Trans Görünürlüğü Günü: 'Vardık, varız, var olacağız!'

31.03.2021 - 10:07
Haberi paylaş

Trans Görünürlüğü Günü, 2009 yılından bu yana transların günlük hayata, evde, işte, okulda, sokakta, aslında hayatın her alanında karşılaştığı ayrımcılığa, ötekileştirmeye, nefrete ve şiddete dikkat çekmek için 31 Mart günü kutlanıyor.

Trans cinsiyeti ve/veya cinsiyet kimliği, doğumda atanan ve varsayılan cinsiyetle uyumlu olmayan kişilerin tümünü ifade eder. Şemsiye bir terim olarak da kullanılır. Trans terimi cinsiyet kimliği ile ilgili olup, herhangi bir cinsel yönelimi işaret etmez. Trans kişiler heteroseksüel, eşcinsel, biseksüel yönelimlere sahip olabildikleri gibi, bu cinsel yönelimlerin kendilerine yetmediğini veya uymadığını da düşünebilirler.

Translar bütün dünyada yoğun bir ayrımcılık ve nefretle karşılaşıyor. Ayrımcılık aslında ailede başlıyor; pek çok ebeveyn trans olduklarını ifade eden çocuklarını dışlıyor, “düzelmesi” için kötü davranma veya şiddet kullanma, cezalandırma yoluna gidiyor. Birçok trans aileden yeteri kadar ya da hiç destek görmediği için, hayatını çok zor koşullar altında, her gününü farklı bir mücadele vererek geçirmek zorunda kalabiliyor.

Transların atanmış cinsiyetleri ile gerçek cinsiyetleri arasındaki çelişki, günlük hayatta da karşılarına bir sorun yumağı olarak çıkıyor. Kimlik gösterilmesi gereken yerlerde kişinin cinsiyet kimliği sorgulanabiliyor, sağlık hizmeti alabilmek çoğu zaman başlı başına bir soruna dönüşebiliyor. Okulda, kampüste, kafede, lokantada, otelde, her yerde ayrımcılık ve nefret her zaman hazır bekliyor. Son on yılda Türkiye’de 50’den fazla trans nefret cinayeti kurbanı oldu.

Özellikle son yıllarda translar ve bütün LGBTİ+’lar çeşitli devlet kurumlarının yoğun saldırısına maruz kalıyor. LGBTİ+’lar içinde bulunduğumuz derin sosyoekonomik krizin sorumlusu gibi gösteriliyor, aileye, topluma zarar vermekle suçlanıyor. Hatta pandemiden bile LGBTİ+’lar sorumlu tutuluyor. 

Bütün bunlara rağmen translar dünyanın her yerinde örgütleniyor, güçleniyor, toplumda daha görünür olarak “biz de varız” diyorlar. Bütün dünyada 31 Mart’ta kutlanan Trans Görünürlüğü Günü de bu dayanışmanın ve bir arada olmanın bir ifadesi. Dayanışma ve mücadele yaşatır!

Bültene kayıt ol