Kitabın kendisi sallanabilir, bazen de iyi seçilmiş bir iki cümle aynı etkiyi yapabilir.

Bilal’in babasının şu cümleleri çok etkilidir örneğin:

“Bu şehrin minarelerini ezansız bırakma Yarabbi. Bu aziz şehrin mihraplarını secdesiz bırakma Yarabbi. Değerli kardeşlerim, bugün fethin 562’nci yıldönümünü farklı kutluyoruz. İstedik ki çok farklı bir kutlama olsun. Bu şehri ezanla, namazla buluşturan Fatih Sultan Mehmet Han’dır. Bu şehri Müslümanlık’la buluşturan dili dualı, yüreği imanlı Fatih’in ordusudur.”

“Bilesiniz ki, ‘Pontus Soykırımı, Ermeni Soykırımı’ diyen hainlere göz yummayacağız. İstanbul’u, kutsal emanetler başında kesintisiz Kuran okunan bir şehir olmaktan çıkarmaya çalışanlara imkân tanımayacağız. Bu ülkeyi bölmek, bu milleti parçalamak için her yola başvuranlara yol vermeyeceğiz.”

“Ya Hak”, Kuran ve Fetih. Biraz da okçuluk.

Bakalım Erdoğanların ve AK Parti’nin üzerindeki gölgeyi kaldırmaya yetecek mi bunlar.

Haftaya göreceğiz.

Roni Margulies

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol