AKP kulisleri: Bahçeli'ye güvensizlik var, Kandil operasyonu heyecan yaratmadı

13.06.2018 - 07:34

AKP'nin içinde Cumhur İttifakı'ndaki ortak Devlet Bahçeli'ye güvensizlik var. Ayrıca, Kandil'e yönelik askeri operasyonun heyecan yaratmadığı konuşuluyor.

Seçimlere kısa bir zaman kala AK Parti ve MHP içinde yaşandığı ifade edilen bazı tartışmalar kulislere yansıyor, bazıları da isimler tarafından dile getiriliyor. Cumhur İttifakı içerisindeki en son tartışma Devlet Bahçeli ve Tuğrul Türkeş arasında yaşandı. 

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan ve Selda Güneysu'nun haberine göre bu tartışmalar kulislerde de sık sık dile getiriliyor. Haberde kulislere dayandırılan tartışmalar özetle şöyle:

"AKP’nin seçmen bazında güçlü olduğu bazı illerde adayların MHP’lilere yönelik sahada kullandığı sözler de iki parti arasında çoğu kez gerilime neden oluyor. MHP’li adayların sahada, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin hemen hemen her konuşmasında dile getirdiği 'Adayımız Tayyip Erdoğan' söylemini kullanmasına AK Partili adayların 'AK Parti üzerinden oy devşirmek istiyorlar'diyerek tepki gösterdiği belirtiliyor. 

"Türkeş zarar veriyor"

Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş’in ittifaka yönelik, 'Cumhur İttifakı 24 Haziran seçimlerinden sonra sona erecek. Bahçeli, ‘Ben Cumhurbaşkanı yardımcısı olmam, hükümete bakan vermem, ben bunları ayıp addederim’ diyerek, 24 Haziran sonrası AKP’nin iktidara yalnız devam edeceğinin işaretini veriyor' açıklamasının AK Parti içinde tartışılmasının, MHP kanadını rahatsız ettiğine de işaret ediliyor. Türkeş’in sözlerinin ardından AK Parti'den başta milletvekili adayları olmak üzere yöneticilerin de basında benzer beyanda bulunmalarının 'AK Parti ile MHP arasındaki ittifaka zarar verdiği' değerlendiriliyor. 

"Bahçeli yeni bir çıkış yapabilir"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali yıldırım ve parti yöneticilerinin MHP ile ittifakın sağlam olduğu, seçimden sonra da süreceği yönündeki açıklamalarına karşın AK Parti içinde bir kesim, Bahçeli’ye güvenmiyor. Bahçeli’nin 16 Nisan referandumundan 3 gün önce eyalet sistemi tartışmaları nedeniyle 'Üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir, bunları düşünmek lazım' sözlerini anımsatan bazı AK Partililer, seçime kısa bir süre kala böyle bir olayın daha yaşanabileceği kaygısını taşıyor."

"İktidarın bunu seçimlerde kullanacağı propagandası mı etkili oldu bilmiyorum ama Kandil için heyecan yok"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kandil operasyonunda 'Afrin'deki gibi bir milli şuur oluşmadığı' görüşünü dile getirirken "Seçim iklimi nedeniyle mi, yoksa iktidarın bunu seçimlerde kullanacağı propagandası mı etkili oldu tam bilemedim ama aynı heyecan dalgası yok" dedi.

Selvi köşesinde şöyle yazdı:

"Kandil’e Türk bayrağını dikmek, 40 yıllık PKK ile mücadelemizin neredeyse, ”Kızılelma”sıydı.

Çünkü Kandil, PKK’nın beyni demekti. Kandil’in susturulması demek, PKK’nın belinin kırılması demekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kandil operasyonunun başladığını açıkladı. Nedendir bilinmez ama Kandil operasyonu henüz beklenen heyecanı oluşturmadı. Afrin harekâtında Mehmetçik’e çay yapan sakallı amcaları, börek açan teyzeleri, dolma saran anneleri, askerlik şubesine müracaat eden gençlerin oluşturduğu kuyrukları görüyorduk. Afrin’de bir milli şuur oluşmuştu. Seçim iklimi nedeniyle mi, yoksa iktidarın bunu seçimlerde kullanacağı propagandası mı etkili oldu tam bilemedim ama aynı heyecan dalgası yok."Bültene kayıt ol