Özgecan için Türkiye ayakta: “Yasta değil isyandayız”

15.02.2015 - 19:18
Haberi paylaş

Pek çok farklı şehirde dün ve bugün on binlerce kişi, Mersin'de öldürülen ve katledilen Özgecan Aslan için sokağa çıktı.

İstanbul'da cumartesi günü Taksim ve Kadıköy'de gerçekleştirilen eylemlerin kitleselliği dikkat çekti.

Kadıköy

Kadıköy’de yürüyüş yapan kadınlar, AKP hükümetini ve yargısını “Artık yeter tahammülümüz kalmadı” diye uyardı. Özgecan’ın resimlerinin ve “Özgecan’ı ve katledilen kadınları unutmayacağız” yazılı mor bir flamanın yanı sıra “Her yerde kadın cinayeti meclis toplansın” pankartının açıldığı yürüyüşte, hep bir ağızdan, “Özgecan’ın katili, erkek devlet şiddeti”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Jin jiyan azadî”, “Aile değil kadınız, yasta değil isyandayız”, “Fıtrat, cinnet dediniz kadınları katlettiniz”, “Erkek, yargı, devlet işbirliğine son”, “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz” sloganlarını atıldı.

Pendik

Bugün ise Pendik/Esenyalı'da kadınlar, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği önünde toplanarak Hürriyet Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında sık sık, “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Özgecan’ın hesabı sorulacak”, "Özgecan’ın çığlıklarını duydunuz mu? diye slogan atan kadınlar, Fatih Mahallesindeki AKP seçim bürosu önünde yolu trafiğe kapatarak oturma eylemi gerçekleştirdi ve  bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının ardından beş dakikalık oturma eylemi yapan kitle, eylem sonrasında ise ellerinde taşıdığı pankartlarla tekrar Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin önüne geldiler.

Sarıgazi

Sarıgazi'de esnaf eylem öncesi kepenk kapatarak cinayete tepki gösterdi. Eyleme yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Fatih

Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi, Fatih Camii'nde Özgecan Aslan için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Kadınların çoğunlukta bulunduğu grup, Fatih Camii'nde "Pembe minibüs değil, pembe erkek", "Ahiret gününde tahrik indirimi yapılmayacak" yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar ve erkekler gıyabi cenaze namazı için yan yana saf tuttu.

Bağcılar, Kartal ve Eyüp de eylem yapılan diğer merkezlerdendi.

Ankara

Ankara’da Güvenpark’ta bir araya gelen kadınlar oturma eylemi oturma eylemi yaptı. Kadınlar adına açıklama yapan Gamze Ağaçaya, AKP’nin her gün yeniden ürettiği “Kadın erkek eşit değildir” söyleminin tecavüzcü ve katilleri cesaretlendirdiğini söyleyerek “Tayyip Erdoğan ve AKP ne zaman ağızlarını açsa bir kadın öldürülüyor, erkekler tarafından şiddete, tacize, tecavüze maruz kalıyor” dedi.

Batıkent

Batıkent emek ve demokrasi güçlerinden kadınlar Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etti. Bugün Batıkent metro istasyonu önünde toplanan yüzlerce kadın Özgecan’ın vahşice öldürülmesine tepki göstererek kadın cinayetlerinin son bulmasını istedi.

Kadınlar istasyon önünde kurudukları kürsüyle duygularını ve taleplerini dile getirdi. Konuşmalardan ardından kadınlar Batıkent Meydan’a yürüyüşe geçti. Yapılan basın açıklamasının ardından Özgecan’ın fotoğrafının etrafında mumlar yakıldı.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen 2 No’lu Şube’den Zeynep Duman kadınların katillerinin her yerde olduğunu söyledi.

Kadınlara ne yapmaları gerektiği, nasıl giyineceklerini, kaç çocuk doğuracaklarını, nasıl çalışacaklarını, nasıl güleceklerini, ne zaman evleneceklerini her gün dikte etiklerini belirten Duman “ Özgecan’ın katili sadece üç kişi değil, bu vahşet  karşısında sesini çıkarmayan, şimdiden hafifletici  sebep aramaya başlayan, kadınlığa hiçbir alanda tahammülü olmayan erkek egemen devlet ve onun erkek adaletidir” dedi. Dumanerkek-yargı-devlet hesap verene, failler en ağır cezaya mahkum edilene kadar her yerde mücadele edeceklerini aktardı.

