Ocak ayında en az 43 kadın cinayeti

07.02.2019 - 07:22
Haberi paylaş

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2019’un ilk ayında en az 43 kadın öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019’un Ocak ayı raporunu açıkladı.

Rapora göre Ocak ayında erkekler en az 43 kadını öldürdü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti. Kadın cinayetlerinin 10’u şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 18 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. 13 kadının ise kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü belirtildi.

Bireysel silahlanmanın kadınların hayatlarına mal olduğunun belirtildiği raporda, Ocak ayında 16 kadının ateşli silahla öldürüldüğü belirtildi.   

Çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiği belirtilen raporda, sadece basına yansıyan verilere göre Ocak ayında 30 kadın cinsel saldırıya maruz bırakıldı.

Raporda, son olarak şu öneriler yapıldı: “Somut adımlar atmasını beklediğimiz devletin ilgili kurumlarından kadın düşmanlığını, kadına karşı şiddeti ve kadın cinayetlerini artıracak söylemleriyle karşılaştık. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç yaptığı bir açıklamada ‘Eşler tartıştığında kadın, karakola telefon açıp şikayette bulunduğunda koca evden uzaklaştırma alıyor. Bu da öfkeyi ve kadına şiddeti körüklüyor. Biz eşler ayrılsın diye kanun çıkarmışız’ diyerek kadına yönelik şiddeti körükleyecek bir açıklamada bulundu. Kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebeplerinden birisi de şikayetçi olduklarında veya karakola gittiklerinde tekrar evlerine gönderilmeleri ve hukuki işlem başlatılmamasıdır.” 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun daha önce açıkladığı rapora göre, 2018’de 440 kadın katledildi, 317 kadına cinsel şiddet uygulandı. 1217 çocuk istismarı medyaya yansıdı ve 26 çocuk öldürüldü.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.

Bültene kayıt ol