Karakolda şüpheli intihar girişimi: Trans kadın Ceyda yoğun bakımda

24.04.2018 - 16:06
Haberi paylaş

İstanbul Zeytinburnu İlçesi Merkezefendi Karakolu’nda trans kadın Ceyda’nın tarım ilacı içerek intihara teşebbüs ettiği iddia edildi.

İstanbul Zeytinburnu İlçesi Merkezefendi Karakolu’nda trans kadın Ceyda’nın tarım ilacı içerek intihara teşebbüs ettiği iddia edildi.

Şüpheli intihar olayını İstanbul LGBTİ Derneği’nden Kıvılcım Arat Twitter hesabında değerlendirdi. Arat paylaşımında yaklaşık iki haftadır Merter’de çalışan trans seks işçilerinin polis tarafından tehdit edildiğini, olayın yaşandığı gece de bu şahsın ardından gelen resmi polis aracının alandan kaçamayan 3 trans kadını gözaltına aldığını, bu kadınlardan birinin de Ceyda olduğunu belirtiyor.

Merkezefendi Karakolu’nda işlem yapılmak üzere tutulan Ceyda’nın tarım ilacı içerek intihara teşebbüs ettiğini belirten Arat, polislerin, Ceyda’nın ağzından köpük çıkana kadar bekleyip öyle hastaneye kaldırıldığını ekliyor.

Tarım ilacı o nezarethaneye nasıl girdi?

Kıvılcım Arat, Adalet Bakanlığı’nın konuyu araştırdığını ve şu soruları sorduğunu da belirtiyor:

Kolluk güçleriniz gece vakti bireysel denetime çıkabiliyor mu?

Çıkıyorsa hukuka aykırı biçimde yurttaşlara tehdit, şantaj ve küfür etme yetkisine sahip mi?

Gözaltı işlemi ile ilgili tutanaklar nerede?

Tarım ilacı o nezarethaneye nasıl girdi?

Durumu kötüye giden bir yurttaşa kolluğun inanmama gibi bir lüksü var mı? Yoksa anında tıbbi müdahale için en yakın hastaneye götürmek midir görevi.

2 hafta boyunca sivil araçla kadınları tehdit eden bu memurun bölgeye gidişi görev emri ve gereği midir?

Hastane polisi neden vaka ile ilgili işlem yapmamıştır?

Kamera kayıtları mevcut mudur?

Diyelim ki ihmal üzerine o tarım ilacı nezarethanede içildi, bu ihmalde sorumluluğu olan karakolun amirine ve ilgili şahıslara soruşturma başlatılmış mıdır?

Yaşam hakkı yasalar tarafından güvence altına alınmışken, İl ve İlçe Emniyet neden olayla ilgili bir açıklama yayınlamamıştır.

Arat son olarak; yasal süreci İHD Eşgenel Başkanı Av. Eren Keskin’in takip edeceğini de belirtti.

“Hayati tehlikesi var”

Ceyda’nın arkadaşlarından Trans Aktivist Niler Albayrak ise şunları aktardı; "Arkadaşımız ilk olarak Dr. Sadi Konuk Devlet ve Araştırma Hastanesine kaldırılıyor. Fakat midesi orada yıkanmıyor. Fakat simdi GATA Hastanesi’nde hayati tehlikesi var. Kız kardeşleri hastanede onun yanında.”

(Rosida Koyuncu-kaosgl.org)

Bültene kayıt ol