Kayseri

Kayseri'de kadınlar Özgecan Aslan için sokaktaydı. Kayseri Kadın Dayanışma Derneği'nin çağrısıyla Cumhuriyet meydanında bir araya gelen yüzlerce kadın yaşanan vahşeti yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. Açıklama sırasında “Özgecan Aslan İsyanımızdır”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganları atan kadınlar daha sonra buradan Kayseri Kadın Dayanışma Derneği binasının bulunduğu Dövenönü'ne yürüyüş yaptı. Eyleme Kayseri Emek ve Demokrasi Güçleri de destek verdi.

Zonguldak

Devrek

Özgecan Aslan cinayeti için Devrek Kadın İnisiyatifi Platformu tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi.

Yürüyüşte kadınlar; “Yeter artık, kadın cinayetlerini durdurun”, “Kadını değil cinayeti engelle”,”Tecavüz insanlık sucudur”, “Kadın olmak cinayet nedeni olamaz”,  “Kadına şiddete hayır”,”Haklı şiddet yoktur”, “Namus bekçisi değiliz”,  “Özgecan Aslan’ın hesabını soracağız” gibi sloganlar attı.

Cumhuriyet Alanı’nda son bulan yürüyüşün ardından Devrek Kadın İnisiyatifi Platformu adına Aslıhan Hancı bir basın açıklaması yaptı.

Çaycuma

Çaycuma’da bine yakın insan Mersin’de vahşice katledilen Özgecan için yürüdü. Eğitim Sen üyesi Burcu Hür’ün okuduğu basın açıklamasında sık sık “kadın için adalet tecavüze müebbet; Özgecan’ın hesabı sorulacak, taciz tecavüz bir insanlık suçudur, bakan Ayşenur İslam istifa” sloganları atıldı. Daha sonra bine yakın insan Seka Caddesi’ni trafiğe kapatarak bu sloganlarla yürüdü.

Düzce

Özgecan Aslan için Düzce’de de bir anma programı düzenlendi.

Kitle örgütlerinin, siyasi parti üyeleri ve sendikaların katıldığı eylem saat 15.00 sularında Anıtpark’ ta başladı. Kitle adına konuşmayı yapan Düzce Eğitim-Sen Örgütlenme Sekreteri Müzeyyen Özcan konuşmasını yaptıktan sonra kitleyi Asarsuyu Deresi’nin yanına davet etti. Kitle, Özgecan’ın cansız bedeni bir dere kenarında bulunduğu için temsili olarak ellerindeki karanfilleri buraya attıktan sonra dağıldı.

Kütahya

Kütahya'da Özgecan Aslan için basın açıklaması yapıldı. Hükümetin, kadın cinayetlerindeki artışa seyirci kalmakla yetindiğine, erkek egemen zihniyeti pekiştirerek kadın katillerini kolladığına ve yüzlerce kadının katledilmesinde  sorumluluk sahibi olduğuna değinildi.

Trabzon

Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto için Merkez Postane önünde toplanan yaklaşık 800 kadın Atatürk Alanı’na kadar yürüdü. Özgecan Aslan'ın fotoğraflarını ve ‘Yasta değil isyandayız, Özgecan’ın hesabını soracağız’ yazılı pankart taşıyan gruba birçok erkek de destek verdi.

Yürüyüş sırasında gruba doğru, "Özgecan’a iyi yapmışlar" diye laf atan bir kişiye kadınlar tepki gösterdi. Yürüyüşe refakat eden polisler, adının A.S. olduğu açıklanan kişiyi gözaltına alarak olay yerinden uzaklaştırdı. A.S. hakkında Kabahatler Kanunu uyarınca işlem yapılacağı belirtildi.

Atatürk Alanı’nda grup adına bir konuşma yapan Ayşe Hacıbektaşoğlu, "Özgecan'ın hesabını kadınlar sokakta soracak. Bu cinayetlerin son bulması için var gücümüzle mücadele edeceğiz" dedi. Konuşmanın ardından, "Yaşasın kadın dayanışması" ve "Özgecan'ın hesabı sorulacak" sloganları atan grup bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Adıyaman

Adıyaman'da Özgecan Aslan'ın katledilmesini protesto etmek için yaklaşık üç bin kişi sokaktaydı.

