Somalı maden işçileri serbest bırakıldı

17.10.2020 - 12:36

Tazminatlarını 8 yıldır alamadıkları için Ankara'ya yürüyen maden işçileri jandarma tarafından gözaltına alındı. 7 saat tutulduktan sonra serbest bırakıldılar.

Soma Uyar Madencilik işçileri yine engellendi.  

Soma Maden Şehitliği'nden yürüyüşe geçen 30 maden işçisi Salihli ilçe sınırlarına geldiklerinde jandarma engeliyle karşılaştı. 30 işçi gözaltına alındı.

Bağımsız Maden İş Sendikası Başkanı Tahir Çetin şunları söyledi:

- 8 yıldır tazminatını alamayan arkadaşlarımız geçtiğimiz günlerde haklı bir mücadele başlattı. Mücadelede sırasında sendikamızdan bir heyet Ankara'ya giderek TKİ yetkilileri ile görüştü.

- Ancak her zaman olduğu gibi bize oyalama taktiği yapmak istediler. TKİ yetkilileri, kendi sorumluluk alanları içinde olmadığı ifade ederek bizi geri gönderdiler. Bunun üzerine aldığımız yürüyüş kararını eyleme geçirdik.

- Soma'daki arkadaşlarımız yürümeye başladıkları sırada Salihli ilçesinde jandarma tarafından önleri kesilerek gözaltına alındı. Yapılan gözaltılar hukuksuzdur. Yürümek bizim anayasal hakkımızdır. Bu anayasal hakkımızı da kullanıyoruz.

- Gözaltına alınan 30 madenci arkadaşımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Kimse pandeminin arkasına sığınarak hukuksuzluk yapamaz.

Maden işçileri, Salihli Merydanı'nda yaptıkları basın açıklamasında "Haklarımızı alana kadar vazgeçmeyeceğiz" dedi.Bültene kayıt ol