Türkiye, işçiler için en kötü ülkeler listesinde ilk 10'da

11.05.2021 - 13:33
Haberi paylaş

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun (ITUC) 2020 raporu açıklandı. “Küresel haklar endeksi” başlıklı rapora göre Türkiye, çalışanlar için en kötü ilk 10 ülke arasında yer aldı.

Çalışanlar için en kötü ülkeler ligi Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Mısır, Honduras, Hindistan, Kazakistan, Filipinler, Türkiye ve Zimbabwe olarak listelendi.

Türkiye işçilerin haklarını sistematik olarak ihlal eden ülkeler grubunda gösteriliyor. Bu grup için ITUC, işçilerin hiçbir hakkının garanti altında olmadığını söylüyor. Bu gruptan daha kötü durumda olan ülkeler işçilerin yaşama hakkına bile saygı duyulmayan savaş coğrafyaları olduğu için kategori dışı kabul ediliyor.

İşçilerin en iyi durumda olduğu ülkeler ise Kuzey Avrupa ülkeleri. Bu ülkeler alfabetik sıraya göre Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, Slovakya, İsveç ve Uruguay olarak açıklandı. Listeye Avrupa dışından giren tek ülkenin Uruguay olması dikkat çekti.

ITUC’un raporunda en kötü 10 ülkeye ayrıca yer verildi. Buna göre Türkiye’ye ilişkin "Türkiye, sendikacılar için en düşman ülkelerden biri olmaya devam etti. 2016’daki darbe girişiminin ardından hükümet sivil özgürlükleri kısıtladı. Bu korku ikliminde sürekli tehdit altında çalışan işçiler, sendika hakkından mahrum. İşverenler sendikaya üye olmak isteyenlere baskı yapıyor ve işten çıkarıyor" ifadelerine yer verildi. 

Çalışanlar için en kötü 10 ülke şöyle:

Bangladeş

Brezilya

Kolombiya

Mısır

Honduras

Hindistan

Kazakistan

Filipinler

Türkiye

Zimbabwe

(Sıralama ITUC tarafından alfabetik şekilde yapılmıştır.)

Bültene kayıt ol