Osman Kavala: 'Kamu kaynaklarının bu amaç için kullanılmış olması beni yadırgatmadı'

20.06.2023 - 09:41
Haberi paylaş

Vergilerimizden oluşan TRT bütçesi, özel bir yapım şirketinin Osman Kavala'yı karalamak için yapılan dizisine aktarıldı. Kavala, tutulduğu Silivri hapishanesinden bu "itibar suikastına" karşı çıktı.

TRT'nin dijital platformu "tabii"de birinci bölümü bir ay önce yayınlanan ‘Metamorfoz’ adlı dizi, tepki toplamaya devam ediyor. Diriliş Ertuğrul dizisinin senaristi Mustafa Burak Doğu tarafından yazılan "senaryoda" 2017'den beri hapiste tutulan Osman Kavala (temsili bir karakter üzerinden) emperyalizme işbirliği yapmakla itham ediliyor. Ve Gezi Parkı protestolarının "dış güçler" tarafından örgütlendiği çarpıtmasına bağlanıyor.

İkinci bölümü henüz yayınlayamayan "dizi" hakkında Osman Kavala şunları yazdı:

TRT’nin dijital platformunda yayınlanan dizi ile ilgili Osman Kavala açıklaması 

Benimle ilgili hazırlanmış bir senaryonun TRT tarafından finanse edildiğini ve dizi film olarak yayınlandığını öğrendim.

Kişi itibarını koruyan yasalardan kaçmak için hileye başvurulmuş, ismim açıkça kullanılmamış. Hukuksuz olarak cezaevinde tutulmam için kullanılan iddianamelerde olduğu gibi, bu dizide de gerçek olayların tahrif edilmesi yöntemine başvurulduğu, komplo teorileriyle suçlu olduğum algısı yaratmanın amaçlandığı anlaşılıyor.

Kamu kaynaklarının bu amaç için kullanılmış olması beni yadırgatmadı. Beni şaşırtan ve bana üzüntü veren genç sanatçıların bu itibar suikastı projesinde yer almaktan rahatsızlık duymamaları.

Osman Kavala, 20 Haziran 2023

Bültene kayıt ol