Haziran ayı kadına yönelik şiddet raporu: 35 cinayet, 47 istismar

06.07.2017 - 08:59
Haberi paylaş

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadına yönelik şiddete dair haziran ayı raporunu açıkladı. Platform, haziran ayında erkekler tarafından 35 kadının katledildiğini, 47 kadına cinsel şiddet uygulandığını ve 17 çocuğun istismara maruz bırakıldığını belirtti.

Platformun sitesinde yer alan açıklamada “Haziran ayında daha önce karşılaştığımız vakalara tekrar tekrar şahit oluyoruz. Ayşegül Terzi de olduğu gibi kadınların yaşam tarzına yönelik saldırılar artıyor, çocuklar Irmak gibi istismara uğradıktan sonra öldürülüyor. Kadın cinayetleri vahşetiyle beraber artıyor, koruma altındaki kadınlar öldürülüyor, kadın cinayetlerindeki vahşetin bir başka boyutu olan faili meçhul cinayetler artıyor. Bu yıl kadın cinayetlerinde en yüksek rakamları görüyoruz” denildi.

“Kadınlar boşanmak istediği için, kendi hayatına dair karar vermek istediği için, başka bir kadını korumak isterken ya da koruma altındayken öldürülüyor” denilen raporda, “Bu ay öldürülen kadınların yüzde 33’ünün faili belli değil. Basında bu kadın cinayetleri için intihar süsü verilebiliyor. Bizim şüpheli ölüm kapsamında ele aldığımız bu cinayetlerin üzeri örtülmeden, açığa çıkartılması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Kadın cinayetlerinde silah kullanım oranının da arttığını belirten platform, haziran ayında kadınların yüzde 45’inin ateşli silahla öldürüldüğü açıkladı. Platform, bunun yanı sıra haziran ayında öldürülen kadınların yüzde 43’ünün de 25 yaşın altında olduğunu vurguladı.

Yine haziran ayında 17 çocuğun da istismara maruz bırakıldığını kaydeden platform, “Meclis çocuk istismarını araştırmayı reddederken, çocuk istismarıyla bilinen Ensar Vakfı yaz okullarını açmaya devam ederken; çocukların yaşam alanları, yaşam hakları gasp ediliyor, sistematik tecavüze uğruyor, çocuk yaşta hamile kalabiliyorlar” denildi.

Bültene kayıt ol