Meral Akşener: “Demirtaş'ın kampanyasını bizlerle eşit koşullarda yapmasını isterim”

15.05.2018 - 17:17

Siyasi iktidar tarafından haksız ve hukuksuz şekilde hapse atılan Selahattin Demirtaş'ın özgürlüğü için CHP ve Saadet Partisi'nden sonra İyi Parti'den de çağrı geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın hakkında verilmiş bir yargı hükmü bulunmadığına dikkat çekerek, seçim kampanyasını diğer adaylarla eşit koşullarda yapmasını arzu ettiğini söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre Akşener bugün yabancı basınla buluşmasında Demirtaş'ın tutukluluğu ile ilgili soru üzerine, "Demirtaş henüz bir sanık, hakkında bir hüküm verilmedi. Dolayısıyla diyelim ki seçimler bitti, aradan üç ay geçti ve kendisi beraat etti. Peki o aradaki seçim kampanyasındaki rekabet eşitsizliğini Türkiye nasıl izah edecek" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Demirtaş'ın adaylığını resmen tescil ettiğini hatırlatan Akşener, "Biz hukukun herkes için eşit, tarafsız ve objektif işlemesi gayreti içindeyiz. Siyasetçilerin, aydınların, gazetecilerin tutuklu olarak yargılanmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Aday gösterilmiş bir kişinin de kampanyasını rahatlıkla bizlerle eşit koşullarda yapmasını isterim" dedi.Bültene kayıt ol