Hakları için yürüyen metal işçileri Ankara'ya ulaştı

27.11.2020 - 16:58

Gebze’de DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için patronları tarafından tazminatsız şekilde işten atılan veya ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçileri Ankara’ya geldi.

İşçiler Ankara’ya yürümek istediklerinde polis tarafından engellenmiş ve gözaltına alınmışlardı.

Ankara’da önce Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Ankara Ofisi’ne giden işçiler burada sorunları anlattı. Görüşmenin ardından Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan açıklama yaptı.

Serdaroğlu, 3 fabrikada aylardır yaşanan sorunları anlattıklarını belirterek konuya ilişkin bir dosya sunduklarını söyledi. Sorunların çözümü noktasında olumu bir görüşme olduğunu ifade eden Serdaroğlu, ILO’dan bu süreci hassasiyetle takip etmelerini istediklerini söyledi.

ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan ise işçilerin sendikal haklar için verdiği mücadeleyi yakından izlediklerini belirterek, “Örgütlenme en temel çalışma haklarından bir tanesi. Örgütlenme olmadan hakları savunmak mümkün değil. Örgütlenme, sendikalaşma hakkı, Türkiye'nin de taraf olduğu ILO sözleşmelerinde garanti altına alınmış bir hak. Bu hak salgın koşullarında da geçerlidir. ILO olarak bu dosyayı gerekli mercilere ileteceğiz” dedi.

Birleşik Metal İş üyeleri, ILO'nun ardından yetkililer ile görüşmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gitti.Bültene kayıt ol