Yasemin Çakal artık özgür!

05.07.2017 - 09:37
Haberi paylaş

Kendisine fiziksel şiddet uygulayan ve cinsel saldırıda bulunan eşini öldüren Yasemin Çakal’ın yargılandığı davada tahliye kararı çıktı.

Yasemin Çakal’ın 2014 yılından bu yana tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davada daha önce Yasemin Çakal’ın maruz bırakıldığı şiddet Adli Tıp Ana Bilim Dalının verdiği raporla ispatlanmasına rağmen savcı mütalaasında “haksız tahrik altında eşi kasten öldürmeden” ceza verilmesini istemişti.

Karar duruşmasında söz alan Çakal’ın avukatı Meriç Eyüpoğlu, Çakal’ın evliliği boyunca maruz bırakıldığı şiddete dikkat çekti.

Çakal’ın maruz bırakıldığı şiddet sonrası büyük bir korkuyla kendisini ve oğlunu korumak için Özkan Kaymaklı’yı öldürdüğünü söyleyen Eyüpoğlu, Çakal’ın tahliyesini istedi.

Eyüpoğlu’nun taleplerinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Çakal’ın “korku ve heyecan altında işlediği suça ceza verilmesine yer olmadığına” karar vererek Çakal tahliyesine karar verdi.

Kararın ardından Yasemin Çakal tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi. Çakal’ı kadınlar ve ailesi karşılaştı. Kadınlar sık sık, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganlarını attı.

Tahliyesi büyük bir sevinçle karşılanan Çakal, cezaevi çıkışında kısa bir konuşma yaptı. Tahliye olduğu için mutlu olduğunu dile getiren Çakal, kendisiyle dayanışma gösteren kadınlara selam gönderdi.

Bültene kayıt ol