Eti Maden, Darphane, tarım işçileri grev kararı aldı

31.07.2019 - 16:30

Üç işkolunda çalışan 30 bine yakın kamu işçisi, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkıyor.

Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, Darphane Genel Müdürlüğü, Eti Maden ve tarımda çalışan işçilerin 19 Ağustos'ta greve çıkacağını duyurdu. Grev kararları, işeylerine asıldı.

Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hakkında açıklama yapan Atalay, hükümetin ücretlere yüzde 5+4 zam teklifini yenilediğini belirterek, yeni teklifin yüzde 6+4 olduğunu belirtti.

Kamuda çalışan 200 bin işçiyi temsilen toplu sözleşme masasına oturan Türk-İş Başkanı, yüzde 6+4 de "kabul edilemez" dedi.  Yasal sürecin işlediğine dikkat çeken Atalay, greve çıkmak mecburiyetinde olduklarını vurguladı.

Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, kıdem tazminatı hakkında da şunları söyledi: 

“Kıdem tazminatının mevcut yapısından memnunuz. Almayanlarla ilgili düzenleme yapılabilir. Fonla ilgili bugüne kadar başımıza gelenler ortada. Kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme konusunda işveren de razı değil.” 

Darphane'de grev kararı asıldı

Basın-İş Sendikası da bugün İstanbul Beşiktaş'taki Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne grev kararını astı.

Basın-İş Sendikası Genel Sekreteki Ahmet Özbakır, “Bizler hayat pahalılığı ile boğuşurken, aynı dönemde krizdeyim diyen işverenin, bankacının, müteaddidin, ihracatçının imdadına koşanlar, ağzını açıp da kamu işçisi, memuru, emeklisi enflasyon karşısında mağdur oldu, işçilerimize de bakalım demedi” sözleriyle hükümetin ekonomik politikasını eleştirdi.

Özbakır, “Umarız, yöneticilerimiz ve hükümet yetkilileri kulak verir. Grev kararımız hayırlı olsun” dedi.

Darphane'de en son grev kararı 6 yıl önce alınmıştı.

Türk-İş ne istiyor?

Türk-İş, öncelikle düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya çekilmesini talep ediyor.

Tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam yapılmasını istiyor.

Yılın ilk altı ayı için yüzde 15 zam talep eden Türk-İş, iki, üç ve dördüncü altı aylar için de enflasyon + 3 puan artış talebinde bulundu.Bültene kayıt ol