Okul servislerinin adı istismarla anılıyor, ancak servisler denetenmiyor

13.11.2017 - 08:57

Çocuk istismarı haberleriyle gündemden düşmeyen okul servisleri konusunda Bakanlık ‘üzerimize düşeni yapacağız’ demekten başka ne yapıyor? Servislerde yaşanan skandallar devam ediyor.

Son günlerde çocuk istismarı sık sık gündeme geliyor ve neredeyse her gün yeni bir vaka gazetelere yansıyor. Bu istismar olaylarında özellikle son günlerde öğrenci servisi şoförlerinin fazlalığı dikkat çekiyor. Ekmek ve Gül’ün haberine göre, dün sabah Adana’da yaşanan bir olay gündemde. Adana’da servis şoförü geçen yıl 4 İmam Hatip Ortaokulu öğrencisine istismarda bulunduğu için hâkim karşısına çıkmıştı. Yerel mahkemenin ‘suçun sarkıntılık düzeyinde’ kaldığı gerekçesiyle verdiği 12 yıl cezayı Yargıtay az buldu.

Yargıtay Başsavcılığı ‘servis şoförlerinin de aile bireyleri gibi çocuğa karşı, koruma, bakım ve gözetim yükümlülüğü’ olduğunu ve cezanın yarı oranında artırılarak uygulanması gerektiğini söyledi.

Önceki gün de Kayseri’de, 9 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu için tutuklu yargılanan servis şoförü 52 yaşındaki 3 çocuk babası Ali Deniz, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Olay ise 3 Haziran’da yaşanmıştı. İlkokul öğrencilerini taşıyan servis şoförü Ali Deniz, diğer tüm öğrencileri evlerine dağıttıktan sonra ön koltukta oturan 3. sınıf öğrencisi Z.P’ye cinsel istismarda bulunmuş ve istismar çocuğun olayı ailesine anlatması üzerine ortaya çıkmıştı.

Ne yazık ki okul servislerinde yaşanan istismar skandalları bunlarla sınırlı değil. 8 Eylül’de Deniz Zeyrek, Hürriyet Gazetesindeki yazısında İstanbul’da 12 servis şoförünün istismar suçundan sabıkalı olduğunu yazmıştı. Bu yıl eğitim öğretim dönemi başladığından bu yana Kayseri, Tokat, Sivas, Balıkesir, Antalya, İstanbul başta olmak üzere pek çok ilden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini istismar eden servis şoförlerine ilişkin haberler gündeme geldi.

Bakanlık açıklamasından sonra değişen bir şey yok

Okul servislerindeki skandallar sadece istismar olayları da değil. İzmir’de kreşe giden 3 yaşındaki Alperen Şahin’in okul servisinde unutulması ve havasızlıktan yaşamını yitirmesi üzerine okul servisleri konusu tartışmaların odağı oldu. Bu tartışmalar üzerine 7 Eylül’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada servislerin denetiminin, valilikler ve kolluk kuvvetleri tarafından yapıldığı söylenerek “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ne ilişkin bakanlığımız tarafından tespit edilen her türlü sorunun çözümüne ilişkin olarak gerekli çalışmalar yapılmaktadır” denildi.

Ancak bu açıklama üzerine okul servislerinde yaşanan sorunlar konusunda henüz bir değişlik yapıldığını söylemek mümkün değil. Bakanlığın bu açıklamasının sonrasında, taciz ve istismar, silahlı çatışma, sabıka kaydı olan şoförler ve çocukların serviste unutulmasından dolayı yaşanan ölümler gündemden düşmedi.Bültene kayıt ol