İşten çıkarılan BAT işçileri direnişe geçti

20.08.2022 - 11:10

Samsun’da İngiliz şirket British American Tobacco’ya (BAT) bağlı sigara fabrikasında, 9 işçi yöneticilerin sözlü bildirimiyle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler işe iade talebiyle direniş başlattı.

Tekgıda-İş üyesi işçilere işten çıkarılma gerekçelerinin performans yetersizliği olduğu söylenirken, yazılı bir tebligatta bulunulmadı. İşçiler, işten çıkarıldıklarına ilişkin yasal evrakların hukuka uygun haliyle kendilerine teslim edilene kadar fabrikayı terk etmeyeceklerini duyururken, asıl gerekçenin çalışma koşullarının düzeltilmesi ve maaşlara zam yapılması konusundaki talepleriyle ilgili olduğunu ifade etti. Çoğunluğu aynı şirkette uzun yıllardır çalışan işçiler, işe iade talepleriyle başlattıkları direnişi kazanım sağlayana kadar sürdüreceklerini, geri adım atmayacaklarını belirtti.

Direnen işçiler adına açıklama yapan Murat Sözen, “Aramızda 10 yıldır, 15 yıldır bu fabrikaya emek veren, ter döken arkadaşlarımız var. Ben 14 yılımı verdim. Burada mesai arkadaşlarımızla kardeşleştik, aile gibi olduk. Birlikte ter döktük, birlikte emek verdik. Son 5 senedir, performans sistemi denilen ve sadece işçileri baskı altına almaya yarayan bir uygulamayla karşı karşıyaydık. Biz buna karşı haklarımızı savunduğumuz bir birliktelik yarattık ve gayet samimi bir biçimde idari kadroya taleplerimizi ilettik. İşimizi aksatmadık, çalışmayı zora sokacak hiçbir şey yapmadık. Tek istediğimiz daha insani çalışma koşulları ve yaşayabileceğimiz, nefes alabileceğimiz bir maaştı. Bize çok görüldü ve hukuksuzca işten çıkarıldık. Üyesi olduğumuz sendika da yaşadıklarımıza karşı sessiz kalmayı tercih etti. Bizim tek derdimiz çocuklarımızın geleceğini korumak. Evimize boynumuz dik, alın terimizle ekmek götürebilmek. İşimize iade edilmek istiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

TEKEL’e bağlı Ballıca Sigara fabrikası 2011 yılında özelleştirilerek İngiliz şirket British American Tobacco’ya devredilmiş, 120 işçi işten atılmıştı. Bültene kayıt ol