DSİP: Askeri harekât değil, barış, diyalog!

21.11.2022 - 09:16
Haberi paylaş

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) açıklaması:

Taksim’deki terör saldırısında kayıplarımızın acısını yaşarken yine yeni bir sınır ötesi harekât haberiyle karşı karşıyayız. Taksim’de patlayan bombanın intikamı sınır ötesinde gerçekleşecek bombalarla alınmaya çalışılıyor.

Oysa bize gereken intikam değil, huzur. Kardeşlik, barış, diyalog ve demokrasi bizim ihtiyaç duyduğumuz öğelerin en başında geliyor.

Kamuoyu Taksim saldırısının arka planında nelerin yattığını, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin hedeflerini, bağlantılarını, kim olduklarını net bir şekilde öğrenmek istiyor.

Bombalı saldırının neden engellenemediğini, bu kadar uzun süren hazırlık sürecinin neden tespit edilemediğini öğrenmek istiyor.

Yine de ister genellikle bu tür saldırıları gerçekleştirdiklerinde üstlenen örgütlerin bu kez üstlenmemesi durumuyla karşı karşıya olalım, isterse de bu örgütlerin bu saldırıyı gerçekleştirdiği kesin olsun, bunun karşılığı sınır ötesi harekatlar olmamalıdır.

Yapılması gereken içeride saldırının yarattığı toplumsal kırılganlığı, güvensizliği, şüpheli ortamı ortadan kaldırmaktır. Bunun için ihtiyaç duyduğumuz en önemli adım, acil bir şeffaflaşma adımı olmalıdır.

Güven ortamını yeniden tesis etmek, bu türden patlamaların bir daha yaşanmayacağının güvencesini vermek, 2014 sonlarından 2017’ye kadar yaşanan terör/bombalı saldırılar iklimine girmediğimizi göstermek için atılacak en son adım başka bir ülkenin sınırlarını geçip askeri harekatlar düzenlemektir.

Sınır ötesi harekâtlar çatışma, ölümler, eko sistemin, canlı yaşamının bozulması, göçler, gerilim ve çatışma ortamının gelişmesi demektir.

Türkiye tüm sınır komşularıyla komşuluk ilişkilerini güçlendirmelidir.

Diyalog zeminlerini güçlendirmeli, demokratik ve karşılıklı eşitlik ilişkisi zemininde bir diplomatik temas inşa edilmelidir.

Türkiye’nin komşularının sınırını geçecek tek gücü, insani yardım, sağlık yardımı, çevresel ve doğal felaketlerle dayanışma, salgınla mücadele için gerekli olan yardım konvoyları olmak zorundadır.

Sınır ötesi harekatlar iddia edildiğinin tam tersi sonuçlar yaratmaktadır.

Bize lazım olan sınır ötesi operasyonlar değil barış, halklar arasında kardeşlik, göçmenleri düşmanlaştıranlara karşı kitlesel göçmen dayanışma ağları ve demokrasidir.

DSİP

Bültene kayıt ol