Kocaeli

Kocaeli’de de Kocaeli  Kadın Platformu’nun çağrısıyla Belediye İş Hanı önünde bir araya gelen kadınlar, yürüyüş düzenledi.

Mersin

Mersin'de sosyal medyadan örgütlenen gruplar kentin birçok noktasında yürüyüşler yaparak işlenen vahşi cinayeti lanetledi. İl otogarında bir araya gelen yüzlerce yurttaş, "Jin jiyan azadi", "Yasta değil isyandayız", "Tecavüz etmek erkeklikse ben erkek değilim" ve "Özgecan'ın çığlıklarını duydunuz mu?" dövizlerini taşıyarak, "Özgecan Aslan ölümsüzdür", "Hepimiz Özgecanız", "Özgecan Aslan 20'sinde bir fidan" sloganlarını attı. GMK bulvarını trafiğe kapatan kitle, Özgecan'ın taziyesinin kurulduğu yer olan Kiretmithane Mahallesi'ne kadar yürümek istedi; ancak kitlenin önünü Devlet Hastanesi önünde polislerce kesildi. "Biz tecavüzcü değiliz" sözleriyle polis barikatına tepki gösteren kitle, barikatın kaldırılması ile yürüyüşüne devam etti.

Pozcu tarafında bulunan GMK bulvarında gelen 10 binlerin önü polis tarafından 10 kez kesilirken, kitle defalarca polis barikatlarını aşarak yürüyüşlerine devam etti. "Jin jiyan azadi" sloganlarını atan kitleye, "Aranızda provokatörler var" denilerek müdahale etmeye çalışan polislerden bazılarının TOMA'ın üzerine çıkarak, "Kadınlar öne erkekler arkaya geçsin" sözleri dikkat çekti.

Antep

Antep Üniversitesi öğrencileri, Mersin'in Tarsus ilçesinde katledilen Özgecan Aslan'ı düzenledikleri yürüyüşle anarak, hesabının sorulmasını istedi. Üniversite Meydanı'nda toplanan binlerce öğrenci, "Özge'nin hesabını halk soracak" ve " Bana ne giyeceğimi değil oğluna tecavüz etmemeyi öğret" pankartları açarak, yürüyüşe geçti. Sık sık " Jin jiyan azadi", "Şiddete karşı omuz omuza" sloganları atan öğrenciler, Sanko Park AVM'nin önüne kadar yürüdü. Çevrede bulunan yurttaşların da ıslık ve alkışlarla destek verdiği öğrenciler adına konuşan Eylül Bütün, her gün yeni bir kadın katliamı ile karşılaştıklarını dile getirdi. Kadınların insanlık dışı katliamlar ile yüz yüze olduğunu belirten Bütün, erkek egemen zihniyete karşı farklı bir aşamada mücadele etmeleri gerektiğini vurguladı. Bütün katliamlarda olduğu gibi katledilen Özgecan Aslan adlı kadın için de alanlardan ayrılamayacaklarının altını çizen Bütün, kadınlara mücadeleyi yükselteme çağrısı yaptı.

Mardin

Özgecan Aslan için Mardin'in Artuklu ilçesinde KESK Mardin Şubeler Platformu öncülüğünde yürüyüş gerçekleştirildi. KESK Şubeler Platformu binası önünden başlayan yürüyüşte, "Yasta değil, isyandayız. Eril zihniyetten ve işbirlikçi devletten hesabını soracağız" pankartı taşındı. Kadınların yürüyüş kolunun ön saflarda yer aldığı yürüyüşte, "T.C.avüz", "Erkek vuruyor devlet koruyor", "Kadın katliamına son", "Özgecan'ın çığlığını duydunuz mu?" dövizleri taşınarak, sık sık Özgecan Aslan için sloganlar atıldı. Özgecan'ın fotoğraflarını da taşıyan kadınların öncülüğündeki yürüyüş, Karayolu Parkı'nda son buldu. 

Marmaris

Marmaris’te de Kordon Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen siyasi partiler ve kitle örgütü temsilcileri ellerinde İngilizce ve Türkçe ‘Kadına şiddet var TBMM acil toplansın’, ‘Kadına şiddete dur demek için cezalar artırılmalı’ ve ‘Erkek vuruyor, devlet koruyor’ yazılı dövizleri taşıdı.

(ANF, Evrensel)

Bültene kayıt ol