Ankara'da hayvan katliamlarına karşı miting

16.01.2023 - 08:59
Haberi paylaş

Ankara Anıtpark'ta hayvan katliamlarına karşı miting düzenlendi. Türkiye’nin birçok kentinden gelen hayvan hakları savunucusu mitinge katıldı. Miting alanına; “Hayvanlara adalet”, "Üretimi durdur, kısırlaştır”, “Yaşam hakkı kutsaldır”, “Kedim oy kullanamaz ama ben kullanacağım”, “İnsana da hayvana da adalet istiyoruz” yazılı pankartlar asıldı. Sık sık “Hayvan, yaşam, özgürlük” ve “Canımızı veririz canlarımızı vermeyiz” sloganları atıldı.

15 Ocak Türkiye Katılımlı Büyük Ankara Miting Komitesi adına konuşan Haydar Özkan, "Sokak hayvanı sorununun tek çözümü, her belediyenin kendi sınırları içinde bakımevi ve kısırlaştırma merkezini kurmasıdır. Bunu yapmadığınız takdirde, ilçeler şimdiye kadar olduğu gibi, büyük dev yaşam alanlarına götürme bahanesi ile birbirlerinin sınırlarına köpek atmayı daha da hızlandıracaklar. Çözüm diye önerdiğiniz 62 dev toplama alanı, sahipsiz sokak köpeği sayısının artmasına sebep olacak ve katliamlar artarak devam edecek. Tek çözüm sürdürülebilir kısırlaştırmadır. Kısırlaştırma seferberliği her ilçe sınırları içinde kurulacak bakım kısırlaştırma merkezlerinde yapılmalıdır. Milyonlarca vicdan sahibi insan olarak, katliam ve sokak hayvanı sayısında patlama yaşatacak 62 devasa kanlı kürek yaşam alanına hayır diyoruz” şeklinde konuştu.

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi üyesi avukatlar da mitingde söz aldı. Avukatlar, kanunda yer alan maddeler kapsamında yaşam hakkını savunacaklarını belirterek, “Sokak hayvanlarının baş düşmanı belediyeler, denetimi yapmayan Tarım ve Orman Bakanlığı suçludur. Mamak Belediyesinde hayvanları savunan avukat arkadaşlarımız darp edildi. Ruhsatı olmayan Gölbaşı Belediyesi küpesi olan bütün köpekleri topluyor, Keçiören belediyesi bizleri kapıdan içeri sokmuyor. Cumhurbaşkanının talimatı ile hareket eden bütün belediyeler suç işliyorsunuz. Barınak yoktur bakım evi vardır" ifadelerini kullandı.  

Konuşmaların ardından barınaklarda yaşanan katliamlara dair tiyatro gösterisi yapıldı.

Bültene kayıt ol