THY salgının faturasını çalışanlarına kesti

06.04.2020 - 07:50

En fazla  kâr eden devlet kurumlarından biri olan THY, çalışanlarına destek olmak yerine işçilerin kazanılmış haklarını yok ediyor.

27 Mart'ta tüm dış hat uçuşlarını durduran, iç hatlarda sadece 14 noktaya kısıtlı sefer düzenleyen Türk Hava Yolları, personeline zorunlu ücretsiz izni dayattı.

Yüzlerce pilotu, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesindeki sağlık kriterini gerekçe göstererek zorunlu ücretsiz izne gönderdi. 60 yaş üstü ve başka nedenlerle birlikte ücretsiz izne gönderilen pilot sayısının binin üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Pilotlar uluslararası kurallar gereği düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirildiklerini, en küçük sağlık problemlerinin bile kontrol edildiğini belirtiyor ve İçişleri Bakanlığı genelgesinin kendileriyle alakalı olmadığını belirtiyor.

THY ise çalışanların iş akidlerini feshetmese de ücretsiz izni dayatıyor. Son olarak da hava taşımacılığında çalışan binlerce işçi ve ailelerinin özel sigortalarını iptal etti.

HAVASEN: Personelini hasım gören bir anlayış

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN), Türk Hava Yolları'nın, çalışanların ve ailelerinin özel sağlık sigortalarını iptal ettiğini duyurdu. HAVASEN'den yapılan açıklamada, “Yıllarca özveri ile şirketini dünyada ilk sıralara yükselten çalışanlarının  özel grup sağlık sigortalarının aileleriyle birlikte iptal edilmesi; akılla, vicdanla, insaf ve izanla bağdaşmayan, personelini hasım gören bir anlayışın dışa vurumudur” denildi. 

HAVASEN'den yapılan açıklamada şunlar belirtildi: 

"Grup sigorta kapsamı dışına çıkarılan personelin aile bireyleri de kapsam dışı bırakılmıştır. Bu tutum, akılla, vicdanla, insaf ve izanla bağdaşmayan, personelini hasım gören bir anlayışın dışa vurumudur.

Çok aciliyeti olmayan hastalara pandemi hizmeti veren kamu hastanelerine başvurmaması yönünde tavsiyelerin olduğu bu süreçte, yıllarca özveri ile hizmet ederek şirketini dünyada ilk sıralara yükselten çalışanlarının özel grup sağlık sigortalarının iptal edilmesini tasarruf kavramı ile açıklamak mümkün değildir.

Nihayetinde THY’nin üstlendiği özel sağlık sigortası bedeli personel başına ayda 250 TL civarında bir rakamdan ibarettir. 2019 yılında 4.5 milyar TL kar açıklayan bir şirketin bütün personel için toplamı ayda 6-7 milyon tutan bir rakama muhtaç hale gelmesi son derece üzücü ve düşündürücüdür.

Üstelik personelin bizzat kendisinin ödediği aile bireylerinin sigortalarının da bu kapsamda iptal edilmesi açık bir hukuksuzluktur.

THY yönetimine bu kararı aldıranların, tavsiye edenlerin, sonuçlarını tam anlamıyla anlatmadıklarını düşünmek istiyoruz. Eğer sonuçları bilinerek böyle bir karar alındıysa ve  THY gerçekten bu kadar zor durumda ise, sağlık sigorta taksitlerini ödeyemeyeceğini ancak devam etmek isteyenlerin bu bedeli kendilerinin karşılaması gerektiğini duyurmuş olsa idi, bu yaklaşımın çok daha mantıklı olacağı kuşkusuzdur.

Bu tespitlerden hareketle, ücretsiz izne zorladığı çalışanlarını ve ailelerini parasız, sahipsiz ve güvencesiz bırakan, sağlık hizmetlerine ulaşmasını engelleyen THY yönetimi ivedilikle bu tutumundan vazgeçmelidir."

THY’ye çağrı

HAVASEN, THY yönetiminden şu taleplerde bulundu:

“1-  Sessiz sedasız başladığınız, işten çıkartmaları durdurun.

2-  Tüm personele en az Kısa Çalışma Ödeneği kadar maddi katkı yapın.

3-  Tüm personelin ve ailelerinin özel grup sağlık sigortalarının devamı için gerekli önlemleri alın.”

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) tarafından bugün "Sağlığıma Dokunma" başlığıyla Türk Hava Yolları Yönetimi'ne yapılan çağrı sonrası, THY Sağlık Müdürlüğü personele bir mesaj gönderdi. THY Sağlık Müdürlüğü tarafından gönderilen bilgi mesajında, "Personelin Özel Sağlık Sigortası primleri Ortaklığımız tarafından kısa çalışma döneminde de ödenmeye devam edilecektir. Ancak aile bireyleri ile ilgili sağlık sigortası primlerinin maaştan keserek ödenmesi uygulamasına son verilmiştir. Aile bireyleri için sigortalarını devam ettirmek isteyen personel, ödemelerini kredi kartları ile yapabilirler” denildi.Bültene kayıt ol