İstanbul'da trans kadın cinayeti

26.08.2018 - 13:58

İstanbul’un Beyoğlu semtinde oturan Esra Ateş isimli trans kadın, dün sabah saatlerinde (25 Ağustos) yaşadığı apartmanın önünde boğazı kesilerek öldürüldü.

Beyoğlu’nda yaşayan Esra isimli trans kadın, gece saatlerinde apartmanın önünde peşine takılan bir kişi ile tartışmaya başladı. Olayın büyümesinin ardından trans kadın, üç yerinden bıçaklanarak ve boğazı kesilerek öldürüldü.

Olay yerine gelen kolluk kuvvetleri ve olay yeri inceleme ekibi konuyla ilgili inceleme başlattı ve delil incelemesi yaptı. Savcı incelemesinin de ardından Esra’nın cansız bedeni adli tıp morguna kaldırıldı. Olay yeri çevresinde bulunan güvenlik kameralarının incelenmesinin ardından katil gözaltına alındı. Katilin üzerinden Esra’nın cep telefonu bulunmasının ardından savcılığa sevkedildi.

Daha önce de saldırıya uğramıştı

Olayın duyulmasının ardından Esra’nın arkadaşları olay yerine gitti. Pembe Hayat’ın iletişime geçtiği bir arkadaşı, trans kadının birkaç gün önce de saldırıya uğradığını belirtti. Yaşadığı binada ise daha önce yine böyle bir olayın yaşandığını ekledi.

“Bu ikiyüzlülüğün önüne geçmeliyiz”

Olayın ardından sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir video ile tepkisini gösteren ve ardından Pembe Hayat’a konuşan oyuncu trans kadın Çağla Akalın, hak savunuculuğu yapılan alanlarda trans hakları konusundaki sessizliğin ikiyüzlü olduğunu ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini söylüyor. Transların yaşam haklarının güvenceye alınması için hemen bir yasa çıkarılması gerektiğini belirten Akalın, herkesi bu konuda çalışmaya ve dayanışmaya çağırıyor.

(Pembe Hayat)Bültene kayıt ol