Barolardan tehdit edilen Nahit Eren'e destek: 'Geç kalınmadan ilgilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz'

01.02.2023 - 12:32
Haberi paylaş

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, eşi ve çocuklarının fotoğrafları sosyal medyada paylaşılarak, ölümle tehdit edildi. TBB ve 81 ilin barosu Eren'e destek vererek "“Yeni bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz” dedi.

Türkiye Barolar Birliği ve 81 baronun ortak açıklaması şöyle:

“Anonim hesaplardan yapılan alçakça tehditlerde, başkanımızın çocukları da dahil olmak üzere tüm ailesi ve akrabalarının da fotoğraflarının paylaşılması; işin vehametini yeterince açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

Demokrasi iklimi ve hukukun üstünlüğü şemsiyesi altında mücadelenin ancak ve yalnızca fikirle olabileceğini kabul eden, şiddetin her türlüsüne ve masum insanların alçakça ölümle tehdit edilmesine sonuna kadar karşı çıkan bizler, kolluk güçleri, adli makamlar ve bütün organlarıyla devleti ciddiyete, olayın üzerine hassasiyetle gitmeye ve failleri derhal bulup cezalandırmaya davet ediyoruz.

Yeni acılar, yeni trajediler yaşanması istenmiyorsa; geç kalınmadan ilgilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Karanlık güçlerin tehditleri karşısında aşağıda imzası bulunan Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren’in yanında olduğumuzu ve tereddütsüz biçimde destek verdiğimizi kamuoyuna duyururuz.”

Diyarbakır Barosu ise tepkisini şöyle duyurdu:

“Bu durum dikkat çekmektedir. Nitekim; Baromuzun geçmişten süregelen insan hakları mücadelesi bazı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır. Bu çevrelerden gelen tehditlerden duyduğumuz rahatsızlık, bedel ödemekten çekindiğimizden değil, herkesin ifade özgürlüğü için adil ve güvenli bir ortamın inşa edilmesi arzusundandır. Bu amaçla Diyarbakır Barosunun hiçbir üyesi tehditlere boyun eğmemiştir, eğmeyecektir. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; sağduyunun kalesi olan Diyarbakır Barosu; uğruna ağır bedeller ödediği insan hakları, demokrasi ve barış  mücadelesinden asla geri adım atmayacaktır.”

Bültene kayıt ol