Somalı maden işçileri Ankara'ya yürüyecek

25.06.2020 - 08:39

Manisa'da Soma'da maden işçilerinin tazminat çilesi bitmiyor. 7 yıl önceki katliamdan sağ kurtulan 3500 işçinin kıdem tazminatı hâlâ yatırılmadı.

İşçiler, kıdem tazminatlarının ödenmesi için 2019 Eylül’ünde Bağımsız Maden İşçileri Sendikası'nın öncülüğünde Soma’dan Ankara’ya kadar yürümüşler ve 2020 yılının ilk çeyreğinde ödenmesi için Enerji Bakanlığı ile anlaşmışlardı. Ancak aradan geçen sürede tazminatlar yatırılmadı.

24 Haziran’da Soma Hükümet Meydanı'nda bir araya gelen maden işçileri, Ankara'ya tekrar yürüme kararı aldıklarını açıkladılar.

İşçiler burada, "Pandemi koşullarında bir kere daha alın terimizle yaşamımız, sakat kalmamız pahasına hak ettiğimiz tazminatlarımızı gasp edenleri uyarıyoruz, verdiğiniz sözleri tutun daha fazla bizleri oyalamayın. Sadaka, bağış değil hakkımızı istiyoruz" dedi.

Yapılan açıklamada, "Şimdi bir kere daha tüm ilgililere sesleniyoruz; bu sefer maden işçilerinin tazminatlarının ödenmesi için meclise bir yasa önerisi verilmesini istiyoruz" ifadesine yer verildi.

Kendilerine verilen sözlerin tutulması için 15 Temmuz'a kadar mühlet veren maden işçileri, haklarını alamadıkları takdirde Ankara'ya yürüyüş kararı aldıklarını duyurdu.Bültene kayıt ol