ODTÜ'de devrim yürüyüşü ve bahar şenliği

27.04.2019 - 10:12

ODTÜ 33’üncü Uluslararası Bahar Şenliği, dün gerçekleşen 27’nci Devrim Yürüyüşü ve konserlerin ardından sona erdi. Devrim Yürüyüşü için Fizik Bölümü önünde toplanan ODTÜ’lüler, burada yapılan basın açıklamasının ardından Devrim Stadyumu’na yürüdü.

Açıklamayı ODTÜ öğrencileri adına Kaan Özdemir okudu. Özdemir, ekonomik krizin faturasının emekçilere, gençlere, kadınlara ödetilmek istendiği bir dönemde yürüyüşü gerçekleştirdiklerini ifade etti. Üniversitelerde patron zihniyetli yönetimlerin göreve getirildiğini ve üniversitelerin özerk ve bilimsel yapısının yok edilmek istendiğini dile getiren Özdemir, iktidarın, düşünen, okuyan ve sorgulayanları adeta şeytanlaştırdığını söyledi.

Özdemir, buna karşılık ODTÜ’nün, daha iyi bir gelecek için emekçilerin yanında olmayı, halkın çıkarlarını savunmayı ve zorbalara karşı dik durmayı bir gelenek hâline getirerek tüm ülkeye mal ettiğini ifade etti.

Yasaklanmak istenen Bahar Şenliğine de değinen Özdemir, “Bugün buradaysak şenliğimizi savunduğumuz için” dedi. Özdemir, meselenin sadece bir şenlik meselesi olmadığına dikkat çekerek burada çıkardıkları sesin tüm ülke için olduğunu dile getirdi. Tarih boyunca birçok zorbanın gelip geçtiğini söyleyen Özdemir, “Bugün de 27’nci kez gerçekleştirdiğimiz Devrim Yürüyüşümüzde zorbalara, talana, sömürüye karşı Gençlik Baharı Devrimle Getirecek demek için bir aradayız” dedi.

Basın açıklamasının ardından öğrenciler Devrim Stadyumu’na yürüş gerçekleştirdi. Öğrencilerin stadyuma mumlarla ‘Devrim’ yazmasının ardından Ezhel, Ezginin Günlüğü, Moğollar, Grup Abdal ve Bedük konserleri gerçekleştirildi.

(Evrensel)Bültene kayıt ol