(Video) Metal işçileri: “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”

03.02.2015 - 21:26
Haberi paylaş

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) hükümetin metal grevini yasaklamasına karşı pek çok yerde eylem yaparken, İstanbul’da Kartal’da AKP binası önüne yüründü.

Marksist.org muhabirinin aktardığına göre, E-5 yolundaki Kartal köprüsünde toplanan yüzlerce işçi, buradan Kartal AKP binasına yürüdü. ABB, Anadolu Motor ve Isuzu işçilerinin de aralarında bulunduğu Birleşik Metal-İş üyesi işçilere Genel-İş ve Eğitim Sen üyesi işçilerle çok sayıda siyasi parti de destek oldu. “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “İşgal, grev, direniş”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Birleşen işçiler yenilmezler” sloganı atan işçiler AKP binasına varmadan polis tarafından durduruldu.

2 TOMA ve 5 otobüs çevik kuvvetle AKP binasının önüne barikat kuran polis, işçiler tarafından protesto edildi. Polis barikatının önünde bir konuşma yapan Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Selçuk Göktaş “Yalılarda yaşayanlarla saraylarda yaşayanların fıtratı birdir, işçi düşmanlığıdır. Grevinizi milli güvenliğe karşı olduğu için yasakladılar. Sanki top üretiyordunuz, tank üretiyordunuz, uçaksavar üretiyordunuz, bu ülkede milli güvenliği ve genel sağlığı tehlikeye düşürenler var, onlar yurtdışında bulunurken Bakanlar Kurulu toplantısı kararı çıkaranlar” dedi.

- Metal işçileri greviyle dayanışma Facebook sayfası

Bültene kayıt ol