30 yıl geçti, unutulmadı: Sivas Katliamı protesto edildi

02.07.2023 - 09:40
Haberi paylaş

Sivas’ta binlerce kişi Madımak Oteli’ne yürüdü.

PİRHA'nın aktardığına göre protestocular, katliamda yaşamını yitirenlerin anısına otelin önüne karanfiller bırakarak saygı duruşunda bulunurken, PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, Madımak Oteli, ‘Utanç Müzesi’ oluncaya kadar otelin içine girmeyeceklerini ifade etti. Otel önünde konuşan Murat Gündüz’ün babası Mustafa Gündüz, Alevilere birlik çağrısında bulundu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, Alevi kurumları adına açıklama yaptı.

Erçe, şunları söyledi:

“Adaleti bütün canlar için söylüyoruz. Sivas için adalet herkes için adalet diyoruz. Tüm mazlumlar ve haksızlığa uğrayanlar için adalet için adalet istiyoruz. Bugünkü tekçi ve inkarcı anlayış, Sivas Madımak Katliamını üzerinden 30 yıl geçti. 30 yıldır aradığımız adaleti hala bulamadık. Sokakta, meydanlarda, mahkeme salonlarında adaleti haykırdık. Katliamın gerçek sorumluları açığa çıkarılmadı, Cafer Erçakmak Sivas’ta evinde öldü.

Katliamcıları savunanlar milletvekili, genel müdür, belediye başkanı yapıldılar. 30 yıldır inatla mücadeleyi sürdürüyoruz. Bu topraklar çok katliamlar gördü. Bu katliamların her birinin birbiriyle bağlı olduğunu ve aynı zihniyet tarafından örgütlendiğini biliyoruz. Bu rantçı ve soyguncu düzenin devamı için yapıyorlar.

Bizler zalimin önünde eğilmedik, “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyen Pir Sultan’ın mirasını sürdürüyoruz.

Hepimiz birleşmek, kol kola girmek zorundayız. Bunun yapamazsak, güçbirliği içinde olmazsak bize yeni Sivaslar yaşatacaklar."

"Sivas Katliamı Alevi katliamıdır. Katliamında arkasında devlet vardır. Eğer katliamın arkasında devlet olmasaydı, Madımak Oteli ‘Utanç Müzesi’ olurdu. Bugünkü siyasi iktidarın yol taşlarını döşediler. O gün “Yaşasın Hizbullah” dediler bugün Hizbullah Meclis’te. Bugün demokrasiden, laiklikten, cumhuriyetten eser kalmadı.

Aleviler olarak sürekli asimilasyona uğratılıyoruz. Okullarda zorunlu din dersleriyle asimile dildik. Yetmedi, bütün dersler din dersi yaptılar. Şimdi ise ÇEDES protokolüyle bütün okullara imam görevlendiriyorlar. Bu saldırıyı kabul etmeyeceğiz. Alevi kurumları olarak bütün dost ve eğitim kurumlarını bir araya getirip mitingler yapacağız. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Mutlaka biz kazanacağız.”

Ne olmuştu?

2 Temmuz 1993'te Pir Sultan şenliklerine katılmak için şehre gelen yazar ve sanatçıların kaldıkları Madımak Oteli önce İslamcı ve milliyetçi sloganlar atan kalabalıklar tarafından kuşatıldı, ardından yakıldı. 33 aydın ve 2 otel çalışan hayatını kaybetti.

Bültene kayıt ol